Sitikan lisäilmapumppu ei käynnisty. Sulakkeen tarkistin. Jännite tulee pumpulle, mutta ei sähkövirtaa, onko rele ainoa mahdollinen vikakohde. En ymmärrä sähköistä yhtään mitään, siksi kysyn.
Sähkövian paikannus
7
325
Vastaukset
- väärin mitattu
"Jännite tulee pumpulle, mutta ei sähkövirtaa" ei ole mahdollista, että pumppu saisi jännitteen mutta ei virtaa.
- hmmmmmmm
hmm
- On mahdollista
Pumpun sisällä katkos ja kas vain: virta ei kulje.
- Sami Sähkömies
On mahdollista kirjoitti:
Pumpun sisällä katkos ja kas vain: virta ei kulje.
Mittasin jännitteen ilman pumppua pumpulle menevästä johdosta liittimestä. Sain jännitteeksi 12 V, mutta virtaa en saanut yleismittarin näyttöön sitten millään.
Sami Sähkömies kirjoitti:
Mittasin jännitteen ilman pumppua pumpulle menevästä johdosta liittimestä. Sain jännitteeksi 12 V, mutta virtaa en saanut yleismittarin näyttöön sitten millään.
Oppia ikä kaikki, mikä liene lisäilmapumppu?
Jos laitteen molempiin liittimiin tulee jännite, niin vika on akun miinusnavan ja ko. pumpun välillä. Tarkista johdot ja piirissä olevat kytkimet.
Kun ohjauskytkimet ovat miinuspuolella, niin silloin jännite on esim. lampun molemmissa nanoissa ja virta ei kulje. Japanilaisissa autoissa ovat monesti kytkimet miinuspuolella.- 3535262
Sami Sähkömies kirjoitti:
Mittasin jännitteen ilman pumppua pumpulle menevästä johdosta liittimestä. Sain jännitteeksi 12 V, mutta virtaa en saanut yleismittarin näyttöön sitten millään.
Sun pitää vähän selvemmin selittää mistä ja mihin nähden olet mitannut jännitteen. Tuosta kuvauksesta en pysty sanomaan onko mitattu oikein.
Aloita kertomalla montako liitintä pumpulle tulee. Jos on 2, niiden välillä pitäisi olla 12V. Jos on 1, sen ja akun minusnavan välillä pitäisiä olla 12V ja tässä tapauksessa myös pumpun runko pitäisi olla johtavassa yhteydessä akun minusnapaan, voi testata johtavuusmittauksella eli yleismittarin piippaustoiminnolla.
Jos rele on hajalla pumpulle ei tule jännitettä.
Jos rele on miinuspuolella ja rikki. niin jännite tulee pumpulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33611654IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597926Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut922920Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982238Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1522168Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81636- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin531084Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312782