Vinohradyn hotellit

Olisimme lähdössä Prahaan, olisiko kellään suositella jotain hyvää siistiä keskihintaista hotellia Vinohradyn alueella, moninkertaiset Prahankävijät kun tätä aluetta näyttävät suosittelevan. Toinen vaihtoehto olisi varmaan vanhankaupungin alue. Haluaisin että hotelli olisi kävelymatkan päässä keskustasta mutta kuitenkin hiukan rauhallisemmalla aluella, kivoja pubeja ja kahviloita saa olla ympäristössä.
2247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hotel Orion oli aikanaan ihan mukava, matkaa Vanhaan kaupunkiin pari kilometriä.
Eka kertalaiselle kuitenkin suosittelisin hotellia Vanhan kaupungin tienoilta, mikäli budjetti kestää noin 60-70€/yö.
Esimerkiksi Hotel Hastal on rauhallisella paikalla, mutta Vanhan kaupungin aukiolle on vain 400m. Ympärsitössä muutama ihan aitokin tsekkiläispubi. Hieman kalliimpi ja enemmän hälinän lähellä on Hotelli Metamorphis, jonka upeat suuret huoneet ihastuttavat taatusti kaikkia klassisesta kauneudesta pitäviä! Hinnat alk. 80 €/2hh/yö (off-season), sesonkina n.110€.
Jos haluat yöpyä edullisesti Prahassa, niin suosittelen esimerkiksi Golden City garni-hotellia Zizkovissa. Raitiovaunupysäkki 50m päässä pääovelta, ja 10 minuutissa olet jo Vanhan kaupungin liepeillä! Hinnat 25-35€/2hh/yö aamiaisella, joka oli yllättävän hyvä hinta huomioiden. Huoneet ovat hieman kulahtaneita, mutta siistejä. Henkilökunta harvinaisen ystävällistä. Zizkov on täynnä edullisia ravintoloita ja kuppiloita (ko kaupunginosa on kuuluisa tästä).

Äänestä
  • Piti sen verran sanoa, että tarkoitin jos haluaa yöpyä edullisesti, mutta jonkin tasoisessa hotellissa tuon Golden Cityn kohdalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensi kertaa Prahaan kirjoitti:

Olisimme lähdössä Prahaan, olisiko kellään suositella jotain hyvää siistiä keskihintaista hotellia Vinohradyn alueella, moninkertaiset Prahankävijät kun tätä aluetta näyttävät suosittelevan. Toinen vaihtoehto olisi varmaan vanhankaupungin alue. Haluaisin että hotelli olisi kävelymatkan päässä keskustasta mutta kuitenkin hiukan rauhallisemmalla aluella, kivoja pubeja ja kahviloita saa olla ympäristössä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu