Valikoiva kuulo

Vaikku45

Minulla on valikoiva kuulo. Toisinaan kuulen erittäin selvästi esim. kaukaisen sumpin pihinän, mutta en sitä kun minulle puhutaan. Voidaanko vaivaani jotenkin hoitaa?

3

939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ekiben

      Joo voi auttaa. Alat kuuntelemaan ympäristöäsi tarkemmin.

    • OnOffnappula

      Sama vika täälläkin. Kerro jos löydät apua.

    • kuulolaitteetkaapissa

      Kuulolaitteet. Kuulet tietyt äänentaajuudet hyvin, mutta joku muu taajuus jää kuulematta.
      Itselläni on isältä peritty kuulovika (eli perinnöllinen vika), kuulotutkimuksissa näkyy käyrässä se alue ja äänet, mitä ei kuule.
      Moni luulee että ihminen huijaa, kun joskus kuulee supatuksenkin ja sitten taas normaalia puhetta ei kuule, se kumminkin johtuu puhujan äänestä ja sen mataluudesta tai korkeudesta.
      Niin mekin aina sanottiin, että isä ei ole vain kuulevinaan, mutta kuulepas sen mitä ei tarvitse:) Nyt tietää miksi hän kuuli jotain hiljaisempaakin, mutta kovempi ääni meni ohi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6773
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6762
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      146
      5424
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4473
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4089
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3640
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3218
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3143
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      70
      2752
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      39
      2250
    Aihe