Miksi moottori sammahtelee kylmänä ?

Megane -06

Kylminä aamuina sammuilee ensimmäisiin risteyksiin kunnes moottori lämpenee. Tavallisessa huollossa ei osannut auttaa kun kaikki ohjelmoitua. Tekivät ainoastaan ohjelmiston nollauksen. Pyysi kääntymään merkkihuollon puolelle. Osaako joku sanoa mistä voisi olla kyse ennen kuin otan yhtyettä merkkihuoltoon ?

6

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mekane

      Se taitaa olla melko tyypillistä. Jotkut nykivät ja jotkut sammuilevat. Yleensä oireet esiintyvät kun lämpötila hieman plussan puolella ja kosteaa. Näin ainakin meillä.
      Kun moottori hieman lämpenee, oire poistuu. Meillä kilometrin ajo riittää. Vaivaa näin syksyisin ja seuraavan kerran keväällä. Minun tietääkseni valitettavasti ominaisuus, mutta kannattaa kysyä merkkihuollosta, oireita voi olla monenlaisia. Ja joskus voi löytyä se viisas kaveri sieltä merkkihuollosta.

    • veikkaukseni

      Tyhjäkäynnin säätömoottori tai kampiakselin asentotunnistin.

    • mun veikkaus

      Kaasuläppäkotelo nokinen tai joku ilmavuoto

      • Tottuus

        Perinteinen kosteus ja sähkö, jotka eivät sovi ranskalaisiin autoihin.


      • rapeetajapanista
        Tottuus kirjoitti:

        Perinteinen kosteus ja sähkö, jotka eivät sovi ranskalaisiin autoihin.

        Kosteus ei kyllä sovi japanilaisiin autoihin. Uudenkarheita rapeita japinilaisia hylätty katsastuksessa kun alkaa alusta olla jo tukevasti ruosteessa. Niimpä muistuttaisinkin kaikkia japsiautoilijoita (joita tälläkin palstalla "yllättävän" paljon pyörii), että kannattaa pestä alusta ja kori aina ajon jälkeen. Tiesuola ja loska tekee hallaa autoille, joita ei ole ollenkaan ruostesuojattu.

        Aloittajalle sen verran että hyviä arvauksia on jo tullut. Tod.näk. joku niistä on vian aiheuttaja


    • DGC

      On kyllä aika kädetön tavallinen huolto. Viidenkympin perusskanneri olisi näyttänyt luultavasti tarpeeksi tuon vian selvittämiseen, jos se nyt yleensä on sellainen joka skannerilla selviää. Koska sytytstulpat on vaihdettu, vai olivatko nekin ohjelmoidut tämän korjaamon mielestä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9414
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      23
      5282
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      150
      5213
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2841
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe