joka on yhtä hymyä aamusta iltaan
joka kohtaa haasteet pelotta
jonka silmissä on pilkettä enemmän kuin tuhannessa tähdessä
jonka sydämeen mahtuu kaikki laitapuolen kulkijoista kravattiin hirtettyihin pukumiehiin
jonka äly leikkaa kuin partaveitsi
joka näyttää verkkareissakin seksikkäämmältä kuin sata pamelaa bikineissä
voi kulta mulla on ikävä sua, ja mä odotan sua vaikka maailman loppuun asti kunhan vain alat taas elää
joka kohtaa haasteet pelotta
jonka silmissä on pilkettä enemmän kuin tuhannessa tähdessä
jonka sydämeen mahtuu kaikki laitapuolen kulkijoista kravattiin hirtettyihin pukumiehiin
jonka äly leikkaa kuin partaveitsi
joka näyttää verkkareissakin seksikkäämmältä kuin sata pamelaa bikineissä
voi kulta mulla on ikävä sua, ja mä odotan sua vaikka maailman loppuun asti kunhan vain alat taas elää
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ei ollut minulle, mutta olisi hyvinkin voinut olla... ;)
Alan toivottavasti elää jälleen ensi vuonna.
Jos kirjailija kirjoittaa "Kuningas kuoli ja sitten kuoli kuningatar", kyseessä ei ole juonitarina. Mutta kirjoittamalla "Kuningas kuoli ja sitten kuoli kuningatar suruun", tarinaan on kytketty juoni.
Juoni muodostuu tapahtuminen kausaalisuudesta (syy- ja seuraussuhteista) eli tarinan edetessä vastataan kysymykseen MIKSI? Juoni kytkee lukijan henkilöiden elämään ja auttaa häntä ymmärtämään heidän tekemiään valintoja.
miksi, mä tiedän vaan että jonnekkin ruuhkavuosiin katosi ilo mun rakkaan kasvoilta, enkä tiedä saako sitä enää takaisin. Sen mä tiedän, että se on nainen, jonka mä en olis ikinä uskonut murtuvan elämän edessä. Mä oikeasti uskoin että se on nainen joka kestää hymyillen mitä tahansa.
VoiMitenSurullista.
se on, ihan helvetin surullista. Ehkei kuitenkaan lopullista, mutta mua pelottaa katsoa vierestä kun ihminen, joka ennen pursui elämää, haihtuu tomuna ilmaan.
SydäntäRaastaavaa. OliskoHänUhriKenties?
Ei kenenkään piä kestää hymyillen ihan mitä tahansa, vaikka syöpää tai veemäisiä ihmisiä, jotka tunkee kuormaa niskoille lisää ja lisää. Ole rakkaas tukena. Mä en koskaan vois sanoa uskovani jostain mulle rakkaasta, että se kestää mitä vaan hymy huulillaan. Loukkauksen melkein laususin jos tollasta menisin sanomaan.
on periaatteessa hyvin, elämä vienyt sinne mistä aamutunneilla joskus haaveiltiin.
OnkoSullaKaikkiHyvinKunTäälläHänelleKirjoitat?
vaikka olis miten peruspositiivinen ihminen,ei sitä jaksa aina olla yhtä hymyä varsinkin vaikeina aikoina tai jos eteen sattuu harvinaisen paljon ilkeitä ihmisiä,jotka yrittää muuten vaan pilata päivän :)
hänelle kirjoitat :)
pohdiskelen ääneen, koitan löytää jotain uutta kulmaa tähän, kun en oikein tiedä kuinka auttaa
räjähti atomeix ja katosi taivaantuuliin.. tai lähti syvänveden sukellusmatkalle, eikä ole vielä palannut pinnalle..
mikä se räjäytti tai
lähtikö se mua pakoon
ei todellakaan sua pakoon, vaan ilkeät v-mäiset ihmiset osti sen ulos, jotta sulla ja sillä henkilöllä olis mahdollisimman paskamainen olo...
osti ulos?
Täällähän mä kotona oon ollu koko päivän, kipeenä tosi, päätä särkeny :/
Yksin jaksa, kun kaikki hylkää silloin kun ei saisi.
ole ketään hylkäämässä, en vaan tiedä mitä tehdä.
Pyydät ulos yhdessä ja toinen tulee, hymyilee kun kuuluu hymyillä, juttelee kun jututetaan jne. muttei tunnu olevan läsnä hetkeäkään.
Katoaa johonkin omaan maailmaansa jonka osoitetta mulle ei ole annettu. Kun koitan kysyä, saan vastauksen, kaikki hyvin, mitä sä nyt?
olisi aina yhtä myötmäkeä, ja auringon paistetta? Älä syyllistä naista siitä, että sillä on nyt ehkä vaikeaa elämässään, eikä jaksa antaa itsestään enää muille.
Siitä tuli vain harvoin ja valitusti näkyvä, piilotettu sisin. Liika on liikaa kaikille, ja ne likapyykin niskaanheittäjät pitäkööt omanaan omat likavetensä. Ei heru eikä heruteta, ellei ole arvoinen vastaanottaja. Silleesti.
Ai niin, en ole mussukkasi, enkä kenenkään muunkaan, joka kehtaa kirjoitella mussukalleen anonyymisti täällä suolikaasuissa.
Ei tuollaista mussukkaa ole olemassakaan, sun kuvitelmaa vain!!!
Yksi juttu ap., mitä tarkoitat, että hän ei elä tällä hetkellä? Eikö hän käy missään, ole töissä missään vai eikö hän vain hymyile kenellekään?
tekee edelleen kaiken sen mitä ennenkin, hymyilee, juttelee ihmisille jotka jututtaa, hoitaa kotia, lapsia, työnsä jne. Mutta joku outo usva näkyy sen silmistä, se ei enää innostu mistään niin kuin ennen, sen nauru ei kaiu vatsanpohjasta asti, sen silmät ei pala kun se kertoo juttujaan, se ei jaksa uppoutua keskustelemaan
se on kuin aave, jotenkin hauras ja poissaoleva
Niin se vain on että elämä voi kuluttaa. Jos kulkee yksin elämän satuttamana, niin pitää antaa aikaa, jotta haavat voi parantaa.
Tuu tänne, tee mut ehjäksi. Sä luet mua paremmin ku kukaan. Sä näät sen mitä muut ei näe. Anna mulle 1 kerta että mä tiedän tän olevan totta.
Kuin minä...tuntuu kuin elämänilo olisi jossain tavoittamattomssa. Monen asian summa miksi siltä tuntuu.
Haluaisin ilon takaisin! Mutta se ei tule pakottamalla. Se tulee kun, tai j o s, on tullakseen.
No, onko se niinku tosi väsähtänyt, onko se niinku jollain lääkityksellä, masentunut, joku toinen mielessä vai tunteet lopahtanu? Jos sillä on lapset, työ ja koti hoidettavana, niin siinä on jo aika paljon. Onks hän mitenkä koskaan levänny tai mitään sellaista? Kun ihminen on väsyny ni sit ei vaan yksinkertaisesti jaksa keskittyy yhtään mihinkään. Onko sulla mahdollisuutta jutella tän ihmisen kanssa, että mikä sitä oikeesti niiku vaivaa?
Se johtuu siitä että mun on koko ajan ikävä sinua. Se tekee mut surulliseksi. Sä et huomaa miten mä pirstoudun. Hoidan arjen; hoidan työt...mutta tarviin sua nyt. Mä tunnen jotain suurta.
Mulla on nyt yksi juttu kesken. Operaatio -"pelasta maailma pahalta".
..vaikuttaa, että hänellä voisi olla huono itsetunto. Toivottavasti työnantaja, lähi omainen tai työkaveri ei ole itsekkäästi loukannut häntä. Ehkä hän yrittää selvitä omista murheistaan yksin. On paljon itsekkäitä ihmisiä, joiden päällimmäinen tehtävä tuntuu olevan toisen henkilön alentaminen ja ilkeily,.. ja se jos mikä vaikuttaa kiltin ja empaattisen henkilön itsetuntoon. Itselläni vähän vastaava tilanne, yritän jotenkin kestää kaiken.
Jospa Mussukkasi on rakastunut?