Osui silmiin

korvatulppa

"Raamatussa sanotaan, että se joka lihan jälkeen syntynyt on, vainoaa sitä, joka hengestä syntynyt on.

Miksi siis esikoislestadiolaisuus alkaa vainota kirkkoa? Eikös asian pitäisi olla toisinpäin?" -Kalahdus
5.10.2014 10:02

Pitäisi olla toisinpäin, mutta kirkossa rukoillaan esikoisuuden puolesta. Olen itse ollut kuulemassa kaksi kertaa kun alttarilla pappi on tämän tehnyt.

Herääkö mikään tiuku heläjämään, kun muistamme miten kirkkoa on mustamaalattu jo vuosia sanoja säästämättä.

Joensuussa kuulimme että evlut kirkko on antikristuksen kirkko lähetysmiehemme suusta. Herra armahda näitä tuomareita ja itsepyhiä!

7

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkea sitä

      Onko kirkkolaisia ihan karkotettu maastaan ja poltettu halkojen välissä miten runsaasti?

      Kerrotko missä aiheesta voisi enempi lukea?

      ja kerro samalla millä lookisuudella voi edes teoriassa esittää moista väitettä hengestä syntyneestä kirkosta, kun johtomiehenne on vainonnut aina kuolemaan saakka aikansa todellisia Hengestä syntyneitä ynnä Jumalan silmäterää, kerro suomeksi.

      • 15+9

        Tuskinpa tämän enempää on vainottu:


        "Joensuussa kuulimme että evlut kirkko on antikristuksen kirkko lähetysmiehemme suusta. Herra armahda näitä tuomareita ja itsepyhiä! "

        Kirkko antaa tiloja kokoontumiseen. Niissä kokoontumisissa sitten hyvinkin arvovaltaiselta taholta mainitaan saarnoissa, kuinka kirkon ihmisillä on kuollut usko.

        Olipa asia niin tai näin, niin kirkon vahtimestarit, jotka istuvat kuulemassa eivät varmaankaan vie mitään hyviä terveisiä esimiehilleen. Eivät he kerro, että siellä kuului Hyvän Paimenen ääni. En ota tällä kantaa kirkon ihmisten uskoon, mutta puhujien kannalta suurempaa typeryyttä ei voisi kuvitella.

        Kyllä synnistä pitää puhua ja nuhdella. Jeesus ja Lestadiuskin kuvasivat epäuskoisten silmien eteen heidän ulkokultaisen ja tekopyhän elämänsä. Se on mitä suurinta rakkautta heitä kohtaan. Mutta väite lähimmäisen uskontilasta ei ole rakkauden käskyn mukaista.

        Paavalikin opettaa, että pitäkää rauha kaikkien kanssa, mikäli se teistä riippuu. tuollainen käytös saarnaajilta on aivan vastuutonta. Kyllä tällä tavoin saa välit huonoiksi kenen kanssa tahansa.


    • huh huh sentään

      Mikäli Ehtoollisen omiin käsiin ottaminen onnistuu, niin emme voi välttyä
      vainolta (mustamaalaamiselta ja valehtelulta) meitä evankelisluterilaisia esikoislestadiolaisia vastaan.

      Ei tarvitse olla ennustaja tietääkseen kuinka tässä käy jos liike ottaa
      Sakramentit "omiin käsiinsä".

      Minulla on varma tieto siitä että esikoislestadiolaisten Ehtoolliskirkossa ei lueta
      kristittyjen yhteistä uskontunnustusta, apostolista uskontunnustusta joka on
      alunperin lähtöisin 0200 luvulta jKr. Tämä kertoo jos mikä, että kyseessä on
      selvästi kristinuskosta erillään oleva eriseura.

      • puskista

        Ei me kaavoihin kangistuta ensinnäkään kirkko ei ikänä ole ollut elävä harmi


      • 14+14
        puskista kirjoitti:

        Ei me kaavoihin kangistuta ensinnäkään kirkko ei ikänä ole ollut elävä harmi

        Paitsi ehtoolliskaavoihin.

        Ei kukaan ole väittänyt täällä kirkon elävyydestä mitään, mutta luterilaisessa kirkossa on ollut varmuudella ihan oikeitakin uskovaisia.

        Kyllä kirkon tunnustuskirjoissa ja Lutherin opetuksessa on aivan Raamatullinen oppi. Sen todistaa Lestadiuskin.

        Sitä paitsi. Ei meidän asiamme ole arvostella ja tuomita. Meidän tulee vaan saarnata parannusta ja syntien anteeksiantamusta.

        Luther piti loppuun asti kiinni siitä, että silloisessa katolisessa kirkossa oli vieläkin jäljellä elävää uskoa, vaikka sen oppi oli aivan turmeltunut.

        Samoin Jeesus meni opettamaan temppeliin ja synagoogiin, vaikka silloinen Jumalanpalvelus oli mennyt aivan rituaaleiksi ja toiminta korruptoitunutta.

        Nytkö sitten on löytynyt muutamassa vuodessa sellainen viisaus, että hylätään yhteinen uskontunnustus, kaste ja ehtoollisyhteys. Ne ovat kuitenkin Pyhän Hengen johdatuksessa laadittuja jo Lutherin ajalta.


      • 12+16
        puskista kirjoitti:

        Ei me kaavoihin kangistuta ensinnäkään kirkko ei ikänä ole ollut elävä harmi

        Puskista huutaja, väitän että valehtelet.
        Esikoisjohto on nimenomaan kangistunut kaavoihin. Vänkäävät kaavoista, kun lappioppineet ovat keksineet niissä virheitä - kun eivät ymmärrä niistä mitään.

        Se on eräs pointti sakramenttikiistassa, nimittäin nuo kaavat.
        Naurettavin pointsi on "puhtaat kädet".
        Korviisi on kustu.


      • puskista
        12+16 kirjoitti:

        Puskista huutaja, väitän että valehtelet.
        Esikoisjohto on nimenomaan kangistunut kaavoihin. Vänkäävät kaavoista, kun lappioppineet ovat keksineet niissä virheitä - kun eivät ymmärrä niistä mitään.

        Se on eräs pointti sakramenttikiistassa, nimittäin nuo kaavat.
        Naurettavin pointsi on "puhtaat kädet".
        Korviisi on kustu.

        Lorinaa :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6043
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2843
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2105
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe