Moi!
Voiko mennä saunaan 3kk vauvan kanssa?Anteeksi tyhmä kysymys...
Voiko mennä saunaan 3kk vauvan kanssa?Anteeksi tyhmä kysymys...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tälläkin kysymyksellä ihmiset kahtia,puolesta ja vastaan.Itse olen siinä mielessä puolesta että ilman löylyä,miedossa lämmössä, vettä vadissa,välillä lasta valellen voi hyvin jo aloittaa totuttelut,jos perhe pitää saunomisesta.
Joo tää on näitä mistä tosiaan ollaan kahta mieltä. Suurin osa suosituksista on että vasta vuoden ikäisen kanssa. Minä olen päättänyt, että en ota riskejä. Miksi ottaa kun mihin sitä on kiire? Lapsi kerkee kyllä saunoa sitten loppuelämänsä. Vauva ei saunasta nauti niin miksi sinne vauvaa tunkea. Paremmin saa itse rauhassa sitä paitsi saunoa :)
Ehkä sillon voi viedä vauvaa jo vähäksi aikaa saunaan kun hän jo istuu, sitten hän voi istua ammessa vaikka alimmalla portaikolla ja siinä stten heitellä vettä hänen päälleen.
Ei kannata pitää kiirettä,sillä noin pienen vauvan lämmönsäätelykyky on vielä huono....
Jos vauva pestään pesuhuoneessa, jossa on viileää, voi olla jopa hyväksi viedä vauva pesun jälkeen saunaan vähäksi aikaa lämmittelemään. Ei tietenkään kovin kuumaan saunaan, eikä löylyjen kanssa.
Vauvauinti-infossa jopa suositeltiin, että mentäis uinnin jälkeen vähän lämmittelemään saunaan, koska se vauvan lämmön säätely ei vielä kovin hyvin toimi. Altaan vesi kun on korkeintaan 33 asteista, ja vauvan kylpyveden suosituslämpötila 37 astetta, joten uinnin jälkeen vauva tarvitsee todellakin vähän lämmittelyä.
itse odotin siihen asti lapsen kehitystä että oppi istumaan itse.n.6kk.sitten on hyvä nostaa amme lauteelle lapselle.ei tule liian kuuma saunassa.ja sitten saunan jälkeen suihkuun.niin hyväö olo tulee
oma tyttäreni oli 1,5kk ikäinen kun oli eka kerran saunassa. Aluksi oltiin miedossa lämmössä, ovi auki vain istuskelemassa, mutta sitten jossain vaiheessa alettiin pikkasen heittämään löylyäkin.. (sihaus on hirveän hauskaa).
Nykyään 10kk ikäisenä neitokainen käy kaksi kertaa viikossa saunassa ja istuu omassa vadissa.. mikään ei ole sen mukavampaa!!!
Jo pyyhkeen nähdessään lähtee konttaamaan kovaa vauhtia saunan ovelle päin.