nykyajan talo

nykyajan talo

Meillä on uusi vasta rakennettu talo.
Mitähän meidän pitäisi tehdä kun talo on niin alipaineinen että kun lyö saunaan tulet uunin ja takan piippujen kautta vetää savun ja tuhkan hajua sisään ja toisinpäin jos uuniin laittaa tulet niin saunaan tulee savun haju. Liesituuletin ei tietenkään silloin ole päällä ja ilmastointi minimillä.
Ilmastointia on säädetty että se ois vaan hieman alipaineinen. Imastoinnin säätäjät sanoivat että menee ylipaineen puolelle jos vielä säätää.
Suunnitelmissa oli saunalle ja tulisijalle alakautta suunniteltu korvausilma, mutta kun muurari tuli niin se sano ensimmäisenä että nuo uretaania täyteen. Eli vissiin vähä eri vuosikymmentä kun eihän nykyajan talo saa mistään korvaus ilmaa ilman niitä.
Yks vaihtoehto ois ottaa pelleistä häkätapit pois niin menisivät kokonaan kiinni, mutta saako tulisiat sitten mistään korvaus ilmaa? Saunan ja takan peltien irroittamiseksi pitäs vielä purkaa tiiliseinää ja laatotusta.

14

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelen vaan

      Kaikki päin persettä, kun pellitkään ei mene kiinni, takan lämmittäminen on silloin turhaa polttopuun haaskausta.

      Avaa tuuletusluukku, tai ikkuna, kun poltat tulia, vai onko nekin tehty jonkun säädöksen mukaan aukeamattomiksi.

      • nykyajan talo

        Ei nykypellit mene kokonaan kiinni, mutta on lämmityksen jälkeen silti piippu pellin alta lämmin ja yltä kylmä. Luulis lämmityksestä sitten jotakin hyötyä olevan.
        Ikkunananhan voi pitää 30 asteen pakkasella koko lämmityksen ajan auki.


    • ertvwrt

      Eikö niitä imureita ja tuulettimia saa pois päältä, siis asentoon OFF. Ja miksei se saunan kiuas lämpeä sähköllä.

      • ertgh

        Eikö saunomisen ja peseytymisen aikana pitäs ilmastoinnin olla päällä. Sähkökiuashan on ihan perseestä.


    • ykskin riittää

      Miksi sama kysymys on täällä kahteen kertaan? Taitamattomuutta vai venkoilua?

    • Alipaine

      Useassa talossa korvausilma tulee liesituulettimesta,silloin kun takassa on tuli.
      Sitten kun liesituuletin laitetaan päälle, korvausilma tulee takasta ja hajut tulee asuntoon.Insinöörit miettii koko ajan mutta ratkaisua ei ole!
      Alipainetta voi vähentää koneesta tai lisätä ilmantuloa korvausilma venttiilillä.
      Piipunpeltejä ei saa tiiviiksi, ne vuotaa aina(häkäkolo).Takkakytkin päällä,ilmanvaihtokone puhaltaa aina kylmää.sisään.häkätappia ei ole olemassa!
      Sammuta ilmanvaihto kokonaan, aukaise ikkuna polton ajaksi.
      Saunan seinään ( korvausilmaventtiili) tai ilmanvaihto ylipaineiseksi polton ajaksi.

      • Helppoa kuin heinänt

        Kyllä on ratkaisu keksitty jo vuosia sitten. Osta semmoinen takka jossa voi korvausilman ottaa ulkoa tulisijan alle. Nunnauunilta saa.


      • yksi virhe sinulla

        Etteikö piipun peltejä saa tiiviiksi? Asia osattiin jo 100 vuotta sitten, peltejä laitettiin 2 kpl peräkkäin hormiin.


      • helppo?
        Helppoa kuin heinänt kirjoitti:

        Kyllä on ratkaisu keksitty jo vuosia sitten. Osta semmoinen takka jossa voi korvausilman ottaa ulkoa tulisijan alle. Nunnauunilta saa.

        Meinasitko että purkaa eka tuon monen tuhanneneuron takan pois ja tilaa toisen tilalle?
        Mistä se korvausilma sitten tulee takan alle?


    • Päällekkäin

      Laitettu,mutta oli silloin tulisijat ainoa lämmitysmuoto.
      Ei auttaisi kun kone imee.
      Ehdottomasti muualta saatava sekundääri-ilma palamiseen.
      Venttiili ulkoseinään,ylös,
      ettei vedontunne liikaa vaikuttaisi.
      Muistettava lämpö-eristää se läpivienti.

    • ghkpop

      Tarkista ilmastoinnin sisään tulevan ilman suodatin/hyttysverkko, jos se on tukossa niin taloon syntyy suunnittelematon alipaine.

      • nykyajan talo

        Suodattimet on vaihdettu ajallaan ja ulkoseinän sisääntulo putkesta on otettu se hyttysverkko pois.


      • kysyn vaan
        nykyajan talo kirjoitti:

        Suodattimet on vaihdettu ajallaan ja ulkoseinän sisääntulo putkesta on otettu se hyttysverkko pois.

        Miksi verkko on otettu pois? Sinne menevät linnut, lepakot ja hiiret, ulostetta ja raatoja tulee olemaan raitisilmaputkessa.


      • nykyajan talo
        kysyn vaan kirjoitti:

        Miksi verkko on otettu pois? Sinne menevät linnut, lepakot ja hiiret, ulostetta ja raatoja tulee olemaan raitisilmaputkessa.

        On siinä tietenki se ritilä. Ritilän takana oleva verkko poistetaan aina, muuten se on kuukaudessa tukossa. Ilmastointi koneessa oleva suodatin riittää. Linnut, lepakot ja hiiret eivät ritilän läpi pääse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1028
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      873
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe