Du eller ni

Säger ni du eller ni till äldre människor?

Det stod i Vbl att det var nån rikssvensk dam här i Vasa och gjorde undersökning om hur vanligt det är att nia i Vasa jämmfört med andra ställen. Hon tyckte att man duar här mer än i Helsingfors??

Undersökningen görs i Tyskland, Frankrike, Sverige och Finland. Hon sa att i Sverige finns det en käppgräns - då när man borjar gå med stöd av en käpp så börjar man nia den personen.

Själv säger jag gärna du till alla. Jag tar illa upp om någon säger ni till mig. Jag är 50. Det känns som att den personen vill påpeka att jag är gammal och det avskyr jag.
8842
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jag använder alltid ni, utom då personen jag talar till är lika gammal eller yngre än jag. Ingen fastställd skala eller käppgräns, alltså. Nuförtiden säger jag ni åt all från 2o år och uppåt, utan att tycka att det låter konstigt.

När jag är 90 kommer jag väl aldrig mer att behöva använda ni. Det är bara att vänta. :)

Äänestä
  • ordet ni...jag duar nog helst. Mej får man dua fast jag sku bli hundra... nu är jag 55.

    Äänestä

Jag brukar dua. Min ålder är 35.

Äänestä

Jag har aldrig niat nån och tänker fortsättä på samma bana. Är från Helsingfors och är 23. Niande verkar aningen konstlat. Enda stället där jag har niat var i armén men det var ju inte en normal miljö.

Märkte ni under kommunalvalet i TV att på finska sidan niande man varenda obetydlig kandidat, medan man på FST duade till och med partiledarna.

Äänestä

Enda stället jag använt ni på är i militären. Har alltid sagt du och kommer alltid att göra de...

Äänestä

Det är svårt att sägä vilket är rätt nia eller dua.
Jobbar i en affar och en del tycker om att man niar andra blir förbannat så jag duar alla under 60 år gamla och niar för äldre.
Det verkar gå bra för damer över 60 vill att man visar respekt åt dem.

Karlar dycker om när man duar de hur gammal de än är;)

Äänestä

Jag försöker (men oftast glömmer) att nia människor som är äldre än 60 år, eftersom de har lärt sig att man ska nia äldre människor och de tycker om det. Men om nån är yngre än 60 så sådana duar jag för de oftast inte tycker hemskt mycket om man niar dem (känner sig gamla). Om några år ska jag inte nia nån för då har de dött som nu är över 60.

Äänestä

Jag har nästan alltid sagt du till en ensam person oberoende av ålder. Hövligheten samt respekten för åldern bör komma i tal och kropps-språket;-)
Huu, nu blev det högsvenska

Utomlands har ju alla engelsk-språkiga för "o"vana att tilltala med mr som ju gör att man blir gammal gubbe genast. Och vissa har synnerligen svårt att förstå att man ogillar mr- tillägget...
Jag e jag och inte blir jag "finare" fast de sätter mr framför

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anders kirjoitti:

Säger ni du eller ni till äldre människor?

Det stod i Vbl att det var nån rikssvensk dam här i Vasa och gjorde undersökning om hur vanligt det är att nia i Vasa jämmfört med andra ställen. Hon tyckte att man duar här mer än i Helsingfors??

Undersökningen görs i Tyskland, Frankrike, Sverige och Finland. Hon sa att i Sverige finns det en käppgräns - då när man borjar gå med stöd av en käpp så börjar man nia den personen.

Själv säger jag gärna du till alla. Jag tar illa upp om någon säger ni till mig. Jag är 50. Det känns som att den personen vill påpeka att jag är gammal och det avskyr jag.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu