Juuri asentaneena linuks mint 17 voin vain todeta lyhyesti, että pitää olla todella elämäänsä kyllästynyt, jos näistä kurttauksista saa jotain iloa elämäänsä!
Yksikään linuks ei ole mennyt eteenpäin viimeisen 5 vuoden aikana, vaan lähes poikkeuksetta taaksepäin! Ylen raskaiksi ovat tulleet, perin sekavaksi käyttää!
Kaiken tuon kaameuden jälkeen ei voi todeta muuta, kuin että Onneksi on Windows! Winukan käyttäjät tuskin itsekään ymmärtävät, miten huippuäyttöjärjestelmä heillä on!
Ei tartte kuin paria linuksia testata, se tulee heti selväksi - vain Windows tekee käyttöjärjestelmiä!
Yksikään linuks ei ole mennyt eteenpäin viimeisen 5 vuoden aikana, vaan lähes poikkeuksetta taaksepäin! Ylen raskaiksi ovat tulleet, perin sekavaksi käyttää!
Kaiken tuon kaameuden jälkeen ei voi todeta muuta, kuin että Onneksi on Windows! Winukan käyttäjät tuskin itsekään ymmärtävät, miten huippuäyttöjärjestelmä heillä on!
Ei tartte kuin paria linuksia testata, se tulee heti selväksi - vain Windows tekee käyttöjärjestelmiä!
Vastaukset 31
Vanhimmat
Eikös se Linus T*******o palikoinut sen alunperin HARRASTUKSENA ja sitä se on vieläkin!
Hyvä "harrastus", jos on sossun "palkkalistalla", mutta jokaisen aloittelian pitäisi aloittaa "harrastus" ensinnä ja sitten siirtyä Windowsiin, kun se linux menee solmuun ja mikä yllätys!? Windowshan pelaa!
Jos Windowsista siirtyy linux rynttäykseen, niin täytyy olla SADISTI jos sitä alkaa käyttämään ja vielä ylistämään sen erinomaisuutta tällä sodat sivulla!
Siis harrastus ja ajankulu, mihin se on palikoitu 21 plus vuotta sitten ja sitä se on vieläkin!
Käyttäjäystävällisyydestä ei voi puhua linukseja käytettäessä. Tuntuu, kun ihan tahallaan olisi tehty mahdollisimman vaikeaksi!
Ehkäpä ne siellä peräkammareissaan ovat kuvitellut tekevänsä "uudistuksia", mutta käyttö osoittaa ettei näin ole - sekavammaksi ovat menneet!
"Käyttäjäystävällisyydestä ei voi puhua linukseja käytettäessä. Tuntuu, kun ihan tahallaan olisi tehty mahdollisimman vaikeaksi!"
No edelleenkään ei ole pakko käyttää mitään vaikeata Windowsia. Käytä ennemmin vaikka helppokäyttöistä Androidia.
no ei nyt mitään googlepaskaa ainakaan pidä käyttää
Edistyneet käyttäjät eivät tarvitse tubuttajille tarkoitettuja käyttöystävällisyyksiä.
Edistynyt käyttäjä tietää muutenkin mitä on tekemässä.
Myönnettäköön se, että linuxdistrojen "epäystävällisyys" johtuu paljolti siitä kun ne ovat niin unixmaisia (unix like). Tiedostojärjestelmät ovat lähes identtisiä unixien kanssa. Samoin samat komentotulkit toimii molemmissa.
Nämä nyt vaan esimerkkeinä.
Ei tästä epäystävällisyydestä ole mitään haittaa, kyllä sen ohi pääsee varsin pienellä harjoitelulla. Tämmönen kansakoulun ja rippikoulun käynytkin (1950-luvulta)on jo päässyt edistyneiden käyttäjien luokkaan. Ei ole enää niitä käyttöongelmia. Linuxdistron kanssa toimiminen antaa aivoille sopivaa vireyttä.
Aivot tykkä hyvää siitä, että niitä käytetään.
Ei aivojen käytön tarvitse ollakaan niin käyttäjäystävällistä.
Kerroppa nyt sitten, miksi pitäisi siirtyä Windowsista linux rypistykseen?
Harrastuksena se on ajan kuluttajana ehkä paikallaan, mutta se on verrattavissa "persedellä puuhun kipuamiseen", joten tarvii olla jotain puutetta korvien välisä olevassa "tyhjiössä", jos alkaa nauttimaan keskeneräisen runttauksen sähläykseen!
"Myönnettäköön se, että linuxdistrojen "epäystävällisyys" johtuu paljolti siitä kun ne ovat niin unixmaisia (unix like). "
Linux-distrot eivät liity mitenkään Microsoftin epäystävällisiin linukseihin.
"Kerroppa nyt sitten, miksi pitäisi siirtyä Windowsista linux rypistykseen?"
-Saa helppokäyttöisemmän käyttöjärjestelmän
-Saa vakautta ettei päivitykset riko useita kertoja vuodessa asioita
-Saa käyttöjärjestelmän joka sopii TYÖKÄYTTÖÖN. Windows on sellainen tiilien liikuttelu lelu mitä myydään marketissa
-Saa käyttöjärjestelmän joka on standardimallia. Toimii kuten muutkin käyttöjärjestelmät, skriptit ovat yhteensopivia, ohjelmat ovat siirrettäviä.
"jos alkaa nauttimaan keskeneräisen runttauksen sähläykseen!"
Miksi pitää käyttää keskeneräistä? Sehän on silloin sinun korvien välissä olevaa puutetta. Minä ainakin käytän valmiita laadukkaita tuotteita, kuten Ubuntu 12.04.5 LTS, Red Hat Enterprise 6.6 jne. Enkä tosiaankaan mitään keskeneräistä Windows kymppi linuksia. Se on sellainen ajanviete harrastus minkälaisia tiiliä se Microsoft nyt rypistää ulos.
voivittu sä munakarva oot kujalla, ihan pahaa tekee
M-Kar ei näytä tietävän mitään unixin ja linuxdistrojen historiasta. Oikeastaan linuxdistrot ovat tyyppiä "unix like" koska niillä ja unixeilla on paljon yhteistä.
Jos ei osaa käyttää unixeja ei osaa myöskään käyttää linuxdistroja. (tarkoitan edistynyttä käyttöä)
Windowsin käyttäjät ovat henkisesti rajoittuneita tyyppejä koska samaistavat koko tietotekniikan Windowsiin. (ja windows sovelluksiin)
M-Kar ei näytä edes tietävän sitä, että suuri osa Internetin käytön ongelmista tulee itseasiassa sen omista protokollista ei tietokoneiden käyttöjärjestelmistä. Monia Internetin protokollia ei edes ole suunniteltu turvallisuutta ajatellen.
Internet sai alkunsa USA:n puolustusministeriön projektista Darpa eli se oli alunalkaen suunniteltu suppeamman ja suljetumman käyttäjäryhmän ohjelmaksi.
Mutta nyt Internet onkin paisunut maailmanlaajuiseksi satojen miljoonien käyttäjien yhteisöksi.
Tästä käyttöympäristön MUUTOKSESTA on seurannut ne monet tietoturvaongelmat. Ne alkuperäiset "turvallisuusajatukset" EIVÄT enää päde tässä maailmanlaajuisessa ympäristössä.
Onhan se täysin selvää, että se mikä toimisi suppean ja suljetun käyttäjäryhmän järjestelmässä ei enää välttämättä toimi avoimessa maailmanlaajuisessa järjestelmässä. Turvallisuusvaatimukset ovat erilaiset.
Kyllä tästä erosta voisi kirjoittaa vaikka satoja kirjoja, mutta kyllä vähänkin asiaa tunteva huomaa eron turvallisuusvaatimuksissa. Avoimen ja suljetun (ja myös puoli-suljetun) järjestelmän vaatimukset ovat niin erilaiset.
Internet on sellainen kuin se on. Kaikki perustuu luottamukseen. Me uskomme voitavan luottaa siihen, että käyttöjärjestelmät, sovellusohjelmat ja turvaohjelmistot toimivat niinkuin niiden pitäisi toimia - ILMAN piilotettuja ja salattuja toimintoja. Kukaan ihminen EI ole niin älykäs, että voisi reaaliaikaisesti seurata satojen ohjelmien (prosessien) kaikkia toimintoja, tämän vuoksi AVUKSI on otettu turvaohjelmia joiden pitäisi seurata kaikkea epätavallista normaalista poikkeavaa toimintaa ja toimia sitten sen mukaan.
Osaaville avoimesta lähdekoodista (open source) on hyötyä koska he voivat ennakkoon tutustua miten jokin ohjelma on toteutettu ja mitä se pitää sisällään. Avoimeen lähdekoodiin on äärimmäisen vaikea piilottaa toimintoja.
Suljettuun lähdekoodiin eivät kaikki voi tutustua jote se on useimmille "musta laatikko" joka voi sisältää arvaamattomia yllätyksiä.
Juuri näin. Windowsit ovat lähinnä apinoille suunnattuja surffilautoja. Normaalijärkinen tuskastuu alkumetreillä siihen valmiiksi pureskeltuun epäkäytännöllisyyteen, jolle ei voi mitään.
Minä havaitsi juuri noin olevan, mutta käänteisenä! Linuksin kanssa tuskastuin ihan alkumetreillä.
"Me uskomme voitavan luottaa siihen, että käyttöjärjestelmät, sovellusohjelmat ja turvaohjelmistot toimivat niinkuin niiden pitäisi toimia - ILMAN piilotettuja ja salattuja toimintoja"
Niissä pitää noudattaa samaa käytäntöä kuin siinä, että kenelle sen oman asuntonsa avaimet antaa.
"Kukaan ihminen EI ole niin älykäs, että voisi reaaliaikaisesti seurata satojen ohjelmien (prosessien) kaikkia toimintoja, tämän vuoksi AVUKSI on otettu turvaohjelmia joiden pitäisi seurata kaikkea epätavallista normaalista poikkeavaa toimintaa ja toimia sitten sen mukaan."
Luotettavien ohjelmien toimintaa ei tarvitse kyttäillä.
"Suljettuun lähdekoodiin eivät kaikki voi tutustua jote se on useimmille "musta laatikko" joka voi sisältää arvaamattomia yllätyksiä."
Kukaan ei pakota käyttämään suljettua koodia jos se ei sovellu käyttöön. Ja vaikka sen ohjelman toimintaa ei näe, miljardien eurojen liiketoimintaa ei vaaranneta hölmöilemällä, myyjä vastaa myydystä tuotteesta ja se millä ohjelma on rahoitettu, pitäisi olla selvillä.
Onneksi on olemassa käyttäjäystävälliset Windows Vista ja Windows 8/8.1.
Valitettavasti vanhemmiten käyttäjäystävälliseksi muuttuvan XP:n tuki on lopetettu.
Siis Vintous Visma tai Vintus Dublo käyttäjäystävällisiä? Kiss my ass. Varsinkin Dublossa on sellainen UI että sitä ei osaa käyttää kukaan lastentarhaikäistä vanhempi, jolla on edes vähän aikaisempaa kokemusta tietokoneista.
Parasta, mitä Vintous-tietokoneelle voi tehdä, on poistaa kevalevyn osiot vaikka Partimagella. Tietokone vintous-asennuksella on elektorniikkaromua.
"Juuri asentaneena linuks mint 17 voin vain todeta lyhyesti, että pitää olla todella elämäänsä kyllästynyt, jos näistä kurttauksista saa jotain iloa elämäänsä!"
Mintillä ei ole mitään tekemistä Microsoftin linuksien kanssa.
"jos näistä kurttauksista saa jotain iloa elämäänsä!"
Eli Windowsit ovat "näitä kurttauksia".
"Yksikään linuks ei ole mennyt eteenpäin viimeisen 5 vuoden aikana, vaan lähes poikkeuksetta taaksepäin!"
Eli Windows on mennyt taaksepäin.
"Ei tartte kuin paria linuksia testata, se tulee heti selväksi - vain Windows tekee käyttöjärjestelmiä! "
Nimenomaan. Microsoftin linukseja testaamalla tulee selväksi, että ne ovat vain Windowseja.
Kannattaa käyttää ennemmin vaikka Ubuntua niin ei tarvitse käyttää mitään Minttiä tai Microsoftin linukseja.
Jotta pystyisi vertailemaan eri käyttöjärjestelmiä, pitäisi niitä ensin osata käyttää samantasoisesti.
Aloittaja ei ole osoittanut toistaiseksi osaavansa edes alkeita Linuxista joten pikaisesta "testaamisesta" ei ole mitään hyötyä, vain hämmästelyä, miten Mintissä jokin toimii eritavalla kuin windowsissa. Tälläisella mutuilullahan ei ole mitään arvoa pidemmälle edenneille.
Ei moottoripyörän ajo-ominaisuuksistakaan voi tehdä arvostelua sellainen, joka käyttää polkupyörää ajaessaankin vielä apupyöriä.
Eikö linukseissa ole ongelmia? Mitäs ne nämä ovat:
http://aijaa.com/bfEgkI
http://aijaa.com/YzM9M9
http://aijaa.com/xBaZ34
http://aijaa.com/EGPjlp
http://aijaa.com/JMM3a5
http://aijaa.com/fOGblJ
http://tinypic.com/player.php?v=2mi5c3b&s=5#.UxpSWWdWHb1
http://tinypic.com/player.php?v=194301&s=5#.UxpSXGdWHb0
http://tinypic.com/player.php?v=nzpqm9&s=5#.UxpSaGdWHb1
http://tinypic.com/player.php?v=fcnpeb&s=5#.UxpSbWdWHb0
http://tinypic.com/player.php?v=2r77acm&s=5#.UxpSdGdWHb0
http://tinypic.com/player.php?v=33faiax&s=5#.UxpSeWdWHb0
http://tinypic.com/player.php?v=2mos74j>&s=5#.UxpVyWdWHb1
http://tinypic.com/player.php?v=110dfuo>&s=5#.UxpVzmdWHb1
http://tinypic.com/player.php?v=2vhvsr9>&s=5#.UxpVz2dWHb1
http://tinypic.com/player.php?v=317gvv8>&s=5#.UxpV02dWHb2
http://videobam.com/NlaCE
http://tinypic.com/player.php?v=2w6b80p&s=5#.UyFjSGeKDb1
http://videobam.com/xohpG
http://tinypic.com/player.php?v=2mos74j>&s=5#.UyFjUGeKDb2
http://tinypic.com/player.php?v=2mq2kux&s=5#.UyFjTmeKDb1
http://tinypic.com/player.php?v=358135i>&s=8#.UyFjSGeKDb2
http://tinypic.com/player.php?v=vqjghw>&s=8#.UyFjUGeKDb2
http://tinypic.com/player.php?v=110dfuo>&s=5#.UyFjUGeKDb2
http://tinypic.com/player.php?v=2vhvsr9>&s=5#.UyFjT2eKDb2
http://tinypic.com/player.php?v=317gvv8>&s=5#.UyFjTWeKDb3
http://tinypic.com/player.php?v=sgmxcw&s=5#.UyFjTmeKDb1
http://tinypic.com/player.php?v=sgmxcw&s=5#.UyFjTmeKDb1
http://tinypic.com/player.php?v=194301&s=5#.UyFjUmeKDb1
http://tinypic.com/player.php?v=nzpqm9&s=5#.UyFjUGeKDb2
http://tinypic.com/player.php?v=300d6c7&s=6#.UyFjTmeKDb1
http://tinypic.com/player.php?v=fcnpeb&s=5#.UyFjTmeKDb1
http://tinypic.com/player.php?v=k9dlkx&s=5#.UyFjUWeKDb1
http://tinypic.com/player.php?v=fojexw&s=5#.UyFjTmeKDb1
http://tinypic.com/player.php?v=2r77acm&s=5#.UyFjTmeKDb1
http://tinypic.com/player.php?v=29gl8ih&s=5#.UyFjUWeKDb2
http://tinypic.com/player.php?v=33faiax&s=5#.UyFjUWeKDb1
Näkyy olevan paljon Windows ongelmia!
Nyt Matti tulet heti järkiisi tai minä tulen ja annan sinulle tukkapöllyn oikein isän kädestä............tai no............ ainakin isän kädestä.
Multi-moni-osaamaton windows pelle yrittää käyttää Linuxia siinä onnistumatta. Mahtaa veijaria vituttaa. Verestävät peräpukamat eikä käsiä joilla raapia.
ei mutta hei.. nythän mä vasta muistinkin. sä oot se HOMOTAPETTI-tyyppi..
KÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄKÄ!!!!
Tuossahan se onkin:
https://www.youtube.com/watch?v=2PB5pUL_tz8
Linuxia nyt vaan ei ole kaikille tarkoitettu vaan pienelle ryhmälle taitavia hakkereita ja nörttejä joilla on tarpeeksi tietotaitoa Linuxin käyttämiseen. Tavalliset tuulipukukansalaiset kiertäkööt Linuxin kaukaa.
Miksi Linux muka pitäisi kehittää taviksille sopivaksi? Linux on pienen ja omassa piirissään pysyvän porukan salaisuus.
Ero on sama kuin näillä asioilla:
kirkko: tarkoitettu kaikille halukkaille
Satanismia harjoittava coven: hyvin pieni, salainen ja suljettu piiri. Ei kerro mitään tekemisistään ulkopuolisille.
Olet hakoteillä. Linux on kerneli, ja maailman suosituin vieläpä. Suosituin myös niissä tavisten laitteissa.
Tubutin 8 -kurttaus on pilallekehitetty. Nyt Mikrosofti yrittää näemmä päästä ojasta seuraavalla versiolla.
kyllä sitä elämäänsä kyllästyy väkisinkin jos joutuisi jotain putkinäyttöä tuijottamaan..
HAHAHAHAHAHAHAHAHA!
Äkkiä vaihdettava puheenaihetta.......
"Äkkiä vaihdettava puheenaihetta"
vintoys-käyttäjillä on tapana.
Tubuttajia on vaikea opettaa. Näiden paksuihin kalloihin ei uppoa tieto siitä miten ja mihin tietokonetta pitäisi oikeasti käyttää.
Unis- ja linuxmaailmaa on turha edes yritää opettaa tubuttajille.
Linuxia nyt vaan ei kehitetä windows-käyttäjien vaatimaan suuntaan eikä suuren enemmistön toiveiden suuntaan vaan päinvastaiseen suuntaan ja vain Linux-käyttäjien toiveiden ja halujen mukaan. Linux on tässä mielessä ihan täysin anarkistinen ilmiö ja samalla yhteisökommunismia.
Linux ei ole pilalle kehitetty vaan kehitetty olemaan mahdollisimman epäystävällinen käyttöjärjestelmä taviksille, eli halutaan pitää pienen piirin omana juttuna.