Ennakkoarviota SUOratamosta

Aivan mahtavasti ulkoseiniä, no betoni on halpaa, lämmityskustannukset ei. Yhden luukun palvelu. Eli kärrätäänkö potilaat pyörätuolissa eri lokosiin. Päivitetyt säästöt ei todeutu. Miljoonaa kuukaudessa ei Larikan toimilla pihistetä muutoin kuin unohtamalla potilaat kotia. Summa itsessään on naurettava, siis 30 000 euroa joka päivä. Jari on täys noita.

Lumityöt on mielenkiintoiset, tietysti talvesta riippuen. Taitaa Kinnon työvihko täyttyä. Ulkoseiniin on puuta luvassa. Eli maalaus aika tiuhaan Loput pinnasta peltikasetteja kaikilla perusväreillä. (Hankkija oransi)
19105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Mä inhoon noita tasakattokuutioita.

Äänestä
  • Onhan tasakatto vietnamissakin, sanoo suunnittelija, ja siellähän varmaan on pakkasia,ja kinno ei kerkee puuhommiin,se alkaa suunnittelee hirrestä suomeen omaa sukellusvenettä.

    Äänestä

Taidat olla persu. Kertoisitko omia ideoita rakentamiseen ? Ai niin,ei niitä ole,vastustetaan vain kaikkea niin saadaan ääni kuuluviin. Hyvä idea vastustaa myös ensi talven lumisateita !

Äänestä
  • Hyvä idea olisi rakentaa kovalle pohjalle ja hyvien yhteyksien viereen. Sekä sopivan kokoinen sairaala. Ei sinne tarvi sotkea hyvinvointipalvelujen hallintoa eikä kainalosauvojen jakelua.

    Hyvä idea säästäisi rapiat 50 miljoonaa. Aika pinon rahaa. On toki myönnettävä että eräät tahot jäisivät ilman omia miljoonia mitä tässä pelleilyssä tavoitellaan.

    Äänestä

Haetaan joukkokanteella vahingonkorvauksia Lamminmäeltä, Niiraselta, Luotoselta ja Oksaselta siinä vaiheessa, kun rakennuspaikan kehnous tulee ilmi rakentamisen yhteydessä.

Äänestä

On outoa että kululaskelmista poistetaan aiheita mitkä on kuitenkin tehtävä jotta sairaala voisi edes jotenkin toimia. Kyseessä miljoonaluokan työt. Kun rahoitus on muutenkin viety sivuun kunnan kirjanpidosta niin epäilyttää johtoryhmän kuviot.

Äänestä

Aloituksessa mainittu Jari Larikan lähes 13 miljoona säästö. Viisaat oli päivittäneet summan 11,5 miljoonaan. No helppohan noita on heitellä. Eihän koko touhusta ole kustannuslaskelmia.
Mutta Jaripoikaan Tuo säästö on 30 000 euroa päivässä. Rahaa tulee että kestääkö suo.
Oisko ketään joka selittäisi tuo viisaiden säästösumman.

Äänestä

Tämä sekoilu tulee vielä kunnan turmioksi.

Äänestä
  • Mistä näitä ruudinkeksijöitä on siunaantunut pikku-Kouvolaan? China Center, Valkealan hieromalaitos ja Suoratamo ovat näitten ruudinkeksijöitten aikaansaannoksia. Varsinaisia kokoomuspellejä.

    Uusi Kymijoen kaupunki saa maksaa kovan hinnan näistä pikku-Kouvolan ruudinkeksijöistä.

    Äänestä

  • Kokoomuspelle kirjoitti:

    Mistä näitä ruudinkeksijöitä on siunaantunut pikku-Kouvolaan? China Center, Valkealan hieromalaitos ja Suoratamo ovat näitten ruudinkeksijöitten aikaansaannoksia. Varsinaisia kokoomuspellejä.

    Uusi Kymijoen kaupunki saa maksaa kovan hinnan näistä pikku-Kouvolan ruudinkeksijöistä.

    Niin ja metro tulisi rakentaa asemalta suolle, onhan sellainen hesassakin, maksaa muutaman sata miljoonaa, mut olemmehan suurkaupungilaisia, ja verot ylös ja palvelut alas, niin selvitään.

    Äänestä

Ripulit suuhun ja nukkumaan!

Äänestä
  • Kokoomuspellellä ripulit housuissa! NAM NAM NAMIA!

    Äänestä

En ole minkään puolueen jäsen. Naurattaa vain kun arkkitehti on kouvolan sanomissa kertomassa mitä hän on rakennukseen miettinyt ratkaisuiksi. On tasakattoa, eritasokattoa, puuta, monimuotoisuutta, suurta tilaa, esteettömyyttä, värejä jne. Mutta LVI ja muut suunnitelmat jo kilpailutettu kun tämä mies vasta miettii että mikähän tästä tulee. Normaalissa rakentamisesssa on ensin arkkitehtikilpailu jonka voittaja piirtää kuvat ja sen jälkeen pyydetään hinnat muiden osakokonaisuuksien suunnittelijoilta. Kouvolassa tämäkin tehtiin perä edellä puuhun systeemillä.

Kysyisin vaan että miksi näin? Miksi oli niin kiire valita muut suunnittelutoimistot, ennen arkkitehtikuvia?

Ihan kansantajuisesti kertoen:

Ei kukaan osta taloa hinnan perusteela. " tämä maksaa 320 000€". Millainen se on? Nooooh, katsotaan nyt... ainakin puuta vähän ja värejä seinissä. Yläkertakin on ja siellä aulatilaa reilusti. Pari paikkaa myös autolle, vai oisko oikein talli vai oikein maanalainen parkkipaikka. No ulko-ovi on ainakin. Lämmitystapa mietinnässä, samoin se että vedetäänkö painovoimainen ilmanvaihto vai Gigantista 20€ puhallin avoimen ikkunan eteen. Katsotaan nyt. Mutta talo maksaa siis 320 000€. Otatko vai et?

Äänestä
  • Kouvolan hovihankkijat on varattu mukaan ettei muut kiilaa väliin.
    Loppupelissä lisärahaa merkillä "muutostyöt"

    Kuten arkitehdin kirjoituksesta huomasi niin hukkatilaa ja avaruutta tulee tuhansia kuutiota. Miksi ja kenelle, jos laitos on niin kallis että potilaat jaetaan pitkin kuntaa pystyhoitoon. Sama konsepti kuin poliisitalossa. Jumalaton aula ja sitten pieniä pimeitä komeroita työtilaksi.

    Äänestä

pääsee linja-autolla.

Äänestä
  • pääsee ohitustielle tuosta vanhan citymarketin kohilta aika sujuvasti,
    parkkipaikat valmiina ja rakennuskin näyttää tuolta tasakattokomplikaatilta mikä on ns arkkitehdin kuvitelmassa.
    on tuo vaan niin tylsää tuo päättäjien ajattelu......

    Äänestä

  • ja varsinkin lanssi kirjoitti:

    pääsee ohitustielle tuosta vanhan citymarketin kohilta aika sujuvasti,
    parkkipaikat valmiina ja rakennuskin näyttää tuolta tasakattokomplikaatilta mikä on ns arkkitehdin kuvitelmassa.
    on tuo vaan niin tylsää tuo päättäjien ajattelu......

    kerrota miksi kotiharjuun on se rahan nyhtämis paikka tehtävä.
    alkaa olla näitä halleja ympäri asemaa tyhjillään ja lisää pitää saada.
    kyllä meitä viedään ku paloautoo ilman vettä.

    Äänestä

  • meille vaan ei kirjoitti:

    kerrota miksi kotiharjuun on se rahan nyhtämis paikka tehtävä.
    alkaa olla näitä halleja ympäri asemaa tyhjillään ja lisää pitää saada.
    kyllä meitä viedään ku paloautoo ilman vettä.

    Siintä tuleekin kaupungin talon työterveys asema huippu lääkäreineen, köyhät ja maalaiset menköön yksityiselle, jos ei kaikki rahat menny makaroniin, muuten vetäkää hotaa naaman, älkää valittako pikku asioista.

    Äänestä

Kouvolan perinteiset kuppaus-suvut yrittää taas oikein loton pääpottia.

Saas nähdä miten loppu rysähtää

Äänestä

Kommentoi aloitusta


200 miljoonaa kirjoitti:

Aivan mahtavasti ulkoseiniä, no betoni on halpaa, lämmityskustannukset ei. Yhden luukun palvelu. Eli kärrätäänkö potilaat pyörätuolissa eri lokosiin. Päivitetyt säästöt ei todeutu. Miljoonaa kuukaudessa ei Larikan toimilla pihistetä muutoin kuin unohtamalla potilaat kotia. Summa itsessään on naurettava, siis 30 000 euroa joka päivä. Jari on täys noita.

Lumityöt on mielenkiintoiset, tietysti talvesta riippuen. Taitaa Kinnon työvihko täyttyä. Ulkoseiniin on puuta luvassa. Eli maalaus aika tiuhaan Loput pinnasta peltikasetteja kaikilla perusväreillä. (Hankkija oransi)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu