Aikuisen rankaiseminen?

Mummo-333

Miten rankaisette yli 30-v lastanne? Yritän keksiä miten saisin aikuisen poikani kuriin, mies jo 32 v ja täysi hunsvotti vaikka töissä käykin, itsenäinen ja oma perhe.

18

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johannesburgeri

      voi kuule,hän on täysi-ikäinen,annappa olla vaan!

    • Hei Mummo-333

      Ikävää, että sinulla on noin suuri huoli ja harmi aikuisesta jo perheellisestä pojastasi. Mietit kuinka saisit hänet kuriin. Ajattelen, ettei sinulla taida paljon keinoja olla, onhan hän itsenäinen työssä käyvä mies. Olet ilmeisesti keskustellut hänen kanssaan ja kertonut mikä sinua häiritsee ja huolettaa hänen elämässään. Voit ehkä kertoa hänelle mistä hän voi hakea apua tilanteeseensa, mutta ellei hän koe tarvitsevansa apua, siitä ei taida olla hyötyä. Jokainen meistä tekee elämässään omat valinnat ja on niistä vastuussa itse. Meille vanhemmille on toisinaan vaikea paikka, kun näemme lastemme ratkaisujen, valintojen tai elämäntavan olevan jollain tapaa vahingollinen tai huono, emmekä voi tilannetta muuttaa vaikka kuinka tahtoisimme.

      Voimia sinulle,
      Pirkko-pappi

    • Auta perhettä

      Tue hänen perhettään ja jätä poikasi sivuun siitä.
      Korosta, että perhe kärsii isän ja aviomiehen toilailuista, ja sinun velvollisuutesi on huolehti lapsenlapsien hyvinvoinnista ja tukea miniäparkaa, jolla on vaikeaa.
      Sano se vain tyynesti ja toteavasti, älä moiti äläkä korota ääntäsi.

      Mies tuskin miksikään muuttuu, mutta kyllä häneen kolahtaa, kun näkee jääneensä jonon hännille.

    • keskustelemalla

      Rankaiseminen ei ole oikea tapa auttaa tai ohjailla aikuista, eikä välttämättä lastakaan. Parempi on keskustella hänen ongelmistaan, kuunnella, ohjata ja neuvoa. Ehkä voit tarjota jotain käytännön apua, että hän saisi asiansa hoidetuksi. Voit ehdottaa ratkaisuja ongelmiin, mutta päätöksenteko jää hänelle itselleen. Et voi ottaa vastuuta enää aikuisesta, mutta hänen perhettääb voit auttaa, jos hän ei heistä huolehdi.

    • money talks

      Uhkaa jättää hänet vaille perintöä.

    • maria L. -63

      Itsenäinen hunsvotti, jolla on työ ja perhe? Eihän tuo nyt pahalta kuulosta, ellet jätä paljon kertomatta.

      Oma aikuinen lapseni ryhtyi homoseksuaaliksi. Mitäpä siinä olisi muuta voinut kuin laittaa välit poikki.

      Sellaista on elämä. Sitä niittää mitä kylvää, eikö vain? Anna aikuiselle lapsellesi kohtelua, jota hän omalla käyttäytymisellään ansaitsee.

      • Ryhdy sinäkin

        En ymmärrä! Jos olisit halunnut ymmärtää lastasi, olisit itsekin voinut ryhtyä homoseksuaaliksi ja katsoa, millaista elämä silloin on.
        Pitää ensin kokeilla ennen kuin laittaa välit poikki.
        Pitää vain ryhtyä rupeaman.
        Voisi olla mielenkiintoista.


      • money talks

        Mitäpä muuta olisi voinutkuin laittaa välit poikki? Olla laittamatta välejä poikki tietysti.
        En ymmärrä, miksi aikuisen lapsesi sukupuolinen suuntautuminen on sinulle noin kova paikka.


      • mummo neljälle

        Provoilijalle.
        Ei sitä ryhdytä homoseksuaaliseksi, vaan sitä ollaan jo lapsuudesta saakka. Ihmeellisiä tyyppejä jotka hylkäävät omat lapsensa sen takia.

        Jos lapsesi olisi tappaja ja linnakundi, hyväksyisitkö hänet ?


    • Myöhäistä räpistellä

      Vähän myöhässä olet tuon kasvatuksesi kanssa Mummo-333. Nyt et voi muuta kuin jättää pojan huomiotta ja rohkaista pojan vaimoa ottamaan eron hunsvotista. Tuskin poikasi vaimo ja lapset ovat onnellisia hunsvotti-isästään.

    • Oma mielipide

      En ymmärrä millä oikeudella joku katsoo voivansa rankaista jotakuta toista? Miten jonkun mielipide tai näkemys voi olla parempi kuin jonkun toisen, koskien elämänvalintoja yhtälailla, miten se arvioidaan?

      Jos joku on heittämässä elämäänsä totaalisesti roskakoriin, niin aikuinen ihminen on vastuussa itse omasta elämästään ja valinnoistaan, ei siinä rankaisut auta.

      Jos et pidä jostain ihmisestä älä ole tämän kanssa tekemisissä, jos et pidä siitä miten ihminen kohtelee sinua tai muita, katkaise välit ja valitse elämääsi sellaisia ihmisiä jotka tekevät olosi hyväksi. Murehtiminen tai "rankaiseminen" ei auta minusta yhtään mitään.

      Sille mitä et voi muuttaa tai mihin et voi vaikuttaa, et voi mitään. Ja näitä asioita ovat mm. muut aikuiset ihmiset.

      Yksi näistä on aikuinen poikasi. Jos elämä hakoteillä, tuki ja kuuntelu on varmaan ymmärtämisen ja empatian lisäksi suurin apu. Ja ainahan voi suoraan sanoa mielipiteensä, toinen joko kuuntelee tai jättää kuuntelematta. Kun olet sen tehnyt, muuta ei voi eikä ole mielestäni oikeudenmukaista tehdä.

      Miksi syyllistää itseään aikuisen lapsesi tekemisistä. Lapsuudella on oma suuri painoarvonsa ja vaikuttaa paljon siihen millainen ihmisestä tulee. Mutta sitä on nyt turha enää murehtia, nyt voi vaan korjata välejä tässä hetkessä, sanoisin.

    • auttamalla

      Ei ihmistä auteta rankaisemalla, vaan tukemalla ja ohjaamalla. Ehkä olet kasvattanut pojan rankaisemalla, ja siinä syy tämänhetken ongelmiin. En tiedä, miten asiaa voi korjata enää aikuisena.

    • Jospa onkin niin

      Ole kiitollinen että sinulle on suotu poika josta olla huolissaan ja jota rakastaa!

      Rankaisemalla toisia kohtelevista ihmisistä kannattaa pysyä kaukana. Pojan pahoinvointi voi johtua siitä että on altistunut tällaisille ihmisille. Hän tervehtyy kun saa omaa tilaa ja vapauden tehdä asioita vapaasti, ilman toisten tuomitsemista, ohjeistusta tai halveksuntaa. Vaikka hän niistä huolimatta valitsisi oman päänsä mukaan, hän voi olla sisältä rikki.

      Oman elämän ja oman itsen korjaaminen alkaa kun ensin on vapautunut elämää rajoittavista tai ohjailemaan pyrkivistä ihmisistä ja sen seurauksena sisimpään kertyneestä taakasta, ja sen purkamiseen voi mennä hetki. Poikasi tarvitsee varmaan keskusteluapua tai ainakin tilaa selvitellä ajatuksiaan omassa rauhassa, hänelle sopivimman ja parhaiten auttavimman toimintatavan hän löytää ja päättää itse. Vasta sen jälkeen voi havaita elämän hyvät asiat, joiden vuoksi kannattaa taistella. Nyt hän ei ehkä näe niitä kaikelta rankaisulta ja halveksunnalta, joten miksi yrittäisi?

    • Mummo-333

      Avustan muita lapsia avokätisesti rahallisesti, mutta raha-apu on pojalta nyt katkaistu. Tulee kyllä toimeen palkallaan muutenkin.

      Ongelma myös pojan vaimo: ei yhtään pojalle sopiva! Miksi ei enää pyydetä naimalupia sun muita? Otetaan vaan joku itselle täysin sopimaton kysymättä vanhemmilta!!!

      • höpö höpö

        Täällä taas teinit hyörii kun ei ole muutakaan tekemistä, esim. läksyjen lukua.


      • Torjuntavoitot
        höpö höpö kirjoitti:

        Täällä taas teinit hyörii kun ei ole muutakaan tekemistä, esim. läksyjen lukua.

        No tämä jos mikä osoittaa, että mummo-333 on joutunut itse paitsioon poikansa perheen taholta.
        Jos ei hyväksy poikaa eikä pojan vaimoa, niin mitä asiaa hänellä siihen huusholliin enää onkaan.
        Haluaa vielä rangaista aikuisia ihmisiä, koska he eivät tanssi mummon pillin mukaan.
        Jos ovat itsenäisiä ihmisiä, heitä ei hetkauta, vaikka jättäisit pojan perinnöttömäksi. Perintöä tuskin niin paljon on, että useammalle jaettuna siitä olisi mitään iloa kuitenkaan.
        Tiedoksesi, että lakiosa pojalle kuitenkin kuuluu, mutta poika voi ilmoittaa perunkirjoituksen alussa, ettei halua mitään pesästä. Silloin kaikki vaiva ja laskut jaetaan muiden perillisten kesken.


    • ääh

      Aikuisia lapsia ei tarvitse avustaa rahallisesti, vaan jokainen aikuinen vastaa itse taloudestaan. Vaimon valintakaan ei kuulu vanhemmille, ja poika itse arvioi sen, onko vaimo sopiva. Tämän täytyy olla provo, niin käsittämättömiä ovat nämä ongelmat.

      • Mulle rahaa!

        Suoraselkäinen mies ei ota äitivanhalta rahallista apua. Se kuuluu sille peräkammarin pojalle, joka on muutenkin nynnerö.
        Poikasi kohtaa muut sisaruksensa avoimin silmin. Hän tuskin suuresti sisaruksiaan arvostaa. Eikö ole ihan hyvä, että ne luuserit saavat enemmän nyt, kun et avusta sitä yhtä?
        Miten he selviävät sitten kun kuolet?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3556
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3256
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1960
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1143
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe