englanninsringerspanielia tai mielipidettä rodusta? Kyselin jo aikaisemminki, mutta kukaan ei ole vastannut siihen. Siis mitä mieltä olet kyseisestä rodusta ja perustele vastauksesi?
Eikö kenelläkään ole...
springeri
3155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
itse oon kuullu vaan kaikkee negatiivista, yliaktiivinen, hankala käsitellä, kova riistavietti, raivotautia yms...
mut kai se ihan kiva koira on jos vaan aktivoi tarpeeks, springerithän on tosi älykkäitä, joten ne voi alkaa kehitteleen omia juttujaan(tuhoamaan taloa!)
Mä liitin tähän joitain lausuntoja mitä koirakirjoista oon löytäny... Ne voi vaikuttaa puolueellisilta, mutta otin ne suoraan kirjoista, enkä jättänyt kertomatta hyviä, enkä huonoja puolia, tuollaista tekstiä noissa kirjoissa oli!
Engalnninspringeri:
"Reipas ja sisukas koira joka tarvitsee fyysistä toimintaa, olipa se sitten lintujen karkottamista tai tennispallojen noutoa."
"Tämä pitkäraajainen ja vahva koira tarvitsee jatkuvasti henkisiä ja fyysisiä virikkeitä."
"Urbaaneimmallakin yksilöllä on metsästysvaistot tallella."
"Sillä on pakottava tarve työskennellä ja se vaikuttaa väsymättömältä." "Seurakoirana se on samanlainen, se odottaa lenkkejä niin maallakuin kaupungissa ja sen mielestä lenkki on jotain muuta kuin kävely lähikauppaan."
Walesinspringeri:
"Työteliäs, vettä rakastava, erinomaisen sisukas ja monikäyttöinen koira." "Tehokkaasti toimiva lintukoira sekä viehättävä seurakoira."
"Lintukoirien tapaan hyvin oppivainen."
"Tämä on rehellinen, ystävällinen koira, joka on todella miellyttämishaluinen ja helposti koulutettava." "Se rakastaa liikkumista ja onkin liikkuessaan oikea silmän ilo."
Kerrothan tällä palstalla jos päädyit jompaan kumpaan rotuun! Minua ainakin kiinnostaisi!
Walesia en ole edes harkinnut hankkia.
Ollaan tosiaan etsimässä keskikokoista koiraa, jonka kanssa voi harrastaa. Mies harrastaa pienriistan metsästystä, joten sen vuoksi tuo englanninspringeri kiinostaa. Itse taas haluaisin viedä koiraa näyttelyihin ja harrastaa toko ja/tai agilitya. Kokemusta on vain yhdestä tämän rotuisesta ja se koira oli todella mukava ja hyvätapainen. Sisällä rauhallinen ja ulkona riehakas. Epäilen vain ettei kaikki sprinkut ole niin mukavia. Olen tosiaan lukenut raivokohtauksista ja pienen lapsen äitinä tosiaan epäilyttää.
mun siskolla on englanninsprinkku..aivan mahtava koira!!!se on todella helposti koulutettavissa oleva(ainaki tämä koira)ystävällinen kaikille ihmisille ja muille eläimille!!mun mielestä molemmat sprinkut on mahtavia juuri sen takia että ne on niin ns.helppoja, mutta tarviihan nekin koulutuksen ym.olemme opettaneet tälle koiralle kaiken näkösiä temppuja(oppinut tosi nopeesti!!)ja varmastikki se tavaroiden ym.tuhoaminen on yksilöllistä sillä tämä koira ei ole tuhonnut koko elin aikanaan mitään!!itse aijon tulevaisuudessa ostaa englanninspringerspanielin!!