Ostin pari kuukautta sitten 2 litr bensa Sportagen. Kulutus on ollut melkoinen, noin 10 l/100 km. Autoon on asennettu jälkiasennuksena vakionopeuden säädin. Onko sillä suurta vaikutusta kulutukseen, jos vaikka ottaisi ko.säätimen pois.
Onko kellään kokemusta kuinka käsijarrua voisi kiristää, ohjetta ei ole löytynyt. Entä kytkinpolkimen säätö, voisi ottaa kiinni pikkasen ylempänä.
Onko kellään kokemusta kuinka käsijarrua voisi kiristää, ohjetta ei ole löytynyt. Entä kytkinpolkimen säätö, voisi ottaa kiinni pikkasen ylempänä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kulutus on melko suuri, keskimäärin pikkasen alle 10 l/100 km sellaisessa vaihtelevassa ajossa. Nykyautoksi se on liikaa.
Noin 70 tkm ajoa Sportage 2007 4WD 2 litran bensakoneella ja tankatessa seka-ajossa en ole juuri koskaan päässyt alle 10 litran kulutukseen. Kulutus keskimäärin 10-11 litran välillä satasella. Eli sanoisin että autossa ei mitään vikaa vaan kulutus tämän automallin ominaisuus.
Ko KIa Sportage on vanhaa mallia ja niissä kulutus on tuota luokkaa. Nyky Kia menee alle 7 litran tiellä.
Outoa kun minulla on v. 2012 ihan samalla moottorilla ja keskikulutus on talvellakin alle 8...kesällä ollut n. 7,3 tietokoneen mukaan. Kai se on ajotavasta sitten kiinni? Pelkästään väärä ilmanpaine voi vaikuttaa 1 litran satasella ja renkaat myös.
Kulutus on suhteellista, omassani on sama moottori ja kulutus kesäkeleillä noin 8 litraa, talvella näyttää menevän vähän päälle 9 litraa. Alla nastarenkaat ja paljon kylmästartteja. Taajama-ajossa näihin tulee lisätä 1-2 litraa.
Luin juuri Tekniikan Maailma-lehdestä Mondeon testiä, jossa 1,5L bensakoneinen kulutti kesäkeleillä reilut 11 litraa taajama-ajossa. Auto on kuitenkin sulavalinjainen eikä mikään neliveto.
Kulutus on OK. säätöjen vuoksi vie merkkikorjaamoon, siellä on ammattimiehet jotka säätelevät.
Mulla on puóli vuotta vanhassa Riossa kulutus 8 l /100 km. Tosin kaasujalka melko raskas.
1.4 litranen 118 heppanen.
Riossa ei ole sen enempää RS mallia kuin 118 hv versiotakaan.
Dynossa oli 118 villiä korean kaakkia. RS malli tulee siitä kun on RS varustus:
-17" carbon RS vanteet - takaspoileri ym herkkuja
mutta siinä olikin virhe .oli jäänyt edellisen auton tiedot paperilla ja takaspoilerin heitin jo vittuun ,kun alkoi niiin pahasti repsottaan ja lopuksi varoitus näistä linglong renkaista 1000 km ajon jälkeen alkaa pinnat kuoria pois.
Ei japsit osaa tehdä taloudellisia vehkeitä vielä! Karmeita imureita ovat!
Kia ei ole japanilainen, vaan korealainen, ja saksalainen ei osaa sitäkään vähää..... http://www.talouselama.fi/uutiset/tm mittasi huimin normikulutuksen ylitys 54 prosenttia 4 litraa mika auto/a2141452
Asenna uudet renkaat joiden halkaisija on suurempi. Silloin pääset yhdellä pyöräytyksellä jo pidemmälle kuin entisillä ja kulutus kilometriä kohden tippuu.
Kannattaa laittaa noin neljä desilitraa vetyperoksidia tankkiin niin tehot kasvavat huomattavasti. Vetyperoksidi luovuttaa happea ja auto kulkee kuin uraohjus.
nonniin nyt tämä kian raato jysähti ,kun ajelin tallapohjassa ja mittari näytti 122Km/h ,hirvee pamaus konehuoneesta , kaksi mäntää sojotti lohkon kyljestä ulos .ja sitten kattelin noita uusia linglongheja ,kahdesta rengaasta pinnat irtoomassa,mistähän jätteistä ne valmistetaan. ja vielä pingpong poitsun tekemä takaspoilerikin on alkanut repsottaa ikävästi.nyt tää paska menee kyllä vaihtoon,jos kukaan huolii.
Nonnih, nyt kun heräsit ja housut on märkänä, voit mennä äidin luokse apua saamaan.