Miksi eivät ole korjanneet? Kauanko joutuu korjausta odottaa?
http://www.mbnet.fi/artikkeli/tietokoneet/uusi_nollapaivaaukko_windows_hyokkaajien_kohteena
http://www.mbnet.fi/artikkeli/tietokoneet/uusi_nollapaivaaukko_windows_hyokkaajien_kohteena
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ei ole mitään nollapäivänaukkoa windowsissa.
Siinäs kuulitte! Turvallista surffailua vaan matolaatikolla!
Hyvä seppo kun sinä kerroit, että ihan turvallista on.
Missä Seppo, siellä valhe.
Tiistaina tulee korjaus.
Heh heh..... Taas pitää odotella, ja jännittää, että milloin saastuu tubutin.....heh heh.................
"Tiistaina tulee korjaus. "
Vähänhän se kyllä jännittää, että tuleeko BSOD vai tuhoaako asennuksen. Jompikumpi se aina on ollut ja kakathan siinä sitten plörisee vaippaan.
Toivottavasti seppo pyyhkii kakat. Seppoa kiinnostaa plörisevät peräreiät.
pukkaa.
Tiistaina tulee, mutta minä vuonna ja missä kuussa... :D
Kunnes nsa löytää uuden takaportin, niin päivitys tulee.
Linux siis vuotaa:
http://www.zdnet.com/linux-trailed-windows-in-patching-zero-days-in-2012-report-says-7000011326/
nyt voikin linux-hihhulit taas verrytellä kyynelkanaviaan minun riemuksi :)
Linuxin aukko näkyy paikattu vuosia sitten. Windowsiin hyökätään tällä hetkellä.
Russian ‘Sandworm’ Hack Has Been Spying on Foreign Governments for Years
http://www.wired.com/2014/10/russian-sandworm-hack-isight/
"Linuxin aukko näkyy paikattu vuosia sitten. Windowsiin hyökätään tällä hetkellä. "
Vieläkö tulee nestettä kyynelkanavista? Riittikö jo koko yön valutus? :)
Missä windows, siellä nollapäivänaukko.
Ja v***n posket! Ei Windowsissa ole mitään "vuotoa", vaan se vuoto on näppäimen ja tuolin välissä oleva linux hihhuli, joten.............................?
No olet oikeassa, että vuoto johtuu käyttäjästä.
Ratkaisuja: Pidä windows irti verkoista, taikka mieluummin kokonaan sammutettuna.
Asenna Linux-jakelu koko kiintolevylle.
Koskas sitä runttausta on alettu asentamaan kiintolevylle? Sitähän useimmat lataa sen 1Gig. USB tikulle ja tökkii sitä tikkua kodin ja kirjaston koneisiinkin ja ei tarvi kuunnella sitä jatkuvaan koviksen jauhamista startista-sammutukseen!
Eiks se noin ole?
Windowsilla varustetut mekaaniset kiintolevyt saa heittää suoraan roskiin ja tilalle ostetaan äänetön ssd-kiintolevy, johon asennetaan Linux-jakelu. Tietokoneesta tulee erittäin nopea ja vakaa, eikä myöskään haittaohjelmat enää vaivaa.
Just juu! Linux kurttaushan ei vie "montaa riviä" SSD levystä ja 32GB levylle voi asentaa kaikki 7 "suositunta" linuks kurttausta ja vielä on tilaa porno videoillekin, mutta toimiiko se SSD linuks rypistyksessä? Jos toimii, niin pian se muisti jauhaantuu jatkuvasta käytöstä ja sitten vaan uuden ostoon Lidestä!
"Windowsilla varustetut mekaaniset kiintolevyt saa heittää suoraan roskiin ja tilalle ostetaan äänetön ssd-kiintolevy, johon asennetaan Linux-jakelu. Tietokoneesta tulee erittäin nopea ja vakaa, eikä myöskään haittaohjelmat enää vaivaa. "
Juu, tälläset asiantuntemattomat paviaanithan linuxia usein käyttääkin jotka kuvittelee saavansa lisää tehoa ssd:llä ja linuxilla :) Onneksi olette vain marginaalissa kun tietotaito on surkeampaa kuin pihtiputaan mummolla.
Sinun jallu tietotaito on surkeampaa kuin pihtiputaan mummolla.
Nollan arvoisilla tiedoilla onkin hyvä syy jatkaa Windowsin käyttöä.
Microsoft jättää windowsin täyteen perseenreikiä NSA:ta varten ja poliisin avuksi. Linuxiin ei tule koskaan takaportteja ja aukot korjataan jos niitä koodista löytyy.