nartun leikkauskyssä

Viikko sitten emä synnytti ei-toivotut pennut, joiden kohtalo oli piikki. Emä on päästänyt pitkän murinajakson jälkeen edellisen poikueen kaksi melkein 5 kuukautista kollia lähelleen ( jo ennen synnyttämistä) ja nisälleen imettänyt niitä. Miten jatkaa ja koska voisin alkaa kyselemään aikoja koko porukan kastroimiseen?
3201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kissasi olisi pitänyt leikkauttaa jo aika päiviä sitten ettei kyseisiä "vahinko" pentuja olisi päässyt syntymään ja sitä kautta sitten viattomina kuolemaan.Millainen ihminen voi viedä piikille pienet ja viattomat kissan pennut.Ei ainakaan eläinrakas lemmikkejään rakastava ihminen!!!!Jospa luopuisit lemmikeistäsi ja etsisit niille kodin jossa niitä rakastetaan ja niitä arvostetaan.Eivätköhän ole sen ansainneet.

Äänestä
  • Ihan ensiksi, olet kyllä aivan oikeassa, kissa on leikkautettava, ellei sitä ole tarkoitettu jalostukseen, heti kun se iän puolesta tulee kysymykseen. Se on paras ratkaisu kaikille osapuolille, ja niin itse menettelen kissojeni (ja koirieni) kanssa.

    Mutta toisaalta haukkua ja syyllistää toista noin kovasti on mielestäni tarpeetonta. Ensinnäkin, kissan ensimmäinen kiima saattaa todella yllättää varhaisuudellaan (siitäkin kokemusta), ja ensimmäisen kissan kanssa helposti tulee tehtyä erehdyksiä, joista otetaan, toivottavasti, opiksi!

    Toisaalta, et voi kutsua kirjoittajaa vastuuttomaksi, hän sentään vei ne poloiset pienokaiset piikille, sen sijaan että olisi heittänyt naapurinsa roskikseen tai jotain vieläkin pahempaa.

    Kolmanneksi, olihan kirjoittaja jo havahtunut tiedustelemaan leikkauksista, parempi myöhään kuin ei milloinkaan, vai mitä!

    Äänestä

Jos pennut kerran lopetettiin (mikä on kyllä mielestäni tuomittava tapa hoitaa ei-toivotut pennut) niin emo voi hyvin tulla kiimaan jo muutaman viikon kuluttua. Eli se kannattaa leikkauttaa mahdollisimman pian. Kollipojat taas ovat 5-kuukautisina vielä aika nuoria leikattaviksi, sinuna odottaisin vielä muutaman kuukauden ennen kuin leikkauttaisin ne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


? kirjoitti:

Viikko sitten emä synnytti ei-toivotut pennut, joiden kohtalo oli piikki. Emä on päästänyt pitkän murinajakson jälkeen edellisen poikueen kaksi melkein 5 kuukautista kollia lähelleen ( jo ennen synnyttämistä) ja nisälleen imettänyt niitä. Miten jatkaa ja koska voisin alkaa kyselemään aikoja koko porukan kastroimiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu