Ahdisteleva työkaveri

Tähti

Viime vuonna pikkujoulujen jatkoilla baarissa oli yksi työkaveri jonka kanssa olin sattumalta samassa pöydässä, siinä n. kuusi henkilöä ja siinä juteltiin ihan kaikkien kesken ihan niitä näitä. Yhtäkkiä loppuillasta tämä tyyppi käy käsiksi ja työntää kieltään kurkkuuni ja yritän rimpuilla pois kun ei nyt ihan kiinnosta. On sitä paitsi sen verran ikäeroa että ei ole edes imartelevaa. Ei ollut edes mitään peliä ennen sitä enkä mielestäni antanut ymmärtää mitään. Sitten kun ei usko niin lähden baarista ulos ja tämä seuraa ulos perässä. Onneksi kuitenkin jotenkin pääsin taksilla yksin kotiin.

Sen jälkeen tämä tyyppi on pommittanut sähköpostilla ja viesteillä ja keksinyt ties mitä tekosyitä hakeutuakseen minun seuraan. Heti ekassa sähköpostissa sanoin että unohda koko juttu ja sellaisia on pikkujoulut ja että jatketaan vain työkavereina.

Silti tämä tyyppi seuraa minua joka kurssille ja aina kahvilla hakeutuu samaan pöytään jos pystyy. Työmatkalla keväällä kävi taas humalassa käsiksi ja sanoin että jätä rauhaan. Yksi työkaverikin huomasi tämän ja silloin kerroin hänellekin tämän viestittelystä. Ihmetteli kuinka kauan olen jaksanut. Siis tämä jo keväällä!

Nyt kun pikkujoulut lähestyy niin tämä nyt lähettää viestiä pahoittelee että oli vähän pahantuulinen työmatkalla silloin keväällä. (Mitään ei kuitenkaan pahoitellut siitä että kävi käsiksi.) Sanoin suoraan että en ole kiinnostunut hänestä muuta kuin mitä työssä on pakko. Tähän vastasi että minä olen käyttäytynyt oudosti ja että olen kuulemma hänelle suuttunut kun välttelen kuulemma hänen seuraa. Minä sanoin että ei paljon kiinnosta ja että on aika karmivaa että joku kyttää kenen seurassa kahvini juon! Ehkä pitäisi lakata vastaamasta tälle sähköposteihin mitään!

Saa nähdä mitä tämä pikkujouluissa taas yrittää. En viittisi työpaikalla nostaa numeroa, mutta kun tätä on nyt vuoden kestänyt ja kun itse on sinkku niin voisi pitää hauskaa. Siis jonkun muun kuin tuon kanssa!

0

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

        Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
        Maailman menoa
        241
        7467
      2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

        Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
        Maailman menoa
        139
        3891
      3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

        Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
        Maailman menoa
        117
        2178
      4. Olenko mies sinun mielestä outo?

        Saat vastata rehellisesti.
        Ikävä
        42
        1447
      5. Olen väsynyt tähän

        En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
        Ikävä
        26
        1447
      6. Millasia unelmia sulla on?

        onko unelmia...?
        Ikävä
        33
        1362
      7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

        Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
        Maailman menoa
        341
        1190
      8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

        Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
        Ikävä
        141
        1002
      9. Milloin palaat

        Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
        Ikävä
        23
        938
      10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

        Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
        Suomalaiset julkkikset
        7
        907
      Aihe