On pöytäkone 2kk ollu käytössä Asus M11.Prosessori 3.70-4.20 GHz AMD A10 -6700 Richland 32nm tekniikka Läpö heiluu Prosessorissa Speccy näyttää 80-90 Bios samoin käy punaisella,oiskohan jääny tahna jotenkin huonosti.Ihmeellistä on kun aukaisen Speccyn niin lämpö lähtee tippumaan n.60 Muut lämmöt on n.35-40 Onkos vaikutusta virtalähteellä se on 300w.Mikä on tuo Richland tekniikka.Tämä normaalissa nettikäytössä (ei pelaamista )Kone toimii kyllä loistavasti muuten Win 8.1 64 Bit Oiskohan aihetta käyttää takuu tarkastuksessa.
Huolestunut /lämmöstä
5
70
Vastaukset
Ei ole normaalia tuo lämpötila etenkään jos koneella ei pelata sinäaikana.
- Hw6f525
No jos takuuta on niin ilman muuta. Siellä on tehtaalla pojat laiskuuttaan pistäny coolerin kiinni jollai kuivilla valmis mömmöillä. Sitten ei ole levinnyt ja prossun ja coolerin väli vetää pahemmin kuin mummon mökki ja lämpö ei siirry.
- Ami Lo
Alkoi kiinnostaa noi lämmöt joten latasin tuon Speccyn (kiitokset vinkistä) ja muut lämmöt ok 27-34 astetta mutta näytönohjain (Nvidia 9600GT) näkyi olevan 58 astetta. En pelaa mitään pelejä, ihan normi nettikäyttöä vaan...sitä kyselen että onkos tuo vähän, normaali, paljon vaiko peräti liian paljon? Käytetty kone (pöytäkone siis) on ollut mulla pari kuukautta, Fujitsu Siemens Amilo pi 3630 ja olen ihastellut kun on niin hiljanen...vaan onkos liian hiljanen?. Vielä prosukysymys kun olen ihan noviisi: tuossa on Intel Core 2Quad Q8200, onkos tuo nyt neli- vai tuplaydin? Ja mitä käytännön eroo jos on kumpii vaan?
- Hsue627ey
Voi olla normaalia. Yleensä tuuletin alkaa kyllä pauhaamaan jos jäähdytykselle on tarvetta.
Melko normaali lämpötila ja prosessori on neliytiminen.
Käytännön ero on se, että useampia raskaita asioita voi tehdä samanaikaisesti, samoin jotkut ohjelmat / pelit osaavat hyödyntää useampia ytimiä.
Vastaavasti yhden ytiminen suorituskyky on yleensä hieman hitaampi kuin kaksiytimisissä prosessoreissa, eli ne ohjelmat, jotka käyttävät raskaasti vain yhtä ydintä saattavat olla hitaampia tällä.
Ns. normaalikäytössä ei ole käytännön väliä kumpi on, et tarvitse missään kohdassa yhden ytimen ääritehoja etkä vastaavasti kaikkia neljää ydintä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "823917Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242851No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452282- 341291
- 10879
- 130855
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12801- 6774
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124736- 11710