Arvostan äitejä,

hanki possu!

jotka uskaltavat olla erilaisia!

Tyyliin hankkivat possun kotieläimeksi.

Mielestäni possu voisi olla kodin rauhoittava elementti. Kuitenkaan moni äiti ei uskalla hankkia possua kotiinsa, koska pelkää identifioituvansa itse possuksi. Ehkä pelkää, että häntä aletaan kutsua possu-irmeliksi tms.

Pitäisi kuitenkin ajatella lapsia ja luoda kotiin rauhallinen tunnelma esim. juuri possun avulla. Possun rapsutus luo jatkuvuutta elämään. Lasten kuskaaminen aamupakkasella viiden aikaan päivähoitoon ja 12 h myöhemmin harrastuksiin ei ole tervettä elämää. Possun kanssa eläminen on! Possun vieressä voi nukkua vaikka päiväunet! Jos ei äidillä ole aikaa nukkua lapsensa vieressä, niin possulla on. Possu olisi tavallaan nanny.

Miksi suomalaiset äidit ovat arkoja? Pelkäättekö että hankkimalla possun saatte lastensuojelun kimppuunne?

7

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Possu lautasella

      Minulla on kissa, koska se oppii sisäsiistiksi itsestään. Possuista minulla ei ole kokemuksia muuten kuin sikalasta. Voi olla, että se oppisi käymään yhtä helposti hiekkalaatikolla kuin kissa tai sitten ei. Koiraakaan en viitsi ottaa, koska en jaksa siivoilla pentukoiran lätäköitä lattioilta.

      Pidän helposta elämästä, enkä kaipaa lisähaasteita. Siksi en hanki possua, vaan ehkä joskus uuden kissan. Tosin ei kissanomistajakaan ihan hirveän helpolla pääse. Olen siis luonut kissalla kotiimme rauhoittavan tunnelman. Annoimme lastemme päättää, minkä lemmikin otamme. He eivät valinneet possua.

    • olikoasiaa

      Minipossua eli SIKAA ei suositella vauva- tai taaperoperheisiin, koska possu saattaa haukata lapselta nenän tai sormen molempien siellä lattiarajassa touhutessa.
      Tämä ihan minisikojen pito-oppaasta.

    • kukin tavallaan

      Eihän kysymys ole siitä, uskaltaako olla erilainen, vaan siitä mistä eläimestä pitää. On totta että lemmikki tuo kotiin tunnelmaa ja lemmikin hoito on lapsille kasvattavaa, mutta sama vaikutus on kaikilla lemmikeillä. Valintaan vaikuttaa se kuinka paljon perheellä on aikaa hoitamiseen, onko koti sellainen jota pitää varoa, minkä ikäisiä ovat lapset, onko eläimelle tilaa ja mahdollisuus ulkoiluun jne.

      Sekin vaikuttaa, millaisiin eläimiin tunnetaan vetoa, ja siinä suhteessa ihmiset ovat erilaisia. Minä kyllä katselen sikaa mielelläni, mutta en ole kiinnostunut ottamaan sellaista perheeseen. En ottaisi koiraakaan, kun en viitsi ulkoiluttaa joka päivä. Kissa sopisi, tai joku pienempi

      Sillä ei ole merkitystä miten harvinainen eläin on, eikä ole kyse uskalluksesta ellei eläin ole vaarallinen.

    • öööööööööööö

      Mitä arvostettavaa siinä on, ottaakko kotieläimeksi possun vai jonkun muun? mitä hyötyä sinulle on siitä, jos joku ottaa possun?

      • hanki possu!

        Ajattelen lasten etua enkä omaa hyötyäni.


      • joulukinkku,
        hanki possu! kirjoitti:

        Ajattelen lasten etua enkä omaa hyötyäni.

        Just ja Jouluna siitä tehään kinkku......sika parasta lautasella.


    • Hah !

      Miksi hankkia? Useimmillahan on sekä possu että pässi yhdessä samassa persoonassa. Kyllä siinä luulisi olevan riittämiin possuttelua ja pässiasennetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      21
      3849
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      89
      1900
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      89
      1316
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1271
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1129
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      54
      1031
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      188
      1007
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      896
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      849
    Aihe