Aloitteleva sijoittaja

Olen harkinnut uutta osoitetta 12k e sijoitukselle.
Eli raha on kiinni nyt yhdessä osakkeessa. Ajatellut kuitenkin vaihtaa sen paremmin tuottavaan. Eli myyn ja ostan jotain muuta. Olisiko ehdotusta yhdestä hyvästä osakkeesta johon kannattaa 12k e törkätä?

Kuvittelin tämän olevan helpompaa mutta nyt ei oikein omin avuin löydy osoitetta tälle summalle. Olisin kiitollinen avusta.
6247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuon ehdotettavan osakkeen pitäisi olla paremmin tuottava kuin se, jota sinulla tällä hetkellä on. Me emme mitenkään pysty vastaamaan kysymykseen, jos emme tiedä mikä se nykyinen osake on.

- > miten olisi Nordnet superfondet? Öljyosakkeita on potkittu päähän oikein urakalla, ne varmasti kääntyy pian nousuun. Ja Yarallakin menee varsin hyvin.
(taatusti ihan yhtä hyvä vastaus kuin mikä tahansa muukin)

Äänestä

Sitten pitäsi siirtää Nordnettiin salkku. En ymmärrä miksi se nykyinen osake jotenkin vaikuttaisi. Se on noussut hyvin, mutta nousu hyytynyt. Ajattelin vaihtaa jos löytyisi tuottavampi.

Tuskin samaa osaketta ehdotat kuitenkaan mitä minula ollut.
Tuo öljy ala voisi kiinnostaa koska ajattelin Neste osaketta muutenkin.
Stura Enso voisi kiinnostaa myös. Myös jenkki osakkeita voisi katsella.

Äänestä

No mitäpä tuota miettimään. Osakkeet myyntiin ja Royal Duch Shell ostoon.
Brändi ainaki kohdillaan ku mainokset pyörii F1 kisoissa :)

Saa nähä sit kuin käy. Melkeempä veikkaan et tippuu hitommoista vauhtia!

Äänestä
  • Tuhat kappaletta Ponssea? Ainakin tulostietojen perusteella yhtiö on vahvassa kunnossa.

    Äänestä

En oikein tiedä mikä tämä on mutta tätä ostin koko rahalla.
Royal Dutch Shell PLC ADS B NYSE: RDS.B

Ponsse olis varmasti tuossa dropin kohdalla ollut hyvä ostos myös.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aloitteleva sijoitta kirjoitti:

Olen harkinnut uutta osoitetta 12k e sijoitukselle.
Eli raha on kiinni nyt yhdessä osakkeessa. Ajatellut kuitenkin vaihtaa sen paremmin tuottavaan. Eli myyn ja ostan jotain muuta. Olisiko ehdotusta yhdestä hyvästä osakkeesta johon kannattaa 12k e törkätä?

Kuvittelin tämän olevan helpompaa mutta nyt ei oikein omin avuin löydy osoitetta tälle summalle. Olisin kiitollinen avusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu