Minulla on valikoiva kuulo. Toisinaan kuulen erittäin selvästi esim. kaukaisen sumpin pihinän, mutta en sitä kun minulle puhutaan. Voidaanko vaivaani jotenkin hoitaa?
Valikoiva kuulo
3
952
Vastaukset
- ekiben
Joo voi auttaa. Alat kuuntelemaan ympäristöäsi tarkemmin.
- OnOffnappula
Sama vika täälläkin. Kerro jos löydät apua.
- kuulolaitteetkaapissa
Kuulolaitteet. Kuulet tietyt äänentaajuudet hyvin, mutta joku muu taajuus jää kuulematta.
Itselläni on isältä peritty kuulovika (eli perinnöllinen vika), kuulotutkimuksissa näkyy käyrässä se alue ja äänet, mitä ei kuule.
Moni luulee että ihminen huijaa, kun joskus kuulee supatuksenkin ja sitten taas normaalia puhetta ei kuule, se kumminkin johtuu puhujan äänestä ja sen mataluudesta tai korkeudesta.
Niin mekin aina sanottiin, että isä ei ole vain kuulevinaan, mutta kuulepas sen mitä ei tarvitse:) Nyt tietää miksi hän kuuli jotain hiljaisempaakin, mutta kovempi ääni meni ohi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1704315Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan882566Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va262330Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581857Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3801792Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi621486Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221479Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy811405Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1071363Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1621255