Lääkeen määrä

Paniikki1

Onko annos Alproxsia teistä iso, kun on Alprox 0,5mg, jota otan 1 aamulla ja yksi päivällä ja kaksi illalla. Tuntuu että nuo ei enään tehoa kuin illalla. Tympäisee ottaa noita jokapäivä.

5

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarja12

      Mulla menee 0,5 mg rivatrilia päivässä paniikkiin ja iltaisin 40mg sepramia. Siinä mun lääkkeet ja vielä ovat auttaneet, mutta bentsoissa olen kiinni . Pitänyt käyttää 1983 syksystä, kun paniikki puhkesi jo niin varhain , olin 20 vuotias. Nyt 52 vuotias nainen. Paniikki, masennus, ahdistuneisuus, mutta on iän myötä hellittänyt edes vähäsen. Et kysynyt tätä, mutta kerroin kuitenkin oman lääkitykseni ja tilani. Inhottavat sairaudet.

      • Paniikki1

        Minkälainen lääke tuo rivatril on, ja paljonko otat sitä päivässä. Minullakin paniikki ollu 90- luvulta asti ja tuo alprox samalla annoksella, nyt vain tuntuu että pimeänä aikana ei oikein tehoa, en tiedä mistä johtuu. Olisiko vaihdevuosissa joku yhteys.


    • Nuori lääkäri

      Turhan iso annos ja suosittelen rivatrilliin siirtymistä, koska rivatrillillä on paljon pitempi puoliintumisaika kuin xanorilla. Tästä syystä joudut nostamaan xanorin määrää jatkuvasti ja kohta olet ns kusessa.

      • No ei tuo xanor määrä VIELÄ suuri, itsellä alkoi käyttö 0,5mg tarvittaessa. No aikkaa meni. Loppujen lopuksi meni 3x/2mg/vrk. Nykyään en xanoria enään ole syönyt 2v. Pärjään rivatrilillä annos on 1 0,5 1mg/vrk yhteensä siis 2,5mg/vrk. Tuntuu auttavan aika hyvin. Ei ole niin tokkurainen olo ym. Ja annosta ei ole tarvinnut nostaa. Päinvastoin, tuossa on annosta laskettu. Xanorin lopetuksen jälkeen meni rivatrilliä 6mg/vrk. Mutta tuo nykyinen annos tuntuu ihan sopivalta. Ja se onkin ollut jo reilu vuoden käytössä. Ei ole ainakaan vielä toleranssi noussut. Mutta ehdottomasti kannattaa siirtyä xanoreista rivatrilliin, jos käyttää xanoria vakituiseen.


      • ateisti81 kirjoitti:

        No ei tuo xanor määrä VIELÄ suuri, itsellä alkoi käyttö 0,5mg tarvittaessa. No aikkaa meni. Loppujen lopuksi meni 3x/2mg/vrk. Nykyään en xanoria enään ole syönyt 2v. Pärjään rivatrilillä annos on 1 0,5 1mg/vrk yhteensä siis 2,5mg/vrk. Tuntuu auttavan aika hyvin. Ei ole niin tokkurainen olo ym. Ja annosta ei ole tarvinnut nostaa. Päinvastoin, tuossa on annosta laskettu. Xanorin lopetuksen jälkeen meni rivatrilliä 6mg/vrk. Mutta tuo nykyinen annos tuntuu ihan sopivalta. Ja se onkin ollut jo reilu vuoden käytössä. Ei ole ainakaan vielä toleranssi noussut. Mutta ehdottomasti kannattaa siirtyä xanoreista rivatrilliin, jos käyttää xanoria vakituiseen.

        Niin tosiaan alprox on sama kuin xanor.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe