Tulipa luettua moneen kertaan listalta asia. Ja liite ja sen perässä olevat selostukset 5.8. tapahtumista. Kyllä hallitus nyt on leikkinyt tulella. Lehtosaarelle annettu työjohtomääräys on vastoin hallinto-oikeuden päätöstä. Ja nytkö tämä "hukassa" ollut Rinnevaaran oikaisuvaatimus löytyi. Ja käsitellään nyt. Arvelisin, mutten sano, että esteellisiä ovat kaikki ne hallituksen jäsenet, jotka ovat olleet päättämässä Lehtosaaren määräystä. Esteellisiä,ovat ne jotka ovat olleet käräjäsalissa. Löytyykö varamiehistäkään esteettömiä. Hallituksen jäsenet ottavat nyt jos koskaan kovan vastuun myös henkilökohtaisen käsitellessään Tinnevaaran oikaisuvaatimusta. No P. Leskistä, Piippoa, Tikanmäkeä ei varmaankaan asia hetkauta, mutta miten Erkkilä ja K.Tikkanen. Menevätkö veden mukana. Näyttäisi siltä että on yksi tärkeimmistä päätöksistä aikoihin. Mielenkiintoista
Hallitus 20.10. Asia 15
Asiaa 15 odotteleva
22224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mutta entäs miten suu pannaan tässä ajassa.
Onko koko hallitus oikeustoimikelvoton, koska saatujen ja tännekin kantautuneiden tietojen mukaan kaupunginhallituksestaja sen toimista on tehty rikosilmoitus.
Nyt on valtuuston puheenjohtajan otettava lusikka kauniiseen käteen ja päätettävä niistä toimista, miten hallitus voi jatkaa. Hallitus ei voi pitää ei edes huomista kokoustaan, jos haluaa välttyä pahemmasta.
Asioitten repostelu veronmaksajien joukossa on loputtava. Seuraavassa valtuuston kokouksessa tulee valtuutetun aloite, jossa esitetään että esityslistat ovat nähtävillä vain kaupungin talon ilmoitustaululla tuntia ennen kokousta.
Sekö on edistyksellistä ja nykypäivää? Kyllä " veronmaksajien" tulisi olla vielä enemmänkin perillä miten rahoja junaillaan. Pitää hoitaa hommat niin, ettei tule polemiikkia. Asioiden hoitaminen puolin ja toisin saisi tietysti olla jämptiä ja asiallista. Repostelu sanana kalskahtaa korvaan.
Haloo Kimmo Sarkkinen. Taitas olla aika toimia kuten kuntalaki sannoo. Pitäiskö joidenkin olla luottamustehtävistä syrjässä kunnes asiat ratkeaa.
Kuka olikaan hän, joka aloitti ruletin aiheettomilla tutkintapyynnöillä. Nopeasti oppivaiset ovat jatkaneet samaan tahtiin.
aivan. sivuun kaikki hallituksesta ja muista vaikuttavaista paikoista rikoksenalaisen tutkinnan johdosta , jo käräjillä istuttuna.
todellakin vaalikaudella 2005-2008 oli toisesta asiasta tosin vastaavanlainen tapaus erään valtuutetun ja siv ltk pj;nä toimineella, oli rikostutkinta-syyte.
Valtuuston pj ryhti-väisänen piti kahdenkeskisen keskustelun ja valtuutettu itse pyysi eroa siv ltk pj;n paikalta.
Joka oli oikein ja vastuulista.
Höpö höpö taas kerran! Ei kaupunginhallituksesta ja sen toimista ole tehty rikosilmoitusta! Käräjille on haastettu kaupunki! Tuskn sieltä mitään tuomioita tulee, kysehän on työsyrjintään liittyvä vahingonkorvauksesta! Ja vaikka tulisikin ei ennen tuomion julistamista kukaan ole oikeustoimikelvoton!
EIKÖ?
Höppön pööppöölle. Ei varmankaan kukaan ole oikeustoimikevoton - mutta ehkä heidän pitäisi jo vihdoinkin ymmärtää, että he voisivat siirtyä sivuun kunnallisista luottamustehtävistä. Ainakin kaupungin hallituksen tehtävistä. Sehän on virkamiesten lisäksi kaupungin operatiivinen johto.
meneekö proolla lujaa?
Olen melko varma, että kaveruksilla unohtui laittaa turvavyöt kiinni Rinnevaara-päätöksessä.
älä muuta viserrä.
Miettikää! Ketkä - hallituksen jäsenistä tai varajäsenistä ovat todellakin oikeutettuja päättämään Rinnevaara asiassa? Ei JT ei TP ei TT ehkä KE, KT, PL,ei, JL, TR. ehkä MH, ei SP, ehkä MK-R, HK, KA, HP. (eli seuraavan hallituksen kokouksen jäsenet/varajäsenet). Lisäksi VT ja MR ovat varmaankin jäävejä. Päätökseen eivät saane osallistua myöskään JS, LM. MS olkoon kysymysmerkki. Kuka siten todellakin päättää miten kyseisessä asiassa toimitaan. Jo esittelytekstissä maininta "Ratkaisu oikaisuvaatimukseen valmistuu kokoukseen mennessä." tarkoittanee sitä, että asia siirretään taas johonkin tulevaisuuteen.
Ei kaupunginhallitus käytännössä enää mitään pysty päättämään.Se on sotkenut kaupungin asiat sille mallille että niistä päätetään raastuvassa niinkauan että päästään puhtaalle pöydälle..
Olen melko varma, että kaveruksilla unohtui / unohtuu laittaa turvavyöt kiinni Rinnevaara-päätöksessä.
pienistä inhimillisista väärin käsityksistä ei suomessa häkki heilu
inhimillisistä ja vielä pienistä väärin käsityksistä?
( kirjoitin sanat tarkoitushakuisesti ts. tahallaan samalla tavoin kuin sinä, "väärin käsityksistä", vaikka oikea muoto on väärinkäsityksistä)
Ovat kuulemma päättäneet kysyä kuntaliitosta lausuntoa, onko tarmo rapo jäävi
käsittelemään tita rinnevaaran asiaa kun on oman ansioluettelonsa mukaan, joka oli kirjoitettuna "kepu"lehdessä ja näille palstoille siirrettynä, ollut : TR toiminut Oikeuskanslerinviraston henkilökunnan kouluttajana
Sitäkö ne kysyy kuntaliitosta?
No, entä muut, siis koko hallitus, kun käräjillä ovat käyneet?. Onko tuo enää toimintakykynen hallitus.?, sopii kysyä?
Mitä Kuntalaki sanoo ja mitä sanoo kaupunginvaltuusto, joka on kaupunginhallituksen valinnut. Oletteko tyytyväisiä hallituksen toimintaan, otatte valtuutettuina vastuita , kun korvaukset lankeavat maksettaviksi.
Kysykää valtuutetut Kuntaliitosta, mikä on Teidän vastuunne tässä tulevassa.
Valtuuston on tätä asiaa puitava, vaikka suljetuin ovin
Luulen, että suurista summista on kysymys, kunhan nämä käräjät on perusteellisesti käyty.
Taitaa kurki kuolla ennenkuin suo sulaa, on sanonta.
Taitaa Pyhäjärven kaupunki näivettyä toimimattomaksi, ennenkuin rinnevaaran asia on loppuunkäsitelty. Kaikki energia käytetään tällaiseen tuhoon, niin kaupungin kuin ihmisen kohdalla..
Mittee se Kimmo Sarkkinen tekköö. Eikö se oo valtuuston puhheenjohtaja. Lue hyvä mies valtuuston työjärjestystä ja Kuntalakia, sen 40 §. Lue ihan loppuun asti.
Tee asiassa jotain. Jos et tee, tuut korvausvelvolliseksi näistä käräjistä ja maksuista, mitä kaikkinensa on tulossa. Kaupunginhallitus ei nauti valtuuston luottamusta, Mutta jos et tee mitään, olet vastuunpaikalla.
.
Te muut valtuutetut raapustelkaa nyt ruutupaperille kirje Sarkkiselle seuraavaan kokoukseen, että "totta vie" sanoudutte irti tämmösestä ja vaaditte, että hallitus vaihtoon.
Pelastatte persamuksenne, kun maksunpäivä koittaa. Ja uskokaa, se tulee, yhtä varmasti kuin Laguuna.
Mutta
se on paljon lähempänä kuin
Lagunan tulo.
proot on vähän omituisia,ne ei tiedä asioista mitään,24-sivuilta udellaan missä mennään.
Hetkinen, mikäs tässä on proota? Ole hyvä ja kerro enemmän, jos kykenet. Vai onko Sinulle ehkä annettu tuo "virke" ja ohjeena, että kirjoita aina sama. Ei perusteluja.
JOS
olisin valtuutettu.:
- olisinpa proo tai jonkin muun ryhmän valtuutettu
- lähtisin mukaan
-kirjoituksessa "ramppa kalkattaa" puhuu/kirjoittaa niin asiaa, että
- onpa syytä vakavasti harkita "ruutupaperia"