Meille on tulossa vuokraan sisältyvä Elisan laajakaista. Estääkö voimassa oleva määräaikainen soneran liittymä elisan liittymän asennuksen? Eli voinko ottaa vuokranantajan tarjoaman nettiliittymän käyttöön? Elisan liikkeessä sanottiin, että jos taloon tulee tällainen vuokraan sisältyvä laajakaista on se peruste purkaa määräaikainen sopimus toisen operaattorin kanssa. Uskoin myyjää ja tein sopimuksen Elisa-viihteestä. Soneralla oltiin ( yllättäen ) erimieltä asiasta, enkä saanut voimassa olevaa liittymää irtisanottua. Onko nyt niin että mulla on ainakin puoltoista vuotta joko Soneran hidas liittymä tai elisan nopeampi viihde tyhjän panttina ja molemmista maksan.
Vuokraan sisältyvä laajakaista
3
247
Vastaukset
- ne toimii kyllä
Estääkö voimassa oleva määräaikainen soneran liittymä elisan liittymän asennuksen?
Ei estä.
Elisan liikkeessä sanottiin, että jos taloon tulee tällainen vuokraan sisältyvä laajakaista on se peruste purkaa määräaikainen sopimus toisen operaattorin kanssa.
Ei ole peruste irtisanoa.
Onko nyt niin että mulla on ainakin puoltoista vuotta joko Soneran hidas liittymä tai elisan nopeampi viihde tyhjän panttina ja molemmista maksan.
Ei ole tyhjän panttina, voit käyttää molempia.Hei,
Soneran toimintamalleihin en osaa ottaa kantaa, mutta yleisesti ottaen asia on niin kuin ylempi käyttäjä on kertonutkin. Mikäli haluat asiasta vielä tarkemmin keskustella, kirjautuisitko Palstalle osoitteessa http://palsta.elisa.fi ja laitatko minulle yksityisviestiä profiilissa http://elisa.to/J11J11moderaattori. :)
Jussi / Palstatiimi
http://palsta.elisa.fi
http://palsta.saunalahti.fi
Kannattaa se Elisa viihde irtisanoa mikäli mahdollista, viihde on yleensä 2kk maksuton ja tältä ajalta useimmiten onnistuu se irtisanominen.
Ei kannata jäädä kahden netin loukkuun, että maksaisit molemmille, vaan kannattaa ensin odottaa että pääset aikaisemmasta sopimuksesta eroon. Kannattaa myös kiusata vuokranantajaa sillä Soneran liittymällä, että vaadit sen 6kk vuokranalennusta, eli nettiliittymän osuuden pois, sillä et tarvitse taloyhtiön nettiä (millä ei välttämättä muutenkaan mitään tee, mikäli käyttäjiä kyseiselle verkolle on liian monta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1706774
- 594562
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s323688- 613057
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161925Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271636- 171630
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401543- 341409
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest481366