Pelatessanne moninpelejä, onko teille tullut sukupuoleen kohdistuvia kommentteja, positiivisia tai negatiivisia?
Käytättekö ylipäätänsä mikkiä päällä ja kommentoitte jotain kanssapelaajille?
Moniko teistä yleensä pelaa verkossa?
Nämä on ihan mielenkiintoisia mutta tärkeitä asioita, koska ulkomailla negatiivinen ryöppy naispelaajia kohtaan on varsinkin nyt ollut jonkinmoinen.
Mutta onko se lähinnä jenkkilässä vallitsevaa vai oletteko löytäneet kotimaastakin vihaavia yksilöitä?
Naiset verkkopeleissä
4
126
Vastaukset
- f*ck
jenkit on surkeita pelaamaan. En ole eurooppassa pelatessa törmännyt minkäänlaisiin sukupuoleen kohdistuvia negatiivisiin kommenteihin, pikemmin päinvastoin, joka on joskus ärsyttävää sekin.
- lepakkonainen
Öh, jenkkilän draama nyt ei liity mitenkään naiseuteen vaan siihen, miten naispuolinen pelikehittäjä oli saanut surkean pelinsä läpi harrastamalla seksiä tuottajan kanssa. Jos gamergatea tarkoitat.
- ...
Totta. Toivoinkin jonkun mainitsevan siitä noin erikseen, varsinkin mistä siinä oli alunperin kyse.
Valitettavasti "gamergate:sta" on kuitenkin irtaantunut se isompi pas.kamyrsky, minkä agressiivisuus halutaan suunnata naisiin, jotka kehittävät pelejä, naisiin jotka pelaavat niitä ja naisiin jotka kritisoivat pelejä naisnäkökulmasta tietyllä lailla.
Ne kaksi aihetta liittyvät toisiinsa. Alkuperäinen aihe vain näköjään ruokki niitä miespelaajia aiheuttamaan jotain negatiisivempaa ja vaarallisempaa.
Oli siinä sitten kyseessä trollit ja tahallaan asiasta härkäsen tehneet pelokkaat miespuoliset yksilöt, samanlaista häirintää on itse peleissä joka tapauksessa esiintynyt jo monia vuosia.
Nyt se vain on pulpahtanut kunnolla esille.
- Sons0fAna
Pelaan PS3 ja PS4 pelejä verkossa. GTA Online taitaa olla ainut, jossa kanssapelaajat ovat yllättyneet tai sanoisinko tyrmistyneet muutamaan otteeseen kuullessaan puheeni mikin kautta. GTA O:ssa tosin kaikki pelaajat vaikuttaa vähän ns. aggressiivisilta mitä puheita kuuntelee.
No, olenhan tavannut suomalaisia miespuolisia pelaajia. Pari mukavaakin on mahtunut mukaan ja pelaillaan näiden miesten kanssa ihan mikit päällä.
Mun nimimerkki ei ole ikinä liittynyt naiseuteen tai miehekkyyteen. Joten siitä on hieman hankala vastapuolen sanoa, että olenko nainen vai mies.
Jokatapauksessa en halua hävetä, että pärjään ja osaan ns. miesten pelejä pelata jopa paremmin kuin monet heistä. Erään ystäväni häpeä on suuri, jos tulee ilmi missään verkkopeleissä, että hän on nainen. Hyvien naispelaajien täytyykin kehdata olla kuka on. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "904219Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293203No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10939
- 134931
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770