Moi viisaammat. Voiko automaattilaatikkoa ns. pykältää ajaessa eli D:ltä 3:lle ja päin vastoin. Saisi aina taajamaan tullessa 3:lle ja ei suotta rasittaisi laatikkoa D:llä ajo jne... ???
Automaatti
17
299
Vastaukset
- dfgrthyjui798o
En oikein ymmärrä mitä ajat takaa? Miten D:llä ajo mielestäsi rasittaa laatikkoa?
- transaxle repaired
Ylivaihde rasittaa/rasittuu. varsinkin GM:n puolellaTH700R4 keittää äkkiä ylilämmön takia. Chryslerillä sama homma. Vanhemmissa malleissa voima laatikon sisällä kulki kahta vaihtoehtoista reittiä pitkin, taajamassa suositeltiin ajamista 3-alueella ja maantiellä vasta D/OD, sama kärryä/asuntovaunua vetäessä.
- Automaatti
Voi pykältää.
- DGC
Tavallissessa taajamaköröttelyssä kolmosta tuskin tarvitsee käyttää, vaikka eipä siitä haittaakaan ole. Saa vaihtaa vauhdissa. Kolmosella väännönmuunnin lukkiutuu alhaisemmalla nopeudella ja säästää vähän polttoainetta, jos satut liikkumaan mäkisessä maastossa.
Kolmoselle vaihtamisesta voi olla enemmän hyötyä laatikon kestävyydelle 80km/h vauhdissa, jos kuormaa on paljon tai perässä on kärry ja ylämäet jyrkkiä. - Aina tomaatti.
Minä ainakin tiputan pykälän ja pitkään valoissa odottaessa heitän jopa N:lle.
- ATFlootalla 30 vuott
Automaattilaatikko on suunniteltu niin, että normaaliajossa vaihteenvalitsin on D:llä. Vapaalle laitto kuluttaa laatikkoa enemmän, joten bensansäästö menee laatikon lyhentyneen käyttöiän myötä.
- Ei oo tosikaan
ATFlootalla 30 vuott kirjoitti:
Automaattilaatikko on suunniteltu niin, että normaaliajossa vaihteenvalitsin on D:llä. Vapaalle laitto kuluttaa laatikkoa enemmän, joten bensansäästö menee laatikon lyhentyneen käyttöiän myötä.
Itsekö tuonkin jutun ole keksinyt?
- Skodisti kysyy
Tarkoittaako "D" dorkaa?
- momentinmuuntelija
DSG:llä ja automaattivaihteistolla ei ole mitään tekemistä keskenään...
- toyota,nissan
Ei taida olla jenkki lootas sellasta kaupunki asetusta, vaiha japsi lootaan!
- a.tomaatti
heh,mikähän mahtaa olla kaupunki asetus??onko sun mopo autossa sellainen??
Selvennä.. - Tomaattilodju
Jep.Kiitosta vastauksista...
- alkeellinen
Se ei käytä silloin suurinta pykälää lootassa, eli ei pykällä. Sit kun maantielle sit painetaan nappia kepissä sit toimii kaikki pykälät ju nou!
- A.tomaatti
Eli ylivaihteesta puhutaan..
- Julkisiin!
Uskomattomia tolloja.
- PRN(D)L--> KRUKNKS
Jaa nyt oli autostick kyseessä,,,,
- iisiä
voi rauhassa 3lovisella d-2-1- ja autosticillä joka ko toiminnalla sivuttain ja ihan on merkattu ja miinus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604556Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352089Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1621492Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti481472- 1651468
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2581257Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1961174- 2031112
- 801037
- 631011