Järkyttävä tarina vammaisesta naisesta.LUKEKAA!

Mongolidi

Olen 62 vuotias poliosta vammautunut nainen.

Asun keskellä metsää ja minulla on sakokaivo josta vesi menee ojaan, joka päättyy vanhalle kaatopaikalle. Minun pitää kirjoittaa pyrokraateille ja pyytää armoa tai laittaa 30 000 e vesi järjestelmiin.

Käytämme paljon pesuvettä, koska mieheni on aivovammainen ja hoidan häntä kotona. paskaa pitää pakaroista pestä.

Tulomme on 1200 e/kk.

Erään ministerin äiti on naapurini ja ikää 65. Rahaa on kuin roskaa ja ihan uusi mersu. Hänen ei tarvitse tehdä mitään.

Tämä on ikä rasismia ja ruotsalaisten aatelissukujen rasismia köyhää suomen kansaa kohtaan.

Muuten kaivomme vesi on aina ollut hyvää vaikka ennen meni myös sikojen kusi samaan sakokaivoon. ELi emme vaaranna pina tai pohjavesiä ja meri on jokiapitkin noin 1000 km päässä.

Miksi minun täytyy maksaa siitä että rantaruotsalaisten mökkiveet muka pysyisivät levättöminä.

Eikö heidän kapitalisminsa juuri tuhoa tätä vettä, heidän tehtaansa ja öljytankkerinsa. Venäjä sentään teki ekoteon ja rakensi kaasuputken.

Hulluja nuo ruotsalaiset tyhmä ja se sotahullu kalsberg, taitaa olla kokaiinissa nekin, ainakin naama oli tyhmällä päivälehdessä niin valkonen.

"Tämä oli Outokumpulaisen naisen tarina. Outokumpu sivuilta kopioitu."

"Eiköhän viranomaiset vaadi kohtuuttomia tämänkin naisen ja vammautuneen aviomiehen suhteen ? SUUTUTTAA.!

1

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sensuuria....

      sensururointi?
      21.10.2014 15:40
      0
      Sulje
      Se alkaa näyttää varmalta että asetus muutetaan tai perutaan kokonaan.
      Asetus jota ei olisi pitänyt koskaan laatia.
      Kiitos Kepu ja Paula Lehtomäki, onnistuitte säätämään kaikkien aikojen vihatuimman lain, ainakin Ilta-Lehden mukaan..
      Nyt Keskustapuoluekin säikähti ja vaatii asetuksen lievennystä ja jatkoaikaa 2030 asti, asetuksen jonka Matti Vanhasen hallitus sääti.
      Koko hulluushan ei olisi paljastunut jollei ylen toimittaja M. Backman olisi tehnyt kohudokumenttia Hyttysenpäästö Itämeressä jossa hän todisti ettei niistä muovipömpelikemikaali pöntöistä ollut mitään hyötyä.

      Koska ne ei toimineet. Ei vaikka kuinka olisi kemikaaleja lisännyt satojen eurojen edestä vuosittain.
      Joten moni laittoi 10 000-20 000 euroa ihan turhaan.
      Myös TM Rakennusmaailma teki vuoden tai vuosien ajan testejä ja totesi muovipöntöt toimimattomiksi.
      Eräs syy oli että pienet taloudet ei tuottaneet tarpeeksi ulostetta jolloin bakteerit kuolivat eikä auttaneet kemikaalien lisäyskään.
      Talviaika lisäsi ongelmia, kaitpa niitä bakteeripömpeleitä olisi pitänyt lämmittää sähköllä, sähköhän on halpaa, vai mitä ?
      M. Backamanin kommentteja löytyy ylen netistä. Samoin Rakennus Maailman juttuja.
      Mitähän tuumivat nyt ne jotka laittoivat kymppitonnin tai parikymmentä euroa hukkaan ?
      Tuttavani oli ensimmäisiä tuntemania henkilöitä jotka hankkivat laitteiston ensimmäisten joukossa.
      Se vain ettei ole saanut vieläkään muovihökötystä toimimaan.
      Eikä tule saamankaan, kaikki konstit on kokeillut, nyt on luovuttanut.
      Katkera mies on nykyään. Mitenhän käy jos ruvetaan vaatimaan rahoja takaisin kun lainkuuliaisemmat kiiruhti ostamaan/laittamaan näitä laitteistoja ?
      Heidän pitäisi jonkinlainen korvaus saada, vaikeaa se on ja tuskin saavat euronkaan hyvitystä.
      Onneksi asia ei koske itseäni koska asun kaupungissa, en kyllä olisikaan laittanut rahojani moiseen...
      Tiedän myös erään perheen joka kai halusi olla "edelläkävijä" ja kaitpa myöskin lainkuuliainen, niin he ottivat lainaa pankista ja ei se laitteisto heilläkään toimi.
      Luin myös jostain näiltä sivuilta että Ylikylään on perustettu yhteispuhdistamo joka ei pelitä, pitääkö se paikkansa?
      Asun nykyään Joensuussa, alun perin olen Nurmeksesta kotoisin ja luen Nurmeksen uutisia täältä Suomi24 palstalta ja sen olen huomannut että näillä palstoilla käydään aika vilkasta keskustelua, tälläkin palstalla on näköjään jo yli 700 lukijaa joten asia kiinnostaa monia.
      Mikäpä minä olen ketään neuvomaan mutta neuvon kuitenkin jos kelpaa: laittakaa ne rahat muuhun kuin tarpeettomiin pönttöihin..
      Uunin sytykkeenäkin niistä rahoista on enempi hyötyä kuin " puhdistamoista .."

      Tämäkin häviää.." Nurmes-palstalla on ruvettu sensuroimaan, eräs palsta jätevesi asetuksesta poistettu. AIHEETTOMASTI.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6544
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3910
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3335
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      382
      1794
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1418
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1073
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe