http://aijaa.com/CusDK2
Tuskin mitenkään 4G-mokkulaa, kun jo 3G-huawei 153E tuotti niin paljon vaivaa! Tuollaiset kehittyneemmät mokkulat on paras jättää vain Windowsiin - siinä ne pelittää loistavasti!
Tuskin mitenkään 4G-mokkulaa, kun jo 3G-huawei 153E tuotti niin paljon vaivaa! Tuollaiset kehittyneemmät mokkulat on paras jättää vain Windowsiin - siinä ne pelittää loistavasti!
Vastaukset 47
Vanhimmat
Mitä sillä Windowsilla tai Mintillä tekee kun voi käyttää Ubuntua? Ubuntussa ainakin toimii hyvin mokkulat.
No, mitenkäs ne tubuttimessa otetaan 4G mokkulat käyttöön. Ei ainakaan ohjattu toiminto ala suorittamaan?
Kysy Microsoftin asiakaspalvelusta tai kuka sitä nyt tubuttimen mokkulajuttuja nyt lupaakaan. Minä puhuin Ubuntusta, se on ihan oma käyttöjärjestelmä ja Windows on alempiarvoinen tubutin jonka harmit ei kiinnosta.
Nytkö ne Microsoftilla jo mielestäs neuvoo Ubuntun asioita?
Epätoivoinen hätävastaus!
Matilta nyt pääsee milloin sitä, milloin tätä - ei pidä huolestua!
Hauskaa, kun Kari kommentoi itseään. No, kukin tavallaan.
Et sinä Matti meitä hämää!
tuosta kaappauksesi tekstistä yhtään mitään?
Sen vain, että kun Windowsiin tökkää mokkulan, alkaa ohjattu asennus, joka kestää pitkään ja lukuisia käyttökertoja/tunteja/vuosia.
Mutta kun mokkulan tökkää linuksiin, seuraukset ovat lähinnä mitä sattuu, toimii, ei toimi, toimii, ei toimi ja niiin edelleen! Useimmiten EI TOIMI!
eli et ymmärtänyt siitä tekstistä, että siinä yritetään mountata tikun fake cd-asemaa. Voi *ittu, että vintous-käyttäjät on tyhmiä. Varsinkin tämä ruskea ristin heiluttaja.
Ja kun olisikin vain mokkula, mutta kun näkyy olevan "kehitetty" taas linukstyyliin pilalle niin kuin muutkin linuks-kurttaukset!
Perin raskaaksi oli käynyt mint-17 ja miten masentavan hamaa - kaikki ikkunat täysin värittömiä! Toki siellä oli kohta "lataa netistä lisää teemoja", mutta "lataustenkin jälkeen siellä oli tasan kaksi teemaa! Jätin harmaaksi.
Löytyi jopa ohjelmiston hallinta - olisivat vain voineet kertoa, miten niitä otetaan käyttöön! 4G mokkulaa ei tietenkään voinut käyttää, mutta tulipahan asennettua kymmenkunta muuta versiota eri mokkuloista, jotka mukavasti häiritsi aloitusvalikossa, mutta vain prepaidmokkulalle oleva toimi!
Miten lie muut olisi poistuneet - sitä en keksinyt. Hyvin oli kehitetty pilalle sekin linuks!
Virheilmoituksia kyllä jaksoi pukata sitä mukaa, kun päivityksiä otti!
Omasta sekoilustasi nuo listaamasi "ongelmat" johtuvat. Kannattaisi edes vähän yrittää ajatella eikä koheltaa. Ja alkeellinenkin lukutaito auttaisi paljon.
Onhan se jo täällä itsensä paljastanut. Kuha keksii milloin mitäkin höpinää. Reaalimaaiilmasta ristijeesuksen oksennukset eivät ole.
Päänsä se on jotenkin joskus saanut vikuutettua, että pitää yrittää härnätä tosikoita. Aika erikoinen perversio hänellä, mutta näyttää toimivan, vielä ja yhä.
Pesseekö itse edes alushousujaan, enpä rupea arvuuttelemaan.
Ovatko ne kuvakaappauksetkin "itse keksittyjä"?
Aloitusvalikossa ? Olet sekoillut jotain pahemman kerran jos n näkyvät aloitusvalikossa. Et kai ole väkisin säheltänyt niitä Windows-ohjelmia sinne ? Ne saa kyllä asennettua winen alle mutta eivät ne silti toimi.
Yritä edes ymmärtää, niitä Windows-ohjelmia EI tarvita linuxeissa vaan linuxissa käytetään linux-ohjelmia. Ja Mintissäkin on valmiina tarvittavat ohjelmat mokkuloiden ja nettitikkujen käyttöön. Jos perusasiat ovat noin pahasti hakusessa niin ensin kannattaa opetella edes ne alkeellisimmat perusteet.
Yritä nyt ede ymmärtää mitä niissä kuvakaappauksissasi lukee, niissä kerrotaan ihan selkeästi missä se ongelma on. Tässä tapauksessa ongelmana on yksiselitteisesti tyhmä käyttäjä.
Ymmärrän. Kun mokkulan tökkää Windowsissa koneeseen, alkaa ohjattu asennustoiminto.
Kun tubuttimessa tökkää mokkulan koneeseen, alkaa lähinnä ongelmat ja toimimatttomuudet!
Aloittajalla on outo käsitys, että virheilmoitukset johtuvat aina käyttöjärjestelmän virheistä vaikka ne kertovat käyttäjän omista virheistä. Ottaa niistä kuvakaappauksen muka todisteena käyttiksen huonoudesta mutta ne todistaa vain käyttäjän omia kämmäilyjä.
Juu, tuo on totta. Ohjelmistot ovat niin hyvälaatuisia ja ohjelmien tekijät pääasiassa fiksumpia ihmisiä joten harvemmin niissä on vikaa. Käyttäjissä se vika on 99%:sti.
Miksi se mokkulaan lisätty muistitikku pitäisi saada käyttöön ? Siitähän muistitikkuosuudestahan tuo ilmoitus tulee (ja syykin selviää ilmoituksesta). Siellä muistitikkupuolella ei ole kuin Win-tumputtimen tarvitsemia ohjelmia, ei mitään mitä linuxit tarvitsisivat. Et viitsinyt kertoa mokkulan mallia muttaluultavasti toimii suoraan kunhan laitat asetukset (eli valitset operaattorin).
Kun ymmärrys on noin heikolla tasolla niin kannattaisi pysyä niissä lastentarhan leluissa.
Siksi jotta voisi esimerkiksi verkkotallennuksessa käyttää sitä.
Sillä muistikkutominnolla ei ole mitään tekemistä verkkotallennuksen kanssa, se on mokkulassa oleva >pieni< tallennustila niitä Windowsin tarvitsemia yhteysohjelmia varten, sisältää sen yhteysohjelman asennustiedoston. Sitä tallennustilaa ei Windowsissakaan voi käyttää normaalina tallennustilana koska se on "read only" eli sinne ei voi tallentaa mitään.
Ei se Kari sitä ymmärrä/halua ymmärtää. Muutenkin täytyy ihmetellä intoa yrittää asentaa ja käyttää Linuxia, kun se ei kuitenkaan onnistu. Miksi edes yrittää, jos se M$:n sätös muka on niin erinomainen. Olisi tyytyväinen. Mutta ei, aina uudestaan pitää mainostaa omaa idioottimaisuuttaan ja monessa viestiketjussa. Siis miksi?
@ Ota selvää ensin
Ota selvää ensin äläkä "opeta" jos et osaa, sillä ainakin vanhemmissa mokkuloissa ON joku gigan micro-sd- muistikortti, tai ainakin tuossa E160E:ssä on.
Niissä on monessa paikka johon VOI laittaa muistikortin jolloin se toimii ihan normaalina muistikortinlukijana, sillä ei ole mitään tekemistä sen tikun/mokkulan sisäisen muistitilan kanssa jossa on se tikun Windows-ohjelmiston asennuspaketti. Se toimii ihan normaalisti linuxissakin. Ja se sisäinen muistikin on luettavissa mutta ei normaalisti kirjoitettavissa, ei linuxissa EIKÄ Windowsissa.
Myös tuota Huawein E160E tikkua on tullut käytettyä linuxissa, toimii ongelmitta. Tietysti idiootti sekoileva käyttäjä voi kämmätä jopa niinkin helpon ja yksinkertaisen asian kanssa.
Tyypillisiä Linux -virhesanomia.
Parempi kun lukisi vaan suoraan että "Ei toimi, asenna Windows".
Sehän se olisi kaikken yksinkertaisinta. Itse asiassa - sitä olen noudattanutkin!
Kannattaa käyttää Ubuntua niin loppuu harmit. Windowsissa on kuulemma kaikkia ongelmia, rikkoo laitteet jne.
Olet toiminut viisaasti, itse jaksan aina silloin tällöin noita kokeila mutta ainahan niissä monenmoista bugia jonka vuoksi ne sitten poistuu ja tilalle laitetaan Windows jolla sitten oikeasti tehdäänkin jotain eikä käytetä aikaa siihen säätämiseen, kuten linuxien kanssa.
Ehkä jonain vuonna julkaistaan Linux-distro joka toimii niin hyvin että sitä käyttää ihan ykköskäyttiksenä, tällä hetkellä ovat vielä hyvin keskeneräisiä bugikasoja. Vuosikausia noita on tarjottu ilmaiseksi mutta huonosti ovat kelvanneet.
"Olet toiminut viisaasti, itse jaksan aina silloin tällöin noita kokeila mutta ainahan niissä monenmoista bugia"
Missä "niissä" ? Jos jossain käyttöjärjestelmässä on bugi, edes yksikin niin kyllä se pitäisi osata nimetä se käyttöjärjestelmä ja kertoa miten vika toistetaan.
Mikäli näin ei tee niin voidaan todeta taas että kyse on mielikuvituksen tuotteesta.
"jonka vuoksi ne sitten poistuu ja tilalle laitetaan Windows jolla sitten oikeasti tehdäänkin jotain eikä käytetä aikaa siihen säätämiseen"
Älä valehtele. Windows on suunniteltu niin, että sitä tarvitsee säätää paljon, jotta Microsoftin kumppaneille riittää laskutettavaa työtä. Jos haluaa välttää säätämistä niin kannattaa ennemmin käyttää esimerkiksi Ubuntua.
"Ehkä jonain vuonna julkaistaan Linux-distro joka toimii niin hyvin että sitä käyttää ihan ykköskäyttiksenä, tällä hetkellä ovat vielä hyvin keskeneräisiä bugikasoja."
Ei kukaan pakota käyttämään keskeneräistä käyttöjärjestelmää. Sehän on sinun vika eikä liity mitenkään Linuxiin tai Linuxia käyttäviin käyttöjärjestelmiin. Ihan oma vika kun jotain beetoja tai vastaavia asentelet kun valmista, kriittisen tärkeään käyttöön suunniteltua käyttöjärjestelmää voi myös käyttää ettei tarvitse tyytyä mihinkään beetoihin tai Windowseihin.
"Vuosikausia noita on tarjottu ilmaiseksi mutta huonosti ovat kelvanneet."
Linux on maailman suosituin kerneli, joten?
"Linux on maailman suosituin kerneli, joten? "
On. Polkupyörän matkamittareissa!
Et saa mitenkään kun taitosi eivät siihen riitä, enkä edes yritä neuvoa kaltaistasi tyhmää pelleä. Toivottavasti kukaan muukaan ei hukkaa aikaansa umpipöljän aloittaja idiootin neuvomiseen. Linux-väen velvollisuus ei ole auttaa ketään ongelmiensa kanssa, vaan haistatamme vitut typerille turhan kysyjille.
@ ristintumputtaja ( alias Linuks Katastrofi †)
"Löytyi jopa ohjelmiston hallinta - olisivat vain voineet kertoa, miten niitä otetaan käyttöön! 4G mokkulaa ei tietenkään voinut käyttää, mutta tulipahan asennettua kymmenkunta muuta versiota eri mokkuloista, jotka mukavasti häiritsi aloitusvalikossa, mutta vain prepaidmokkulalle oleva toimi!
Miten lie muut olisi poistuneet - sitä en keksinyt. Hyvin oli kehitetty pilalle sekin linuks!
Virheilmoituksia kyllä jaksoi pukata sitä mukaa, kun päivityksiä otti! "
Kertoo taas omia höpinöitään suoraan Windows-linuksistaan.
"On muuten kokemusta" (lainaus vapuselta) ettei ne asennetut kymmenen ( tai ainakin muutama ) mokkulaa näy missään aloitusvalikossa vaan ainoastaa Windows työpöydällä.
Aloitusvalikolla tarkoitan internet-yhteyden aloitusvalikkoa! Sitä kohtaa, mistä mokkulan saisi käyntiin!
Tietenkään niitä linuksin erikoisia nimiä kukaan tiedä.
Miksi kenenkään ulkopuolisen tarvitsisi tietääkään? Linux ei ole sinun kaltaisellesi idiootille tarkoitettu koskaan, joten se on ihan vitun sama tiedätkö jotain erikoisia nimiä vai et.
Pysykää tyhmät kansalaiset, eli tavikset ihan vaan windowsin käyttäjinä, se on kaikille parempi ratkaisu. Linux on tietynlaisen elämäntapaintiaanin boheemi valinta, eikä sovi kaikille, varsinkaan tyhmille tuulipukukansalaisille, jotka onneksi Ebola vie pian mennessään kun pandemia maailmassa alkaa kunnolla.
irrota nyt ainakin ensin se putkinäyttö..
käytä jotain nykyaikaista laitteistoa, niin on paremmat mahdollisuudet onnistua.
putkinäyttö!
HAHAHAHAHAHAHAHAHA!
Äkkiä vaihdettava puheenaihetta.......
"Äkkiä vaihdettava puheenaihetta"
vintoys-käyttäjät tekevät, oi arvon luupää.
saattaa myös johtua siitä sun ikivanhansta compaqin näppiksestä, joka näytti roskalavalta dyykatulta sekin...
KÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄ!
Antakaa tuon aloittaja pellen olla. Se ei haluakaan saada mokkulaansa toimimaan ja vastustaa ilmaista ja vapaata Linuxia jo lähtökohtaisesti, joten älkää auttako yhtään kyseistä molopäätä sen keksittyjen ongelmien kanssa.
Jos joku ei saa Linuxilla mokkulaa toimimaan niin se joku voi mennä ja hypätä köysi kaulassaan parvekkeelta.
Kyl mökkylän sää jös hälyää.
Säähän niitä mökkylöitä, myttei linykseissa töimiviä ole kövin tiyhässä!
Kyl tyhötä sää jös hälyää.
Parasta on unohtaa ne operaattorien tarjoamat kytkykauppa mokkulat. Jos varman tavan haluaa nettityöskentelyyn niin siinä on vain kaksi (2) vaihtoehtoa:
1. valokuitu liittymä jos sellaisen sattuu saamaan
2. lanka adsl liittymä vaihtoehtona jos valokuitua ei saa
Tosin kumpaakaan eivät suomalaiset operaattorit suosi. Ne tykkäävät kiusata asiakkaitaan puolitoimimattomilla mokkuloilla.
Tämä vahvistaa apteekkarien ansiotuloja kun asiakkaat käyvät joukolla ostamassa mielialaläkkeitä kärsimyksiinsä joita mokkulat aiheuttaa.
Tuo vastaus on kyllä kuultu jo monesti. Mutta kun se lankaliittymä on niin kallis ja etenkin se asennus!
Kysyin sitä huvikseni paikalliselta myyjältä ja vastauksena oli asennus 200€ ja sitten 30€ kuukaudessa.
Miksi kansa aina haluaa huonointa?
Eihän mokkulat toimi missään. Kaupungissa ne tukehtuu ruuhkaan ja maaseudulla ei ole kenttää.