Lämmittämätön/patteriton kylpyhuone

tabou

Aiheesta kosteuspitoisuus patterittomassa kylppärissä ja kosteusvauriot.
Vuokra-asunto, 44,5m2, kerrostalon 1-tason eli maantason asunto. Oh k ja mh vesipatterit, lämpö 22. Asunto rakennettu "kellariin" v.2009 jälkikäteen, talo 1990. Olohuoneen seinät ja ikkunat avoimet pohjoistuulelle, kph sisäosissa kerrostaloa.

Mites tapauksessa, että kylppärissä ei ole ainuttakaan vesipatteria (6kwh rättipatteri ei lämmitä kuin pyyhkeet), ei lattialämpöä, sekä huoneisto aivan maantasalla = routakylmyys puskee suoraan huoneistoon talvisin ja keväisin.

Onko terveysriski/asuinriski, ja kenen vastuu? Tuskin vuokralaisen.
Pientä ihmettelyn aihetta aiheutti jo tänne muutettaessa.

Kph seinissä havaittavaa tummentumista kaakelien saumoissa. Pesemällä ja hinkkaamalla lähtee vaalenemaan. Ei saa kokonaan pois. Muuta ei havaittu, lattia vaan saakelin kylmä :D Tuuletusventtiili vetää hyvin.

2

269

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdstar

      6kw:n patteri kyllä lämmittäs vaikka koko kämpän,mut ei taida olla olemas noin isoja rättipattereita,oisko se 600w kumminkin?Sinänsä pitäs riittää wattimäärä pikku kylppäriin,mutta jos kovin ylhäällä ,lämpö vaan karkaa ilmanvaihtoon.
      Maanvaraista laattalattiaa ei kyllä saa lämpimäks muuten kun lattialämmityksellä.
      Normaali kylpyhuoneen sähköpatteri lähemmäs lattian rajaa,niin tilanne paranis.
      Liian kylmäs muodostuu pintahometta,sen takia on yleensä käyttövesipatterit että myös kesällä kylppäri kuivaa ,taloissa missä vesikeskuslämmitys.

    • tabou

      Juu taisi tulla mittavirhe, mutta kokeiltu on, ettei patteri lämmitä esim.yön aikana ovi kiinni olevaa kph:tta vähääkään. Pyyhkeet tmv. patterilla roikkuvat kyllä kuivuu jotenkuten.
      Onnekseni ei ole oma, ja muutankin pois loppuvuodesta, mutta onko tässä tapahtunut ikäänkuin rakennusvirhe, kun ei ole mitään patteria laitettu kosteaan/kylmään tilaan?

      Onko ostaja (vuokranantajani) ollut alunperin hiukan "tyhmä", kun ei ole kiinnittänyt huomiota asiaan ostotilanteessa? Onhan se vähän jännä, ettei oma omaisuus kiinnosta, että siitä pitäisi huolta tältä osin.

      Muuten kyllä ollaan vänkäämässä esim.vieraista kodissani ja kuinka he tuhoavat kämppää :D Asunto on kuitenkin vähintään yhtä siisti kuin muutettuani tänne vuoden alussa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2291
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      58
      755
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      731
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      80
      569
    5. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      519
    6. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      514
    7. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      512
    8. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      510
    9. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      510
    10. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      176
      503
    Aihe