kesyrotta värit tai rodut

rottaneiti

oon aatellu hankkia myöhemmin rottia. minkä rotuisia rottia teillä on? oon ite kiinnostunu lilaciin, minkkiin ja siamese russian blue pointtiin, sekä vielä burmeseen. onko nää rodut kuinka yleisiä ja miten saatavissa?(:

3

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Rotilla ei ole rotuja, ainoastaan turkkimuunnoksia ja erilaisia värejä ja kuvioita. Mulla on tällä hetkellä pelkkiä sileäkarvaisia: kolme black badgeriä, saffron ja puna- ja mustasilmäinen siamese.

      Virallisten kasvattajien kasvattamat muunnokset löytää kesyrottayhdistyksen kotisivuilta. Lisäksi on paljon epävirallisia kasvattajia, viralliset osaavat neuvoa heidän yhteystietojaan tai niitä on listattu esim. Suomen Kesyrottayhdistys -facebookryhmään. Ja vaikka oikean värin kasvattaja asuisikin aika kaukana, poikaset saa usein kyytejä ihan eri puolella Suomea :)

    • geh

      Tosin se turkkimuunnos nimenomaan on se "rotu".

      Lilacia et saa, ellei käy tosi hyvä tuuri. Tearcmir kasvattaa Turussa.
      Minkkiä syntyy sieltä täältä. Etenkin kuviollisia. Kokeile Vagabonds (Jkylä), Ratazanas (Turku), Ratsian (Espoo) ja Sanders (Porvoo)
      Ryssäpointtisimskuja saa ihan hyvin. Zaya's (Turku) ja Tearcmir (Turku) tai sitten epävirallinen kasvattaja Elina Kallio (Lahti)
      Burmesen löytäminen voi myös olla projekti, mutta ihan säännöllisesti niitä kyllä on. Sanders (Porvoo) ja Elina Kallio (Lahti)

      • Sedä

        Ihanan asiantunteva ja perusteellinen vastaus, geh, nostan pipoani :)

        Ja mun mielestä rotu on jyrsijöistä puhuttaessa huono ilmaus, etenkin siksi että se tuo ihmisten mieleen kissa ja koirarodut, joiden välillä on huomattaaa eroa myös luonteessa, ja ne on suljettuja populaatioita, eli eri rotuja ei risteytetä keskenään. Rotan turkkimuunnos taas on yksi geeni ja rotta on rex jos sillä on rex-turkki, ihan sama mistä vanhemmista se on peräisin. Mutta ihan totta, etenkin hiirillä roduista puhutaan aika paljon, rotilla onneksi aika harvoin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      166
      2747
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1746
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      45
      1514
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1471
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      79
      1151
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe