Mitäs mietitte onko kokemuksia urakoitsijoilta, onko järkevää ostaa konetta ja aloittaa urakoimaan esim harvesteri, PONSSE Ergo jne. Onko kannattavaa vai voiko odottaa konkurssia.
Metsäkoneurakointi kannattavuus?
5
2646
Vastaukset
- vanha lopettaa
Parasta ostaa 3 UUTTA ketjua KERRALLA, hoidat siirrot itse ja teet laskutuksen, kyllä se siitä lähtee.
Mitään vaaraa konkurssista ei uusilla koneilla ole, vanhat ovat loputon raha reikä.- kiinnostunut jcv
paljon tuohon joutuu sijottaan ja kauanko pitäs paiskia ,että olis omillaan ?
- uutta tilalle
kiinnostunut jcv kirjoitti:
paljon tuohon joutuu sijottaan ja kauanko pitäs paiskia ,että olis omillaan ?
Alle 3 miljoonanhan noi lähtee, muutaman vuoden kuolettelet ja sitten vaihtoon.
- Metsäkone1
Mites itse olet aloittanut onko sinulla minkäänlaista koulutusta metsäkoneenkäytöstä, itse valmistun kolmen vuoden päästä maarakennusalan ammattilaiseksi joten kaivinkoneen käyttö tulee tutuksi mutta entä itselläsi, sillä kokemusta teikäläisellä varmaan on, mutta onko alalla käytävä jonkinlaisia koulutuksia vai riittääkö vain tieto-taito?
- ponsse.
Ei mitään turhia kouluja, ostat vain koneet ja alat paiskia töitä yötäpäivää.......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1348287Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047509Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925686Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1412642Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612503Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81475Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531329