Lapsi puhuu taukoamatta

Ihan normaalia?

Meillä on 2,7 vuotias tyttö.
Tyttö alkoi sanoa ensimmäisiä sanoja puolitoistavuotiaana ja lauseita vähän päälle 2 vuotiaana. Nyt puhuu pitkiä juttuja.

Välillä mietin, että onkohan ihan normaalia jos lapsi puhuu ihan taukoamatta aamusta iltaan?
Pitää siis ihan jatkuvasti jotain ääntä, ölisee omiaan jos ei enää keksi sanottavaa.
Lisäksi kyselee ihan jatkuvasti asioita, mitkä jo selkeästi tietää.
Tekee tyttö ihan mitä vain niin kokoajan suu käy.
Tyttö on ainoa lapsi ja hän saa todellakin riittävästi aikaani ja huomiota, joten tämä tuskin on mitään huomion hakemistakaan.
Jaksaa kyllä keskittyä ihan ok esim palapeliin, mutta suu käy non stoppina.
Ainoa hetki milloin on hetken hiljaa on kuin tulee pikkukakkonen.

Ja siis minusta on vain hienoa, että lapsi on utelias ja kyselee ja on puhelias.
Mutta viittaako se "johonkin" jos ei oikeasti ole sekuntiakaan hiljaa?!

Välillä hieman rasittaa tuo taukoamaton pölinä, varsinkin jos haluaisi jonkun kanssa keskustella hetken...

4

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • htha

      No en ole keksinyt tässä asiassa mitään ongelmaa ainakaan tuon meidän 5v:n kanssa, joka on 9kk alkaen pälättänyt taukoamatta. Sanat tuli aikaisin ja pitkät lauseetkin jo 1,5v. Laulaa, puhuu tai mölisee jotain koko ajan ja ainoastaan jos telkkaria kattoo, on joskus hiljaa :D Vaan mummuihinsa tullut lienee. Kumpikin mummu on niin puheliaita, että ovat hiljaa vain nukkuessaan. Onkai se luonnekysymys.

    • gyy

      Voi jo välillä ottaa pattiin kun kysytään ja varmasti tietää vastauksen. Kuuluu ikään, lapsi haluaa varmistaa että on oikeassa. Kasvattaa itsetuntoo ja semmosta. Meillä kyselyt hieman väheni kun aloin tekeen vastakysymyksiä "mitä mieltä itse olet?" Lapsi tiesi oikean vastauksen ja kehuin.

      • Urvah

        Oletteko Karjalasta kotoisin? Silloin se on geeneissä.


    • normaali on.

      Välillä mietin, että onkohan ihan normaalia jos lapsi puhuu ihan taukoamatta aamusta iltaan?

      On ihan normaali.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      574
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    9. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe