Hei!
Olen menossa 30.10. järjestettävään pääsykokeeseen. Katselin että koe alkaa 13.00 ja päättyy viimeistään jopa klo 19.40!
Aion mennä myös samalla viikolla Malmille aikuispuolen tietojenkäsittelyn pääsykokeeseen. Siellä kestää klo 17.00 klo 21 asti.
Voisiko joku kertoa millainen koe on kyseessä? Minkälaisia kirjalliset tehtävät ovat? Mitä nämä ryhmäkeskustelut pitävät sisällään? Onko se haastattelua vai onko siinä joku ryhmätehtävä?
Eroaako päivä- ja iltatoteutuksen kokeet merkittävästi toisistaan?
Haaga-Helian tietojenkäsittelyn pääsykoe !
10
2621
Vastaukset
- jebo
Tietojenkäsittelyn koulutusohjelman valtakunnallinen valintakoe järjestetään vain 30.10.2014 eikä sen ajankohtaa voi vaihtaa. Valintakoe on kaksiosainen ja opiskelijavalinnan edellytyksenä on osallistuminen kokeen molempiin osiin. Valintakokeella arvioidaan valmiuksiasi ja motivaatiotasi tietotekniikan opiskeluun ammattikorkeakoulussa, ongelmanratkaisu- ja loogista ajattelukykyäsi, ilmaisuvalmiuksiasi sekä uuden asian omaksumisvalmiuttasi.
Klo 12.00 alkavaan kirjallisen kokeen suorittamiseen annetaan aikaa 2,5 tuntia eli klo 14.30 saakka. Kirjallisesta kokeesta saa poistua aikaisinkaan klo 13.00. Henkilöllisyytesi tarkistetaan jättäessäsi koevastauksesi. Valintakoe jatkuu ryhmätilanteilla klo 15.40 alkaen ja sinun on varauduttava olemaan läsnä klo 19.40 saakka - HH Tiko
Olin Haaga-Helian Tietojenkäsittelyn pääsykokeessa keväällä. Kevään koe oli seuraavanlainen... (Koe voi olla erilainen.)
Kirjallisessa kokeessa eniten pisteitä sai logiikka-osiosta (40/100). Kysymysten joukossa oli erilaisia pulma- ja logiikkatehtäviä, sekä pari vuokaaviota. Kokeessa oli jostain tietokonelehdestä otettu artikkeli, jonka pohjalta vastattiin väittämiin. Kokeessa piti vastata pariin tietotekniikka-aiheiseen kysymykseen. Lisäksi kokeessa oli kaksi essee-vastauksen vaativaa kysymystä. Joten liikaa aikaa ei ole kokeelle varattu.
Ryhmähaastattelussa ryhmälle annettin aihe, jonka pohjalta täytyi keskustella n. 15 minuuttia. Epäilen että ryhmähaastattelulle on annettu kerrottua suurempi painoarvo. Pääsykokeita ei ole mahdollista saada myöhemmin nähtäväksi. Ja tosiaan on pakollista osallistua sekä kirjalliseen kokeeseen että ryhmähaastatteluun.
Onnea kokeisiin!- tietojenkäsittelijä
Kiitos vastauksesta! Oliko tuollainen pääsykoe siis päiväopetuslinjalle? Katselin sitä kutsua sinne ja huomasin, että tämä koe kestää aika kauan.
Olen päättänyt mennä siihen monimuotokoulutuksen pääsykokeeseen. Ihmettelin vain, että se on lyhyempi tilaisuus, alkaen klo 17 ja päättyen viimeistään klo 21. Minulla on jo muutenkin ennestään ammatillinen tutkinto, joten ajattelin että haen aikuislinjalle.
Huh, jännityksen hikikarpalot valuu jo nyt otsalle.
- Uudelleen yrittämään
Moikka,
Oliko kukaan viime keväänä tietojenkäsittelyn valintakokeessa? Kokeessa oli joku ohjelmointi tms tehtävä, joka meni itsellä pipariksi. Muistaako kukaan mitä ne kirjaimet ja koodaus siinä tehtävässä olivat? - apuaaa2
Osaisiko joku vastata tähän kysymykseen, kun oli kyseisessä kokeessa. ''Jos tänään on sunnuntai, 3 7 = 14'', onko lause tosi vai epätosi jos sanot sen maanantaina?
- Toivo elää
Minä vastasin tosi mut kuulisin mielelläni jonkun muunkin mielipiteen asiasta :)
- IT-guru
Haaga-Helian pääsykoe ohi 😃 Ihanaa, toivottavasti tärppää
- Hakisinko
Hei, IT-guru!
Millaiset kokeet oli? Ja miten meni? :) - Anonyymi
Hakisinko kirjoitti:
Hei, IT-guru!
Millaiset kokeet oli? Ja miten meni? :)Miten ratkaistaan seuraava Haaga Helian tkt pääsykoetehtävä?
Tehtävä B.5
Määritellään laskuoperaattorit & ja ? seuraavasti:
A & B = A*B - B
A ? B = (3*B) & A
Sulkumerkeillä (), kerto- (*) ja vähennyslaskuoperaattoreilla (-) sekä yhtäsuuruusmerkillä (=) on normaali matemaattinen merkitys ja laskujärjestys. Muilla kuin perinteisillä operaattoreilla laskujärjestys on vasemmalta oikealle.
Laske lausekkeen (2 & 4) ? 5 arvo - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten ratkaistaan seuraava Haaga Helian tkt pääsykoetehtävä?
Tehtävä B.5
Määritellään laskuoperaattorit & ja ? seuraavasti:
A & B = A*B - B
A ? B = (3*B) & A
Sulkumerkeillä (), kerto- (*) ja vähennyslaskuoperaattoreilla (-) sekä yhtäsuuruusmerkillä (=) on normaali matemaattinen merkitys ja laskujärjestys. Muilla kuin perinteisillä operaattoreilla laskujärjestys on vasemmalta oikealle.
Laske lausekkeen (2 & 4) ? 5 arvoSiis mitä :D Hain itse Laurean IT-tradenomi kouluun ja jos tän kaltaisia tehtäviä siellä tulee vastaan nii än morjens ...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.745009Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.153398Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j242690Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571747- 471566
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346- 941342
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2311206Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.711025IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra53902