Oi voi. Vaihdoin talvikumeja mondeooni ja kuis ollakkaan, tunkki vääntyi vinoon. Siis auton oma tunkki.
Ei piru vie, eikö ne Fordilla osaa tehdä kunnosta raudasta tunkkeja, vaan ovat jotain pahvisia.
Tunkki väänty
7
386
Vastaukset
- tuck munkki
Joo, niinhän niissä vanhoissa tunkeissa oli vikana jos 2krt vuodessa käytti! Mutta eihän minkään auton tunkkeja kuulu käyttää kausi vaihtoon! 90luvun alun corollassa tunkki hajosi tien varteen 1kerralla ja rengas jäi vaihtamatta!!
10vuoteen minun fordissani ei ole edes ollut tunkkia? Pullo ja kompura piisaa, jos kummi puhkee nääs!! - Mondeojeejee
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11788977#comment-64033619
Siinä on vanhaa keskustelua asiasta. Tätä on paruttu täällä moneen otteeseen. - pläkki pellistäkö?
Lähetä se veijo fordille pikana ja pyydä uus tilalle!
- Että näin
Mulla meni vinoon ja tunkki. Onneksi en ehtinyt ottaa pyörää pois ja mitään vahinkoa ei tapahtunut, muuta kuin tunkki kaput.
Ostin itselleni hallitunkin ja nyt ei väänny..
Mut nyt ei ole pellistä tunkkia, jolla vois tien päällä yrittää vaihtaa pelko persees rengasta.
Täytyy hakea romuttamosta . - Mondeojeejee
Äläpä hae romuttamosta. Kyllä saksitunkkeja saa Motonetistäkin.
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Nostotyokalut/Saksitunkki-mekaaninen-15829/
Jos sulla särky se Fordin yksivartinen tunkki, niin se on tappovehje
http://www.mc-scatter.com/autotarvikkeet-puretut-irto-osat-seat-leon-tunkki-vetolenkki-seat-leon-2005-p-56418.html
Tässä on esimerkki Ford-Mondeon MKII tunkista. Tämä laukesi mullakin auto päällä - takaisinkutsu
Valitse sitten tästä parempi tunkki, ovat oikein TUKESin testaamia...
Tuotenimi: Biltema
Malli: Sähkökäyttöinen saksitunkk, Art.15-367
Tuotenimi: Motonet
Malli: Hallitunkki 2T, 140-330 mm, ITEM: 80-7522
Tuotenimi: Motoral
Malli: Hallinosturi 2000 kg, 135-330 mm, 50644020, TA820012
Tuotenimi: Rautakesko
Malli: Hallinosturi TA820012 / 500656284, 2 tonnia, 135- 330 mm
Tuotenimi: TamForce
Malli: LC22001, hydraulinen hallitunkki 127- 330 mm, 2000 kg
Tuotenimi: AWD
Malli: AWD009002, hallitunkki 135 mm-330 mm / 2000 kg - mitä vittuu
Baijerin vehkeis on tehty alumiinistä samainen vehje ja kestää vaikka mitä auto remppaa, onko siis alumiini kestävämpää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241576- 301426
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611279Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!731270- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761189Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 541008
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18992Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per179883