JOT tähtää robottivallankumoukseen

Asoista perillä

"i meitä nousulta pelasta mikään. Kasvaa meinaamme ja rajusti”, ennakoi JOT:n hallituksen varapuheenjohtaja Lauri Antila, pohjalaiseen vaatimattomaan tapaan.

Antila on tullut Piilaaksoon avaamaan firman uutta toimipistettä. San Diegossa JOT on jo ennestään. ”Pitää olla siellä, missä innovaatiot syntyvät, lähellä asiakasta.”

Suurin osa maailman kännykkävalmistajista on JOT:n asiakkaita. Nimiä yritys ei saa mainita, mutta jos oikein tarkkaan syynää uusimman sylinterinmuotoisen Applen Mac Pro -tietokoneen mainosvi-deon, siellä vilahtaa JOT-tunnuksilla varustettuja laitteita.

Firman suuri kuuma vuosi oli 2000. Nokialla ja sen partnereilla meni lujaa.

JOT varmisti, että tuotantolinjalla olivat oikeat asiat oikeaan aikaan. Ei tuhlattu, eikä sählätty ja tuutista tuli ulos laadukasta tavaraa. Logistiikkaketjun hallinnassa Nokian matkapuhelimet olivat maailmanykkönen vielä sammuessaan."

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/jot tahtaa robottivallankumoukseen/201410701493

Ulvilalainen Cimcorp kieltäytyi 90-luvun alussa kunniasta, kun Nokia pyysi sitä automatisoimaan tuotantolinjojaan. Cimcorp halusi keskittyä kuvaputkien käsittelyyn.

Homman otti sitten hoitaakseen oieni nakkikioski, JOT automation.

3

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Visionääri

      Kuvaputkiala on tulevaisuuden ala tuumi silloinen toimitusjohtaja.

      Hän visioi vuonna 2005 , että kuvaputket tulevat säilymään telkkareissa vielä pitkään

    • PellejäKokoCimco

      HAHAHAHAHA. KIITOS AAMUN NAURUISTA :D

    • Faktori

      Murheellisinta on, että juttu ei ole vitsi, vaan faktaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe