Kaikki meni pieleen

ja silti toimii!

Hei, minulla on ollut joskus 25 v sitten akvaario ja ajattelin virittää uudestaan harrastelun. Vanhan silloisen opaskirjan ja muistojeni perusteella sitten perustin 240 litraisen lootan, tästä aikaa reilu puoli vuotta.

Eli kun nyt näitä eri ketjuja ja neuvoja olen lueskellut, niin kaikki olen tehnyt pieleen. Silti vaan veteni on kirkasta, arvot hyvät, kasvit kasvavat ja kalat viihtyvät. Eli laitoin vedet jonkun parannusaineen viikoksi, sitten toin kasvit ja viikon päästä kalat; parvi kerrallaan, aloittaen pohjakaloista. Tämä kaikki alkutalvesta.

En ole nitriittipiikkejä seuraillut, liekö ollutkaan kun olen kuitenkin vesiarvoja mittaillut eikä ole yhtään noussut, ei nitriitti eikä nitraatti. Vettä vaihtelen harvakseltaan, lisään kun haihtuu ja parin viikon välein joku saavillinen pois (olisko 30 l)

Ainoa virhe minkä tein kun uskoin aika kokematonta kauppiasta ja ostin sinirihman jja kaksi sen keltaista muunnosta tuonne. Toinen keltaisista on kai poika kuten sininenkin ja eivät meinaa mahtua samaan purkkiin.

Todella ylimielisiä vastauksia olen lukenut kun joku on neuvoa kysynyt. Onko akvaristit niin itsetietoista porukkaa että vain yksi oikea tapa ja mielipide mahtuu päähään? Minä ainakin tein kaiken vastoin neuvoja päin peetä ja silti toimii.... En ollut kuullutkaan hirvensarvisuolista tms...ja jos olisin alkanut niiden mukaan plärätä olisi voinut heittää homman sikseen.

Akvaario on minulla siksi kun se on kaunis ja kiva ja rauhoittava katsella iltaisin sohvalla.... ei mikään harrastus- tai pätemisväline.

0

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

        Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
        Maailman menoa
        248
        6257
      2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

        Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
        Maailman menoa
        92
        5156
      3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

        Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
        Hybridi- ja sähköautot
        16
        4359
      4. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

        Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
        Maailman menoa
        152
        3138
      5. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

        https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
        Hybridi- ja sähköautot
        12
        3091
      6. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
        Maailman menoa
        170
        2613
      7. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

        Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
        Maailman menoa
        86
        2553
      8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

        Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
        Ikävä
        174
        1724
      9. Oletko ollut

        Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
        Ikävä
        46
        1679
      10. Bussipysäkki katos!

        Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
        Suomussalmi
        68
        1525
      Aihe