Sähkön siirtomaksu

Milloin sähköyhtiöt alkoivat periä sähkön siirrosta erillistä maksua ja minkä takia. Miten yhtiöt tulivat toimeen ennen siirtomaksua, mistä maksoivat ennen sähkönsiirtomaksua ne maksut, jotka nyt katetaan siirtomaksuina saaduista tuloista. Maksetaanko saaduista siirtomaksuista veroa- tai maksetaanko sähkön myynnistä veroa?

3

1338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • von Lagerbom

      Alla olevan mukaan Energiavirasto valvoo siirtohinnan kohtuullisuutta. Onko siis kuluttajalle kohtuullinen hinta, jos siirtomaksu on jopa suurempi kuin kulutuksesta aiheutuva osuus?

      Siirtohinta

      Siirtopalvelu muodostuu sähkön siirrosta, sähkön kulutuksen mittauksesta ja taseselvityksestä. Sähkön siirto tarkoittaa sähkön tuomista sähköverkon kautta kuluttajalle.

      Taseselvityksellä tarkoitetaan eri sähkönmyyjien myymän sähköenergian määrän selvittämistä. Siirtopalvelun hinnasta käytetään myös nimitystä siirtohinta. Siirtohintaan vaikuttavat sähkön siirtoon käytettävän sähköverkon pääoma-, käyttö- ja ylläpitokustannukset. Siirtohintaa asiakas ei voi kilpailuttaa, mutta Energiavirasto valvoo sen kohtuullisuutta.

      • joopajoo128724

        Kysymyksen voisi esittää mistä tahansa tuotteesta jonka hinnasta osa määräytyy muiden kuin raaka-ainekustannusten osalta. Jos esim. maitopurkin hinnasta maidon osuus laskisi 30snt->20snt ja samaan aikaan itse purkin kustannukset nousisivat 50snt->70snt niin voitaisiin ihmetellä onko tuo reilua.

        Lakiin kirjattu kohtuullinen hinta tarkoittaa siirron osalta rajoitettua tuottoa: eli siirtoyhtiö ei saa tehdä rajattomasti tuottoa. Kunkin siirtöyhtiön tuloskertomukset ovat julkista tietoa joten voit jatkaa tuosta selvitystä.

        Myyntiyhtiö sen sijaan saa tehdä tuotteellaan tuottoa vaikka 3000% vuositasolla, sitä ei ole rajoitettu.


    • joopajoo128735

      Sähkön siirrosta on maksettu aina. 1995 sähkön kilpailutus pienkuluttajille vapautettiin ja tässä yhteydessä hinnastot tuli jakaa erillisiin siirto- ja energia-hinnoiksi. Myöhemmin lakiin tuli vaade sähköyhtiöiden myynnin ja siirron eriyttämisestä.

      Sähkön siirtäjä (jakeluverkkoyhtiö) kerää veron.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      71
      10821
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      134
      10221
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      23
      7973
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6414
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      41
      5299
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      70
      4944
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      135
      4245
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      18
      4143
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      14
      3827
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3524
    Aihe