Veikatkaa, montako kertaa virallisissa päätöksissä,esittelyteksteissä ja vastineissa ovat esiintyneet sanat "tarkoituksenmukainen" ja "ei ole muuta mahdollisuutta"?
Kysymys ikänsä päteville 2013-14
Me ollaan voittajia
17225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vihje:
Pelkästään v.2013 aikana sanat ovat arkistoituina asiakirjoihin jo 180 krt ellei peräti 221 krt.
Sanat "tarkoituksenmukainen" sekä "ei ole muuta mahdollisuutta" tullaan hakkaamaan kaupungintalon portaisiin ikuisiksi ajoiksi.
Istuvat lausunnon tekijät tuomitaan, koska se on todella ainoa tarkoituksenmukainen tuomio ja yksinkertaisesti, ei ole muuta mahdollisuutta!.
Niin?
Huomenta.
Kun meillä on nyt tätä säätöä Pyhäjärven poliittisessa pesänselvityksessä, niin se sitten sitä todella on. Henkilöstöjärjestöt ja yksittäiset viranhaltijatkin ovat alentuneet omaan törkyiseen luokkaansa!
Julkisyhteisöistä ei vastaavaa löydy vertaista Suomenmaassa, ei ainakaan ole puitu näin paljon hallinnossa eikä julkisuudessa ja eikä tiettävästi ole käytetty henkilöstöä hyväksi rumin tavoin poliittisen intressin takaamiseksi.
Demokratian toimivuus ja lainnoudattamisen hehkutus kuluvan kauden ajalta on suoraan sanoen irvokasta.
Kummastakaan kunniakkaasta, ei edes pyrkimyksestä, ole nykyisin Pyhäjärven kaupungin julkisyhteisön asioiden hoidossa merkkejä. Arvokkuus toimia kaupungin päättäjänä on vedetty enemmistön hiljaisella tuella lokaan ja alistettu narsistisen pyrkyrin kynnysmatoksi.
Henkilöihin keskitettyä työsyrjinnän eri asteita ja tapoja on käytetty ja on käytössä edelleen.
On erittäin röyhkeää julistaa että kaupungintalolla olisi hyvä työilmapiiri ja tekemisen meno. Täyttä valetta. On erotettava PYHÄJÄRVELLÄ kaksi kokonaisuutta toisistaan; hyvä työilmapiiri tarkoittaa
- yhteisen hyvän työniloa,
- selkeitä tuloksia
- ja asioiden etenemisen sujuvuutta
- ja työkaverien huomioonottamista myönteisellä tavalla,
-johdon välitöntä tarttumista ongelmakohtiin,
- ja oman etupiirin puolustamisen ns.mustasukkaisuuden pitää olla tervettä.
Rehtiys toimi-alojen sisällä ja välillä sekä suorapuhuminen kasvokkain kuuluu ehdottomasti TOIMIVAAN työyhteisöön.
Pyhäjärven kaupunginhallinnon tila on päinvastaista ja pahenee yhä
-yhteinen työpäivän ilo nousee merkittyjen henkilöiden ajojahdeista
-tulosten miinusmerkit selitetään ulkoisilla tekijöillä
-asiat eivät etene hallintokunnissa, suorastaan "unohduksia" on luvattoman usein
-työkavereiden kesken kuppikunnat yhä tiiviimmät ja kriittisemmät
-ylin johto ei puutu ongelmiin (poliittinen johto estää?)
-oma henkilökohtainen asenne muistuttaa vihaa ja kostoa sivuava
Edellisen hallituksen ja Rinnevaaran toimintaa on paneteltu olan takaa ja miehissä. Nykyinen kaaostila on alaston totuus siitä, missä tämän kaupungin henkinen työmoraali makaa ja oli maannut vuosikymmenet, lukuun ottamatta lyhyttä tuuletusjaksoa, jolloin auringonsäde meinasi valaista ummehtuneet ja pölyiset työyhteisön pinttyneiden mielten syöverit.
Kuka vielä haikailee rinnevaaran perään,sehän erosi vuosia sitten omasta pyynöstään ja lähti muihin tehtäviin,eropaperi on kaikkien nähtävillä.
Kyllä sana ja kynä ja asioiden oikea tulkinta on "oho, sano Eemeli"-kirjoittajalla.
Paljon näistä asioista on ollut näillä palstoilla, mutta mitään liikahdusta parempaan ei näy, ei kuulu.
Kirjoittaja, oletko nykypäättäjä, oletko se "hiljainen" vetäytyjä. Vai aivanko oot palkkalistoilla. Olet kuitenkin asioista perillä, niin viimeisen päälle.
Itse olen kokenut kaiken sen, mitä kohdassa "Pyhäjärven tila on päinvastainen".
Odotan suurella innolla, että kaupunginjohtaja puhdistaa pelin ja toimii niin kuin hyvä johtaja toimii.
"tarkoituksenmukainen" ja "kun muuta mahdollisuutta ei ole"
Nämä sanat tarttuvat ihan tavallisen kadun tallaajankin ajatusmaailmaan ja jopa käyttöön.
Olen kuullut kylillä puhuttavan tarkoituksenmukaisuudesta sekä siitä, että muuta mahdollisuutta ei ollut.
Haettiinkohan muuta mahdollisuutta? Muukin ratkaisu voi olla tarkoituksenmukainen? Ihan miten vain sanaa pyörittelee, niin muuta mahdollisuutta ei ole , ei ollut!! Niinköhän on?Yritettiinkö hakea muuta mahdollisuutta.
Korkein hallinto-oikeus kertoo sen "muun mahdollisuuden" päätöksessään kohtapuoliin. Ja käräjäoikeus antaa myös oman vastauksensa.
Pyhäjärven kaupungin sisään lämpiävällä työilmapiirin suosimisella (virasto lähinnä) ja Rinnevaaran paluulla on vissi ero
.
Jos työilmasto (ilmapiiri) jatkuu nykyisenä kyräilevänä ja ahdistuneena, mielenmyrkkyhyönteiset lihovat entisestään, ja alkavat lopulta syödä toisiaan.Eli toisaalta, jos se ei maksaisi meille veronmaksajille niin paljon, tilanteen kannattaisi antaa jatkua, kunnes he olisivat repineet toisiltaan silmät päästä ja syöneet toinen toisensa. Aika hoitaisi sisäsyntyisenä syntyneet joutilaiden juonittelijoiden kismat, mikäli katsoisimme sen olevan edes mm. taloudellisesti järkevää.
Kun Rinnevaara palaa, läpituuletus käynnistyy täysteholla. Rinnevaaran ilmestyminen on kuin napin painallus sisä riittoisessa nix nax- järjestelmässä. Mielenmyrkkyhyönteiset joutuvat pakottamatta etulinjaan.
He kiirehtinevät tekemään korjaavaa asennetta laaja-alaisesti tai he hakeutunevat välittömästi uusiin ympäristöihin vieden mukanaan kaikki heittämänsä kivet. Muistona ajasta, jolloin heidän imettäjänsä ( eli kokeneet poliitikot) ilmaisivat omat likaiset tavoitteensa sekä jopa palkitsivat parhaiten panetelleet.
Vissi ero.
Nykyisellä menolla Pyhäjärven kaupunki ja kaupunkilaiset tuhoavat itse itsensä sisältäpäin.
Jos ja kun hallitus maanantaina kokoontuu, on koko hallitus esittelijöitä myöten jäävi käsittelemään Tita Rinnevaaran oikaisupyyntöä, joka nyt on "löytynyt", kuten tikanmäki on asian ilmaissut käräjillä.
Olen kuullut huhun, että kaupunginhallitusta vastaan on lähetetty rikosilmoitus
Tita Rinnevaaran kohtelusta Pyhäjärvellä.
Näin jääviys syntyy... eikö vain!?
ei, ilmoitus ei riitä. juna kulkee
no, taasko valitusta kehiin... siis hallintovalitusta tulee...Ei voi olla totta?
Riitaisaa ja uhkauksia latelevaa sakkia. Läpituuletusta täystuholla.
Vissi ero.
Nykyisellä menolla Pyhäjärven kaupunki ja kaupunkilaiset tuhoavat itse itsensä sisältäpäin.
Jos ja kun hallitus maanantaina kokoontuu, on koko hallitus esittelijöitä myöten jäävi käsittelemään Tita Rinnevaaran oikaisupyyntöä, joka nyt on "löytynyt", kuten tikanmäki on asian ilmaissut käräjillä.
Olen kuullut huhun, että kaupunginhallitusta vastaan on lähetetty rikosilmoitus
Tita Rinnevaaran kohtelusta Pyhäjärvellä.
Näin jääviys syntyy... eikö vain!?
" Miksi poliisiksi hakeutuu niin paljon luonnehäiriöisiä ihmisiä?
K u s i päisyys on monen kyylän luonteeseen jo lapsesta lähtien nivottu ominaisuus. Ei yllätä, kuinka koulukiusaajista tulee poliiseja. Sen minkä lapsena taitaa jo voi siirtää tuottavaksi työksi aikuisena. Erilaiset luonnehäiriöt oikein loistavat siinä ammattikunnassa. On vaimon/puolison hakkaajaa, taloyhtiöissä valtaa käyttäviä vainoajia jne... Hauskinta on, ettei edes Valtakunnansyyttäjienvirasto syytä, kuin pahimpia tapauksia muiden kanssa on sovittu esitutkinnan päättämisestä aina, kun viranomaista jostain lievemmästä teosta syytetään. Meno on täsmälleen, kuin Venäjällä jos Miliisi niinikään toimii asemassa jossa sitä ei edes kukaan valvo. Venäjää haukutaan aina kaikesta, vaikka viranomaislaitos on kuin yhden suhde yhteen kopio sieltä. "
lainattu teksti, sopii kuin nappi silmään Pyhäjärvelle ja Jokilaakson alueelle.
Miten helvetissä nämä kaupungit ovatkin niin toistensa glooneja- lähes kaikessa?
Lue koko juttu ja päättele itse yhtäläisyydet.
Ihan puistattaa.
http://yle.fi/uutiset/heinola_haluaa_pyristella_eroon_riitaisan_kaupungin_maineestaan/7599278
Mikä näitä kaupunkeja yhdistää?
Ihan uskomaton juttu. Lukasin tuon "heinola haluaa pyristellä riitaisan kaupungin maineestaan.
Ihan kuin meillä
Samanlaisia luottamushenkilöitä. Sairaita omien kilpiensä kiillottajia
Ja vanhoja. Hall. pj Ahonen kuolla kupsahti kesken rinnevaaran ulosajon (kok)
Tämä kaveri (ehkä 75 v) i oli yhteyksissä Rapoon ja Rapo häneen sekä Tikanmäki useita kertoja. Kerrotaan. Ja Rapo aloitti.