Kielkallion loistava taukopaikka 5-tiellä Mikkelin ja Juvan välillä on ollut kiinni jo monta viikkoa. Ovella lappu "Suljettu toistaiseksi", kuitenkin tienvarsiopasteet ja -mainokset ovat paikallaan niinkuin ennenkin, samoin nettisivut. Mieleen hiipii sellainen ajatus, että koko firma on keikahtanut nurin eikä kukaan enää hoida hommaa. Se olisi sääli, sillä paikka on ollut tosi symppis ja olen jo vuosikausia pysähtynyt siellä säännöllisesti aina parin kolmen viikon välein ohi kulkiessani.
Tietääkö kukaan, mikä on paikan tilanne?
Kielkallio?
18
6826
Vastaukset
- eräs mikkeliläinen
"Mieleen hiipii sellainen ajatus, että koko firma on keikahtanut nurin eikä kukaan enää hoida hommaa."
Oikeassa olet, konkkaan meni.
Saapa nähdä, tuleeko enää uutta nousua kenenkään yrittäjän hoidossa. Juvan Vehmaan ABC vie varmasti asiakkaita.- Kanta-asiakas
Minkäs sille sitten mahtaa. Ikävä juttu, minusta Kielkallio oli positiivinen poikkeus tästä vallitsevasta suuntauksesta, lasisesta ja muovisesta "liikennekeidas"-kulttuurista. Jo pelkästään se, että "meillä asiakkaiden ei tarvitse osallistua siivoamiseen, se kuuluu henkilökunnan tehtäviin" oli riittävä syy suosia ko. paikkaa...
- Ntero 1958
Uusi kukoistus on alkanut Kielkalliossa kävin syomässä kun ajelin helsinkiin .Ei voi kun kehua paikkaa
Matkaseurat käykääpä kokeilemassa - mun mielipide vaan
Ntero 1958 kirjoitti:
Uusi kukoistus on alkanut Kielkalliossa kävin syomässä kun ajelin helsinkiin .Ei voi kun kehua paikkaa
Matkaseurat käykääpä kokeilemassaMinusta paikka on epäsiisti, jotenkin nuhruinen.Paljain käsin, ilman minkäänlaisia "hanskoja" tehdään ruokia, leipiä, nostellaan pullia paikoilleen. Lattiat epäsiistit, wc:stä puhumattakaan. Siksi suosin mieluummin huoltoasemien isoja, avaria ja yllättävän siistejä taukopaikkoja.
- Naapuri
Huhun olen kuullut että eräs paikallinen olisi ostanut paikan, tiedä sitten pitääkö paikkansa ja mitä suunnitelmia paikan suhteen.
- länkkärin lukija
Tämän päivän Länsi-Savossa kerrottiin, että Kielikalliolle olisi ostajat tarjolla. Pari miestä, joista toinen tais olla juvalainen huoltoasemayrittäjä.
Saattaa aueta ennen joulua, mutta on vielä epävarmaa.- Kanta-asiakas
Olisipa kiva kun aukeaisi. Ainakin minä pidän peukkuja pystyssä ja lupaan poiketa heti tutustumaan, kun vaan taas on matka sinne suuntaan.
- auki
Kanta-asiakas kirjoitti:
Olisipa kiva kun aukeaisi. Ainakin minä pidän peukkuja pystyssä ja lupaan poiketa heti tutustumaan, kun vaan taas on matka sinne suuntaan.
Joo, elikkäs se oli vaan talven kiinni. nyt näkyy tienvarsiopasteiden alla olevan AVATTU -laput. Ajattelin itse käydä tänään siinä, mikäli se on näin sunnuntai-päivisin auki
- hyi
poikkesimme sunnuntairuokailulle ohikulkiessa;jo on paikka muuttunut ruoka oli täysin mautonta syömättä jäi,ei minkäänlaista lihaa,salaattipöytä mitäänsanomaton.Voisitteko vaihtaa kokkia.
- Hyvin menee
Kato. löysit yhdeksän vuotta vanhan ketjun.
- pettynyt 1
sunnuntai ruokailija oli oikeassa ruoka oli todella huonoa toivon parannusta.
- pettynyt2
Olen samaa mieltä ,ruoka oli todella huonoa,käykää mieluummin punaisissa piipuissa,Siellä ruoka on todella hyvää ja paikka on siisti
- tyytyväinen asiakas
Ehkä niihin ei laiteta siksi niin paljoa mausteita kun kaikki ei tykkää, ja niitähän saa itse lisättyä jos tykkää mausteisemmasta. Me olemme monesti käyneet ja aina on ollut hyvä ruoka, monenlaista eri ruokaa on ollut AINA lounaspöydässä. Hinta on mielestämme edullinen kun siihen kuuluu erilaisia juomia, salaatit ja kaikki lounaspöydässä olevat ruuat sekä kahvit jälkkäriksi. Henkilökunta on mukavaa ja juttelee mielellään asiakkaiden kanssa. :)
- G. Trotter
Onko tämä Kielkallio tällä hetkellä auki? Kiinteistö näkyy olevan myynnissä. Toivotaan menestystä paikalle.
- ei ole auki
ei ole auki enää
- Ihanas
Kielkallio aukeaa pikapuoliin
- Kyläläinen45
Varmasti, kylällä pyörinyt huhu jo pari vuotta
- Anonyymi
Uusi tie vei ovet lopullisesti säppiin. Onkohan enää rakennuksiakaan jäljellä muistuttamassa ajoista🤔
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849