Mulla on tilillä semmoset 890 e ja käteisenä 250 e.
Paljonko teillä on rahaa?
rahnaa
1769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tililläni on käyttörahaa vajaat 80e, joilla minun on tarkoitus käydä ruokakaupassa vanhempieni puolesta ja ostaa tarvittavia asioita itselleni.
Käteisenä minulla on noin 1200 euroa, jotka olen säästänyt harmonikkaa varten.
Rahastossa(?) on yli tonni, jonka saanen täytettyäni 18.
no just meni tänään viimeset rahat, enää vitonen jäljellä
Rikas!!! Mullon 25senttii!
Köyhä,
ebzu
Käteisenä vähän yli kuuskymppiä.
Tilillä on 885 euroa.
Ja sitten minullakin on rahasto, jossa on nyt 3000 euroa, mutta se ei ole minulla käytössä vielä :)
Tilillä jonkin verran, käteisenä satanen, joka menee suurimmaksi osaksi ensi jakson kirjoihin.
Tili meni jo ja mäkätti mennessään!
N. 370€. Tilistä en tiedä. Lintuhaaveeni vain todennäköistyvät.. >:D
Tilillä nolla euroa!
Käteisenä muutama kymppi.
Fuu fuu olen köyhä!
No en ole kyllä koskaan säästänyt tilille sen jälkeen.
Kannattaisiko säästää?
http://ic.pics.livejournal.com/stepbystep_hdr/11824494/197018/197018_original.jpg
" http://ic.pics.livejournal.com/stepbystep_hdr/11824494/197018/197018_original.jpg "
Mitää!!? :OO Niinkin suuria siis olemassa.
Siinä on varmaan 600 millimetrin teleobjektiivi, joka on suosittu ammattiluontokuvaajien keskuudessa; ainakin kuva löytyi hakusanoilla "600mm canon". Hintaa tuollaisella objektiivilla on jotain 11 tonnia ja ammattilaiskamera maksaa jotain 6 tonnia. Halvemmillakin vehkeillä kuitenkin pärjää.
Niin, ja tuossa on vielä isompi tötterö, Sigman erikoisobjektiivi 200-500mm f/2.8:
http://www.tobiashjorth.com/wp-content/uploads/sigma200500mmf2.8.jpg
Painaa sellaiset 16 kiloa, joten tukeva jalusta on tarpeen. Taitaa maksaa yli 20 tonnia.
Ei tuollaista jaksa kantaa mukana. Ainakin viälä tyydyn ihan 300mm f4, vaikka valovoimaa kaivattaisiin iltaisin jo. No kun säätää kameraa saa pimeälläkin ihan kohtalaisia kuvia.
Tuo 200-500mm onkin aivan erikoisobjektiivi. Ei kukaan sellaista mukana kantele. 600-millisenkään kanssa tuskin kovin moni lähtee metsään kävelemään ja etsimään kuvattavaa. Sellaiseen 300mm f/4 on juuri passeli objektiivi.
Käteisvaroista ei ole aivan tarkkaa tietoa enkä viitsi alkaa viimeisintä tiliotetta kaivelemaan, mutta yhteensä minulla on jotain reilu tonni.
Mul olis sataviissataa
Käteiseen käytös joku 80€ tilil toinen mokoma. Sit mulla on auto tallissa jonka laittoo varte jemmalompakos joku 300€ ja kolikoit säästökipos 200€. Pikkuhiljaa pistän aina rahaa sivuun kun en paljoa tuhlaile mihinkää