katsotko koskaan..

yllätyskö

Vilkaisimpa teksti tv pari päivää sitten säteilyturvan listaa paikkakuntien säteilymääriä
Näytti,että pisteissä alitettiin hyvin sallitut rajat.Mutta miksi näistä Loviisan määrät olivat melkoisesti korkeammalla kuin muissa.
Voiko olla Ydinvoimala taustalla?

4

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säteilevempää

      Edelleen Loviisa ja Kotka ovat hiukan korkeammat lukemat kuin muualla.Viikottain perjantaisin näyttää,että päivitetään tiedot.

    • Geomailer

      ydinsähkö ruostuttaa hellan levyt ja sähköä saa muutenkin pistorasiasta...tieto tylsässä päässä lisää tuskaa...voi p.....e....kuulutte kotiin potalle kasvamaan

    • Töpselisähköä

      Loviisan voimalasta päästetään jatkuvasti radioaktiivisia kaasuja ilmakehään. Pääasiassa tritiumia vesihöyryn muodossa. Joka viikko evaporoidaan enemmän tai vähemmän puhtaita vesiä ja niistä pääsee luontoon tritiumin lisäksi pieniä määriä radioaktiivisia jalokaasuja xenon ja krypton.
      Nämä evaporoidut vedet päästetään tritiumeineen mereen laitokselta poistuvan jäähdytysveden mukana. Evaporointijäte joka koostuu väkevöidystä natronlipeästä, booraksista (erikseen asetuksella kielletty päästämästä mereen!), radioaktiivisista jätteistä, kemikaaleista ja muusta liasta; kaikki nämä pumpataan kaikkien viranomaisten tieten ja luvalla mereen joulun ja uudenvuoden välillä. Jätteen kuiva-ainepitoisuus on 400 g litrassa eli melkoisen vahvaa lientä on! Eikä sitä ihan vähääkään ole, vaan noin 250 000 litraa. Ja tätä lientä on alettu "neutraloimaan" vahvalla typpihapolla. Tankkiautollinen kerralla. Ja nämäkin typet menee mereen. Kaupunkien yms jätevesistä pyritään poistamaan virtsan muodossa tullutta typpeä, mutta kallista on ja aika tehotonta. Atomivoimalassa sitä tahallaan ajetaan mereen. Saa siinä sitten kalastajat hyvin marinoitua ja mineraalirikasta kalaa pyydyksiinsä!
      Samaa tapahtuu lahden toisella puolella Sosnovyi Borissa, entisessä Kargopolissa, sitä ennen Harjavalta. Vaan silti vain poliittisen punavihreän kulttuurimarksistien omistamassa mediassa ydinvoima on sitä ainutta ja oikeasti saasteetonta energiaa! Vaikka säteilymittarit kymmenien kilometrien päästäkin reagoivat näihin jatkuviin päästöihin.

      • Seurattua

        On muuten Loviisan seudun tautasäteily puolitoista-kaksinkertaistunut siitä, mitä se oli atomivoimalan käynnistyksen aikana. Pikkuhiljaa hivuttautuu ylöspäin. STUK:illa olisi niin kalliit mittalaitteet, että niillä pystyisi säteilyn spektristä analysoimaan, mikä säteilee. Ja varmaan analysoikin, mutta ei taatusti kerro.
        Ei kuulemma ollut mittaustuloksia Lapin säteilytilanteestakaan Novaja Zelmljan pommikokeitten ajoilta, jolloin ainakin Pohjois-Suomen sairaalat olivat käytäviä myöten täynnä leukemiapotilaita. Sitä mukaa kuin nämä kuolivat, kaikki puheet leukemiasta loppuivat ja tilastot salattiin.
        Netistä kuitenkin löysin kauniin käyrän Lapin säteilytilanteesta tuolta ajalta. Valitettavasti en tallettanut sitä. Eli joku oli mittaillut kuten olettaa sopii, mutta kansaltahan totuus salataan muissakin asioissa, niin eipä ole ihme, että tässäkin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2881
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      63
      2560
    3. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      22
      2011
    4. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      68
      1683
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      143
      1463
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      170
      1393
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      111
      1385
    8. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      90
      1304
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      116
      1294
    10. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      1118
    Aihe