TÄSSÄKÄ SUOMEN UUSI TAISTELUHÄVITTÄJÄ ?

Finnish Air

7

412

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakfa

      nuo juutuupin topit on joku tyypin hypetystä. kantis käyttää alan lehdistöö esim meitsien suomen sotilas jonka tieto on luotettavaa.

      • voimaa ilmaan

      • 9+10
        voimaa ilmaan kirjoitti:

        Näitä 80kpl: http://www.youtube.com/watch?v=u3gqjIJQsm8
        ja näitä toiset 80kpl: http://www.youtube.com/watch?v=_kypgUuLYuY

        Hinta yhteensä 5500000000€

        J-10 varmasti hyvä kone. Itse asiassa kannattaisi tutkia tuota kiinalaisaseistusta, hinta ja laatu varmasti kohdallaan. Voisi useammin päivittää järjestelmiä ajan hermolle, esim Turkki osti juuri HQ9 ohjustentorjuntajärjestelmän, eikä kaiketi mitään ongelmia Nato-yhteensopivuuden kanssa. Kuin myös Venäjä myy rautaa kuin rautaa Nato-yhteensopivana ja mikä ettei myisi, Nato- ja rauhankumppanimaat ovat iso markkina-alue ja Venäjä on markkinatalousmaa.


      • 7+10
        9+10 kirjoitti:

        J-10 varmasti hyvä kone. Itse asiassa kannattaisi tutkia tuota kiinalaisaseistusta, hinta ja laatu varmasti kohdallaan. Voisi useammin päivittää järjestelmiä ajan hermolle, esim Turkki osti juuri HQ9 ohjustentorjuntajärjestelmän, eikä kaiketi mitään ongelmia Nato-yhteensopivuuden kanssa. Kuin myös Venäjä myy rautaa kuin rautaa Nato-yhteensopivana ja mikä ettei myisi, Nato- ja rauhankumppanimaat ovat iso markkina-alue ja Venäjä on markkinatalousmaa.

        "Turkki osti juuri HQ9 ohjustentorjuntajärjestelmän, eikä kaiketi mitään ongelmia Nato-yhteensopivuuden kanssa."

        Jenkithän kyllä pillastuivat asiasta, koska nyt Turkilla on kyky puolustautua myös jenkkiohjuksia vastaan.
        Esim on Suomelle vaaran paikka jos emme pysty puolustamaan itseämme jokaiseen ilmansuuntaan.


    • mökkinaapuri

      Kaverini on jo pari kesää rakennellut mökillään vanhasta kertalämmitteisestä kiukaasta ilmatorjuntaohjusjärjestelmää. Myös puolustusvoimat on ollut kiinnostunut hankkeesta ja antanut sille tukeaan.Alustavissa kenttäkokeissa saadut tulokset ovat olleet erittäin positiivisia.

    • ennustan että

      http://robotpig.net/aerospace-news/saab-new-stealth-fighter-program-_1827
      http://en.wikipedia.org/wiki/TAI_TFX
      http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_ATD-X

      Jos nuo ehtii ajoissa valmiiksi koneeksi ja on kaupan sopivaan hintaan, niin Suomen uusi hävittäjä löytyy siitä joukosta.

      F22 on aivan liian kallis sekä ostaa että ylläpitää, on pääosan ajasta huollossa eikä valmiudessa tai ilmassa, eikä ole edes myynnissä.
      F35 ei pärjää ilmataistelussa juuri mitään vastaan ilman F22 tukea kovinkaan kauaa, eli sen jälkeen kun edelleen kehittyvä tutkatekniikka ja/tai infrapunaantureihin perustuvat IRST järjestelmät tekevät sen häiveominaisuuksist toimimattomia. LIDAR löytää sen jo nyt, kuten kaikki muutkin propulsiolaitteet, mutta kantama on turhan lyhyt. Kone on hidas sekä vauhdissa että kiihtyvyydessä mitattuna, eikä pysty ylläpitämään nopeuttaan kaarrettaessa yhtennkään eurokanardiin verrattuna.
      Muut häivekoneet eivä ole vielä valmiita, mutta toki Pak-Fa ja muutama kiinalainen sekä intialainen ovat myös seuraamisen arvoisia.

      Suomi tarvitsee kuitenkin koneen joka pärjää myös ilman satelliittien, AWACS koneiden ja vastaavien jatkuvaa tukea. Tietysti jos arsenaaliin kuuluisi useampi jokin F15 tyyppinen kone hoitamaan liikkuvaa tutkavalvontaa ja ELSOA vuoroissa, niin ja jokin toinen tyyppi hävittäjänä, niin silloin voisi pärjätä. Ko konehan kulkee kovaa ja korkealla, joten tarpeeksi kaukana vihollisen koneista se voisi käyttää tehokasta tutkaa, vaikka näkyisikin itse kuin joulukuusi. Jos kohti ammutaan ohjusta niin vauhdilla karkuun ja toinen F15 jatkaa tutkavalvontaa eri paikasta, samalla kuin varsinaiset hävittäjät ampuvat vihulaiset alas pysyen tutkakatveessa ja käyttämättä omaa tutkaansa ollenkaan, siis täysin häiveominaisuuksia hyödyntäen. F15 saa myös tarvittaessa useimmat muut koneet kiinni ja saa ohjukset matkaan sekä korkealta että suurella alkunopeudella, eli ohjusten kantama on hyvinn suuri.

      Varsinaiseksi taistelukoneeksi Gripenin häiveversio olisi todella hyvä, jos sellainen vain olisi myynnissä ja sellaisella hinnalla johon on varaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1110
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1110
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      571
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      493
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      16
      460
    6. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      456
    7. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      43
      428
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      412
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      406
    Aihe