Niin siis minkä kokoinen linssinsuojus pitäis olla tähän miun canon EOS 1000 kun tuossa objektiivissa lukee 35-80?
linssin suojus 35-80 mm
5
168
Vastaukset
- aloittelija
Ja lisäyksenä että mistähän sais kohtuu hintaan ?
Linssin suojus menee suodinkierteen mukaan,. Se on merkattu siihen objektiivin etulinssin viereen. Esimerkiksi tässä on 52 mm:
http://allphotolenses.com/public/files/img/ac36772167d495a2093749e91c06d0af.jpg
Katso omastasi!
Halvimmalla saa jostain kiinalaisesta kaupasta, mutta voi kestää jonkun aikaa. Suomesta saat n. vitosella, jos siinä ei tarvitse lukea Canon, muuten kympillä.
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/8353/jbfd/Canon-linssinsuoja-E52
https://www.topshot.fi/product/8128/impakt-quick-snap-on-52mm-linssinsuoja
http://www.dx.com/s/52 mm- aloittelija
Noh tässä ei lue kyllä tuota tuollaista 52 eikä mitään muutakaan?
Sitten mittaa se kierre.
- halkaisija
Linssisuojan koko löytyy myös valmistajan sivuilta kunhan ensin selvität kuka on objektiivin valmistaja.
Jos kysymyksessä on Canon EF 35-80mm f/4-5.6 III
Niin kierrekoko löytty mm. tuolta:
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Standard_Zoom/EF_35-80mm_f4-5.6_III/
Suodattimen halkaisija (mm) 52
Linssisuoja tulee yleensä kiinni suodinkierteeseen eli sen koko on sama kuin suodattimilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1794183"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892740Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322219Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p782186- 192021
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.2519586 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark41815Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251783- 831777
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201763