Keskusta on juuri sen näköinen kuin me sen olemme halunneet. Äänestämällä todellisia visionäärejä ja haihattelijoita vuosi vuosien perään, niin tulos on juurikin tämän näköinen kuin nyt on. Ruskeat paperit kauppojen ikkunoissa vaan lisääntyvät tulevaisuudessa ja eräät rahanahneet hamuavat toriparkkia omien intressien parantamiseksi. Vanhasta keskustasta voisi nyt jo visioida museoaluetta ja pääsymaksukin olisi helppo ottaa kävijöiltä ruutukaavan reunoilta.
Menetetty Hämeenlinnan vanha keskusta.
Sätkii tuskissaan
17189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
hienolla rantakasinolla voisi olla infopiste kuinka kaupunkia on kehitetty viime vuosien aikana.scc:lle sisäänkäynnin yhteyteen ihan oma osasto
Kiertokulkua se elämä, ihan samoin on aikanaan laitettu puutaloa purkuun ja betonia tilalle.
Saattaajan tuohon keskustaan vielä tulla ihan uusi ostosh*lv*tti, kunhan taas nykyiset puretaan ja suunta muuttuu, tosin edellyttää joustavaa edukasta pysäköintiä.
Eipä tiedä kukaan mitä paikalliset sijoittajat suunnittelevat kauppakeskus Linnan
paikalle. Pystyyn tietenkin jäisi vain vanha KOP.n talo sehän on suojeltu. Tori-
parkki rakennetaan varmasti ja sieltä sujuva yhteys uuteen tai yhtenäiseksi sanee-
rattuun kauppakeskus Linnaan. Tietenkin nykyinen kävelykatu katetaan jolloin
voidaan jo puhua valtavista kerrosneliöistä. Mahtava mainosarvo siis!
Jälleen uusi keskusteluketju, jossa toivotaan takaisin vanhaa Hämeenlinnaa sellaisena kuin se on näiden haikailijoiden nuoruudenmuistoissa.
Ei ollenkaan näin. Mutta ei pidä antaa muutaman henkilön saada kohtuutonta
tuottoa varoilleen muiden veronmaksajien kustannuksella. Mieti sitä!
Kaiketi kiva vihjailla, mutta ketkä ja mistä saavat kohtuutonta (mitä se on) tuottoa varoilleen. Ole ystävällinen ja kerro! Minä epäilen, että puhut kuviteltua.
Sä haluat nyt tähän näyttävästi nimiä, eikö totta?
Mä en lähde siihen, kuitenkin kovimmat toriparkin ym. muun siihen liittyvän
puolesta puhujat ovat kuitenkin tiedossa. Heidän eduistaan tässä on kyse.
Tietenkin olisi helppoa avata tori nyt kun Goodman valmistuu ja osa keskustan
palveluista ja asiakkaista siirtyy sinne ainakin aluksi.
Työllistämiselläkin voidaan asiaa pönkittää. Mutta mistä lopunperin kuvittelet
ostovoimaisia asiakkaita riittävän Goodmanin ja keskustan valtavalle alueelle?
Horisontissa ei ole näkyvillä mitään joka lähtisi vetämään talouskasvua ylös.
Päin vastoin vain harmautta ja epävarmuutta on tulossa.
Kunhan kysyin, kun haluaisin tietää. Pakko sanoa hieman ilkeästi, että ei olisi noin tarkasti tarvinnut vastasta. Epäilen entistä enemmän että kuvitelmaa halutaan vaalia ja siksi sinäkin vaikenet. Enkä ymmärrä myöskään mitä salaisuuksia tulisi vaalia. Talous alkaa kasvaa aikanaan.
Minä en näihin henkilö kysymyksiin halua sotkeutua. Jokainen asettaa itselleen
tavoitteet mihin pyrkii.
Sen sijaan olen valmis kyseenalaistamaan suunnitelmat jotka eivät juuri nyt ole
realistisia.
Totta että talous lähtee nousuun aikanaan, mutta meneekö siihen 3 - 5 vuotta
sitä kukaan ei tiedä.
Mietittävä on myös sitä mihin suuntaan tilanne Euroopassa kehittyy, jenkeissä
tosin pientä nostetta on mutta koska se näkyy jos näkyy koskaan täällä.
Haalitaan niitä asiakkaita takaisin, jotka vie nyt rahansa muualle ostareihin, sieltä ne löytyy.
Juurikin näin. Mitään pysäköintiongelmaahan ei todellakaan ole kuolevassa vanhassa keskustassa, mutta niitä velvoitepysäköintipaikkoja tulisi saada nopeasti, kun liikehuoneistoja muutetaan asumiskäyttöön. Niitten rakentaminen ei todellakaan kuulu kaupungille vaan kiinteistöjen omistajille, jotka hyötyvät reilusti kiinteistön käyttötarkoituksen muutoksesta.
Tori hyötykäyttöön, eli otetaan se parkkipaikaksi.
Peli pitäisi nyt viheltää poikki ja käydä katsomassa kuinka muualla samankokoisissa kaupungeissa eletään. Vaikka Klagenfurtissa Itävallassa.
Pelkästään paikkakunnan omin voimin tilannetta ei voida korjata, koska ongelmat on paikallisin voimin aiheutettu.
Ei Itävaltaan, liian lähellä. Joku lämpimämpi kohde mieluummin tutustumiskännille. Intia, Thaimaa tai Karibian alue. Sinne kh hv-verkosto tutustumaan palmujen alle parkkeeraukseen parin viikon reissulle, niin johan alkaa taas ideamylly jauhaan, ellei tule levittelycasea siitäkin.
Perzuikkien virallinen esitys. Antaa lohtu ikuiseksi kateuskohteeksi tulleelle Levin seminaarille.
Hämeenlinnan nykyinen DDR-keskusta pitäisi purkaa useampi kortteli kerrallaan ja rakentaa tilat ja toiminnat kokonaan uuden suunnitelman pohjalta. Helsingissä ja muualla maailmassa vastaavat elementthirviöt saavat yhä useammin maistaa purkukoneen kouraa. Riittää jos keskustaan jätetään varoitukseksi vanha poliisitalo. Pikku ehostelulla nykyinen keskusta ei eläväksi muutu jos ei tehdä kokonaan uudenlaisia ratkaisuja.
Keskusta purkuun ja esim. kirkon ja torin päälle vois rakentaa Euroopan suurimman jäähallin, jossa voi pelata lätkää 8 eri kerroksessa, sarjatasosta riippuen.
Lätkäjohtajien, -pelaajien ja -katsojien parkkiongelman voi helposti ratkaista purkamalla Hämeen Linna ja rakentamalla tilalle 8-kerroksinen Euroopan suurin parkkitalo.
Hämeenlinnan sijainti on sen verran keskeisellä paikalla Euroopassa, ettei tänne kannata mitään pientä rakentaa, ja kävijöitä riittää varmasti.
Eikös politiikassa täällä muutenkin olla, kun Euroopan omistajia?