Asia etenee ehkä

Vielä jatkoa juttuun

Kokous pidetty. Kovan väännön jälkeen tehty päätös, että yrittävät taloyhtiön vakuutusten kautta korvausta. Ja vakuutusyhtiöstä todennäköisesti tulee sitten tarkastaja. Ja isännöitsijä ehdotti mun vaatimuksen jälkeen, että korjaus tehdään ulkopuolisen toimesta. Puheenjohtajan esitys, että hän sen korjaisi jää HISTORIAAN! Tänään puh joht viimeksi soitti ja sanoi haluavansa tulla poraamaan kynnykseen ja ottamaan näytteen! Hänellä ei ole koulutusta. Eikä hänellä ole asianmukaisia laitteita, joilla näyte tutkittaisiin. Eli mikrobikasvustoa ym vastaavaa. Meillä on jo kolme raporttia, joissa todetaan seinän villat märiksi oven vasemmalla puolella noin neliön alalta sekä alajuoksu märäksi. Ja kaikki tämä johtuu siitä, että ovi vaihdettiin 2011 ja jäänyt iso reikä oven ulkopuoliseen betoniseen kivijalkaan. Reiän kautta on ilmeisesti tihkunut jo noin kolme vuotta kosteutta ja nyt näiden rankkasateiden johdosta vesi sitten syöksyi sisään rikkinäisestä kynnyksestä ja siitä reiästä. Puheenjohtaja väitti edelleen, että meidän rakentama terassi on lainvastainen eikä siihen ole ollut lupaa ja että se on kastellut meidän seinän! Sanoin, että kyllä olemme ilmoittaneet silloiselle isännöisijälle ja hänellä ei ollut siihen mitään sanottavaa, siis vastaan. Ja sitäpaitsi ohjeet rakentamiseen saimme Starkilta ja rakennelma ei ole seinässä kiinni eikä mitään olla kiinnitetty seinään. Normaalit välysmitat timpurin kynällä tehty ja pohja on kaivettu syvälle sekä täytetty suodatinkankaalla, hiekalla ja sepelillä. Toinen terassi on vanhan laatoituksen päällä eikä liioin ole seinässä mitenkään kiinni. Terassin rungot on tehty painekyllästetystä 2"x4" :sta. Ja pintarakenne on normaalia painekyllästettyä terassilautaa. Ei voi muuta sanoa, kuin että tämä hallituksen puheenjohtaja on väärässä. Ja miksi meidän terassi olisi nyt jotenkin suuttunut oven vieressä olevasta reiästä ja syöksynyt vettä olohuoneeseemme. Onni tässä oli, että satuin olemaan molemmilla kerroilla kotona. Ja pystyin estämään veden kulkemisen laajemmalle huoneeseen. Ja että sain videota ja kuvia. Huh, joko pian sais alkaa elämään pikkuhiljaa ns normaalia elämää.
ps kirjoitin tämän saman tuonne hännille...

5

188

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyn vain

      Mikä vakuutusyhtiö korvaa nykyään kosteusvauriovahinkoja?

      • Lunta tupaan

        Katsotaan miten hakemukseen suhtaudutaan. Lupasivat isännöitsijän mukaan kuitenkin kirjata tapahtuneen.


      • Kkartoittaja
        Lunta tupaan kirjoitti:

        Katsotaan miten hakemukseen suhtaudutaan. Lupasivat isännöitsijän mukaan kuitenkin kirjata tapahtuneen.

        Ei tule korvaamaan yhtään mitään, selkeä rakennevirhe -> Ei kuulu korvattavien piiriin


      • Tämmöistä tänään
        Kkartoittaja kirjoitti:

        Ei tule korvaamaan yhtään mitään, selkeä rakennevirhe -> Ei kuulu korvattavien piiriin

        Sitä olen alusta saakka sanonutkin, mutta hallituksen puh joht (rakennusurakoitsijan ystävä) väittää kivenkovaan, että meidän rakentama terassi on syypää! Pieni taloyhtiö ja vähän rahaa, mutta ei ole asukkaan vika että ovien vaihdossa on tehty tai jätetty tekemättä sille isolle aukolle jotain. Mun teoria on että vanha ovi on väkisin irrotettu karmeineen ja kynnyksineen ja joku tukipuu tms on lähtenyt samalla betonikivijalasta irti. Eli vaikka rakennusurakoitsija väittää kahden vuoden takuuajan menneen umpeen niin mun oikeustaju sanoo, että urakoitsijan vastuulla koko juttu. Katsotaan mihin tämä vie, kun vakuutusyhtiön tarkastaja käy paikanpäällä.


    • Seinät märkänä

      Yksi juttu, joka on mulla jäänyt kertomatta meidän terassirakennelmasta on se, että terassin etureuna on noin 150-200 mm etäisyydellä ovesta ja näin myös siitä aukosta josta vesi on tullut kynnyksen alle sekä lopulta olohuoneen lattialle. Joten oven vaihdon jälkeen sieltä on reilun kolmen vuoden ajan tihkutellut pikkuhiljaa kosteutta kunnes rankkasade syöksyi sitten tätä reittiä pitkin. Jotenkin tuntuu turhalta, että taloyhtiö vasta nyt yrittää hakea vakuutusyhtiöltä yhtään mitään! Kunhan sieltä tulee tarkastaja, niin eihän se voi todeta kuin, että virheellisesti on ovi karmeineen paikoilleen laitettu...mut mähän oon vaan maallikko!
      Tämä prosessi on kyllä jo vienyt niin paljon aikaa ja voimia, että alkaa tuntumaan siltä, että pyydän korvauksia tältä hallituksen puheenjohtajalta! Hänen vuokseen asiassa ei olla edetty, koska on koko ajan yrittänyt estää ammattilaisten tulon ja tulla itse sitä paikkaamaan jollain erikeepperillä tai sinitarralla! Ja sit vaan homeenestoainetta pintoihin! Viikko sitten tämä kehtas vielä sanoa, että nythän on alkanut lämmityskausi ja kyllähän jos lattialle kaataa vettä niin kyllä se siitä haihtuu!!! Mun vaatimus on ollut alusta saakka että ammattilaiset tulee sen vaurion korjaamaan. Sen tietävät kaikki hallituksen jäsenet, isännöitsijä ja urakoitsija joka ei sitä suostu korjaamaan 2 vuoden takuuajan umpeuduttua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      8
      1645
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1078
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      936
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      69
      809
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      778
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      75
      741
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      676
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      651
    9. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      647
    10. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      609
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      588
    12. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      59
      583
    13. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      111
      556
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      538
    15. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      42
      524
    16. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      48
      509
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      509
    18. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      503
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      488
    20. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      483
    Aihe