Jos työpaikka on varma, rahaa säästössä ja asunnon vaihtotarve juuri tällä hetkellä en millään ymmärrä mitä vielä odotat ??? Pankista saa nyt ilmaista rahaa (korot alimmillaan mitä koskaan) ja asuntojen hinnat on nyt halvimmillaan kymmeneen vuoteen. Lisäksi tarjontaa on erittäin runsaasti. Taantumassakin parhaat asunnot käsittääkseni menee aina ensimmäisenä.
Itselläni on tilanne että omistan jo sellaisen asunnon josta ei tarvitse luopua vuosiin tai vuosikymmeniin. Mutta jos olisi nyt kahden vaiheilla, en epäröisi tässä tilanteessa. Vastaavassa tilanteessa edellisen laman aikana asuntokaupat tehneet voittivat eniten asuntokaupassa.
Itselläni on tilanne että omistan jo sellaisen asunnon josta ei tarvitse luopua vuosiin tai vuosikymmeniin. Mutta jos olisi nyt kahden vaiheilla, en epäröisi tässä tilanteessa. Vastaavassa tilanteessa edellisen laman aikana asuntokaupat tehneet voittivat eniten asuntokaupassa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mikä hiton kiire tässä on kun hinnat putoaa joka päivä, viikko ja kuukausi alemmaksi. Ei ne nousuun käänny ihan hetkessä kun lasku on vasta alkanut.
Mitä kalliimman asunnon jätät nyt ostamatta, sitä enemmän tienaat hintaromahduksessa.
Suurin osa toimii juuri päinvastoin, tunteella ei järjellä.
Korot ei nouse aikoihin, mutta asunnot halpenee vielä pitkään, luultavasti vuosien ajan. 90-lamassakin kesti kolmisen vuotta ennen kuin hinnat pohjasi.
90-lama oli Lukin mukaan tähänverrattuna lasten leikkiä.
Lukin mukaan nyt hinnat tippuu niin, että mitä suuremman asunnon otat vastuullesi, niin sitä enemmän sinulle annetaan käteistä mukaan vielä.
Mutta...
Entäs jos sattuu jotakin.
Kova hätä on ylihintaan ostaneilla saada muut tekemään sama virhe. Suomalaiskansallisesta kateudesta varmaan kumpuaa tuo pelko, että toiset ostaa hienomman asunnon kuin itsellä, ja vielä paljon halvemmalla. Voi että.....
Mikäs hätä tässä nyt muka on?
Idea on täällä neuvoa ihmisiä oman elämänsä tärkeän asian, Kodin hommaamisessa, ja koska palsta on asuntojen HINNAT, niin olenkin useasti todennut että halvemmalla sitä omassa pääsee.
Mikä on varma työpaikka?
Ei semmoista varmaan olekaan, mutta kyse on siitä, että ne ihmiset, kenellä on työntekoon oikea asenne eivät kyllä koskaan työttömäksi jää.
"90-lama oli Lukin mukaan tähänverrattuna lasten leikkiä."
Oikeastaan aivan näin en ole kirjoittanut mutta,tämä on vaikeampi ja vakavampi lama kuin 1990 luvun lama,nythän asuntojen myynti määrät hiipuvat ,näitä on kannattelut nuoret viime päiviin saakka,mutta nyt tilanne on jo toinen,ok-taloissahan myynnin totetuminen on surkea ja vaikeutuu kuukausi kuukaudelta,ensi syksynä on tämä lama kaikkien tiedossa koko suomen alueella,nythän se ei ole ihan vielä kuten vaikka hämäläisillä,ne ei ole reagoineet tähän hitautensa takia.
Pelottava käänne - Ei tiedä todellakaan hyvää Suomen asuntomarkkinoille.
Tyypillisesti positiivisimmin tulevaisuuteen suhtautuvat nuoret ovat nyt kaikkein varovaisimpia asunnonostajia, paljastaa LähiTapiolan Arjen katsaus. Se ei ennusta hyvää Suomen asuntomarkkinoille.
http://www.talouselama.fi/uutiset/pelottava kaanne ei tieda todellakaan hyvaa suomen asuntomarkkinoille/a2295553