TÄSSÄKÄ SUOMEN UUSI TAISTELUHÄVITTÄJÄ ?

Finnish Air

7

305

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakfa

      nuo juutuupin topit on joku tyypin hypetystä. kantis käyttää alan lehdistöö esim meitsien suomen sotilas jonka tieto on luotettavaa.

      • voimaa ilmaan

      • 9+10
        voimaa ilmaan kirjoitti:

        Näitä 80kpl: http://www.youtube.com/watch?v=u3gqjIJQsm8
        ja näitä toiset 80kpl: http://www.youtube.com/watch?v=_kypgUuLYuY

        Hinta yhteensä 5500000000€

        J-10 varmasti hyvä kone. Itse asiassa kannattaisi tutkia tuota kiinalaisaseistusta, hinta ja laatu varmasti kohdallaan. Voisi useammin päivittää järjestelmiä ajan hermolle, esim Turkki osti juuri HQ9 ohjustentorjuntajärjestelmän, eikä kaiketi mitään ongelmia Nato-yhteensopivuuden kanssa. Kuin myös Venäjä myy rautaa kuin rautaa Nato-yhteensopivana ja mikä ettei myisi, Nato- ja rauhankumppanimaat ovat iso markkina-alue ja Venäjä on markkinatalousmaa.


      • 7+10
        9+10 kirjoitti:

        J-10 varmasti hyvä kone. Itse asiassa kannattaisi tutkia tuota kiinalaisaseistusta, hinta ja laatu varmasti kohdallaan. Voisi useammin päivittää järjestelmiä ajan hermolle, esim Turkki osti juuri HQ9 ohjustentorjuntajärjestelmän, eikä kaiketi mitään ongelmia Nato-yhteensopivuuden kanssa. Kuin myös Venäjä myy rautaa kuin rautaa Nato-yhteensopivana ja mikä ettei myisi, Nato- ja rauhankumppanimaat ovat iso markkina-alue ja Venäjä on markkinatalousmaa.

        "Turkki osti juuri HQ9 ohjustentorjuntajärjestelmän, eikä kaiketi mitään ongelmia Nato-yhteensopivuuden kanssa."

        Jenkithän kyllä pillastuivat asiasta, koska nyt Turkilla on kyky puolustautua myös jenkkiohjuksia vastaan.
        Esim on Suomelle vaaran paikka jos emme pysty puolustamaan itseämme jokaiseen ilmansuuntaan.


    • mökkinaapuri

      Kaverini on jo pari kesää rakennellut mökillään vanhasta kertalämmitteisestä kiukaasta ilmatorjuntaohjusjärjestelmää. Myös puolustusvoimat on ollut kiinnostunut hankkeesta ja antanut sille tukeaan.Alustavissa kenttäkokeissa saadut tulokset ovat olleet erittäin positiivisia.

    • ennustan että

      http://robotpig.net/aerospace-news/saab-new-stealth-fighter-program-_1827
      http://en.wikipedia.org/wiki/TAI_TFX
      http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_ATD-X

      Jos nuo ehtii ajoissa valmiiksi koneeksi ja on kaupan sopivaan hintaan, niin Suomen uusi hävittäjä löytyy siitä joukosta.

      F22 on aivan liian kallis sekä ostaa että ylläpitää, on pääosan ajasta huollossa eikä valmiudessa tai ilmassa, eikä ole edes myynnissä.
      F35 ei pärjää ilmataistelussa juuri mitään vastaan ilman F22 tukea kovinkaan kauaa, eli sen jälkeen kun edelleen kehittyvä tutkatekniikka ja/tai infrapunaantureihin perustuvat IRST järjestelmät tekevät sen häiveominaisuuksist toimimattomia. LIDAR löytää sen jo nyt, kuten kaikki muutkin propulsiolaitteet, mutta kantama on turhan lyhyt. Kone on hidas sekä vauhdissa että kiihtyvyydessä mitattuna, eikä pysty ylläpitämään nopeuttaan kaarrettaessa yhtennkään eurokanardiin verrattuna.
      Muut häivekoneet eivä ole vielä valmiita, mutta toki Pak-Fa ja muutama kiinalainen sekä intialainen ovat myös seuraamisen arvoisia.

      Suomi tarvitsee kuitenkin koneen joka pärjää myös ilman satelliittien, AWACS koneiden ja vastaavien jatkuvaa tukea. Tietysti jos arsenaaliin kuuluisi useampi jokin F15 tyyppinen kone hoitamaan liikkuvaa tutkavalvontaa ja ELSOA vuoroissa, niin ja jokin toinen tyyppi hävittäjänä, niin silloin voisi pärjätä. Ko konehan kulkee kovaa ja korkealla, joten tarpeeksi kaukana vihollisen koneista se voisi käyttää tehokasta tutkaa, vaikka näkyisikin itse kuin joulukuusi. Jos kohti ammutaan ohjusta niin vauhdilla karkuun ja toinen F15 jatkaa tutkavalvontaa eri paikasta, samalla kuin varsinaiset hävittäjät ampuvat vihulaiset alas pysyen tutkakatveessa ja käyttämättä omaa tutkaansa ollenkaan, siis täysin häiveominaisuuksia hyödyntäen. F15 saa myös tarvittaessa useimmat muut koneet kiinni ja saa ohjukset matkaan sekä korkealta että suurella alkunopeudella, eli ohjusten kantama on hyvinn suuri.

      Varsinaiseksi taistelukoneeksi Gripenin häiveversio olisi todella hyvä, jos sellainen vain olisi myynnissä ja sellaisella hinnalla johon on varaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      437
      3163
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      82
      2423
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1878
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      195
      1575
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1543
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1522
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1475
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1398
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1391
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1327
    Aihe