Finnairin Lentopaviljonki Seutulassa on valittu maailman kolmanneksi parhaimmaksi vuonna 2014.
Finnair Lentoasema
Hyvä Finnair
16292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://www.sleepinginairports.net/2014/best-airports-europe.htm
http://www.sleepinginairports.net/2014/best-airports.htm#sleeping
Finnairilla ei ole lentoasemaa. Mitä ihmettä sinä yrität kertoa? Finnair on lentoyhtiö.
Kuule, kyllä se Seutulan Lentopaviljonki on Finnairin Lentoasema. Aikaisemmin se oli Aeron Lentopaviljonki.
En halua että asioita ja historiasta tietämättömät tulevat kommentoimaan täyttä totta olevia asioita.
Finnair on myös maailman johtavin lentoyhtiö jonka jalanjälkiä muut lentoyhtiöt maailmanlaajuisesti seuraavat.
Helsinki- Vantaa lentoasema on Finnavian eli ei mitään tekemistä Finnairin kanssa joka on lentoyhtiö kuten SAS jne....
Ensinnäkin se kirjoitetaan Finavia ja toisekseen lentoaseman nimi on Seutula ja sen omistaa Finnair,entinen Aero. Perustettu v.1923.
Minä tiedän nämä asiat oikein hyvin ja siksi en hyväksy tietämättömien ihmisten kommentteja.
Ihan ilmailulaitoksen (Finavia) omaisuutta tuo on. Suomessa ei vielä isoja kenttiä ole yksityistetty.
Pienemmistä Lappeenranta taitaa siirtyä paikalliseen omistukseen 2016. Kauhavan kenttä tänä vuonna.
Tarkoitatko Ilmailuhallitusta?
Seutulan Lentoaseman omistaa Aero Oy. Sen tietävät kaikki paljon matkustaneet.
Tätä kysymystä on aivan turha enää vatvoa.
Lentoaseman nimi on Seutula ja sen omistaa Aero Oy.
Oletko työtön, syrjäytynyt vai jälkeenjäänyt? Saatko suurtakin sisältöä elämääsi tällaisesta tyhjänpäiväisestä paskanjauhannasta?
Lentoasema on nimeltään Helsinki-Vantaa. Lopeta sonnan levitys jo.
FINAVIA ylläpitää helsinki-vantaan lentoasema ! Ei ole Finnairin lentoasema lentää sieltä esim : norwegian,lufthansa ! Lopeta jo kiitos!
Kaverilla on selvästi jäänyt päähän harhakuva Seutulasta rankaisun vuosien traumana.
Kenttähän toimi rattijuoppojen pakkotyömaana joskus 60-luvulla, ja silloin sitä kutsuttiin Seutulaksi, vaikkei se koskaan kentän nimi ollutkaan.
Ja omistaja on siis ilmailulaitos, ei ilmailuhallitus.
http://fi.m.wikipedia.org/wiki/Seutula
"Ja omistaja on siis ilmailulaitos, ei ilmailuhallitus."
Ilmailulaitoksen nimi on ollut jo vuosia Finavia.
https://www.finavia.fi/fi/
Jep, noin sanoinkin tuossa alkuperäisessä postauksessa.
On sottainen ja kallis kenttä, se on minun mielipiteeni.
Kun ollaan joulupukin maassa, se voisi näkyä terminaaleissa koristein ja mainoksin, sitä myös kaipaan....
Ei ole joulupukin virallinen lentokenttä ! Se on Rovaniemen letsikka kenttä ! Ja joulu ei ole ympärivuoden