Sain ensimmäisen kohtauksen heinäkuussa, tuolloin haettiin ambulanssilla. Diagnosoitiin allerginen nuha ja kortisonisuihke. Oireet eivät kuitenkaan menneet ohi siitepölykauden jälkeen. Toinen kohtaus oli muutama viikko sitten, jolloin annettiin lääkäriaika ensi viikolle. Toissapäivänä sain 2 kohtausta, jonka jälkeen sain lääkäriajan samalle päivälle ja kirjoitettiin Ventolinea. Seuraavana aamuna otin Ventolinea ennen kuin lähdin pyöräilemään, ja tuli uusi kohtaus. Kaikki kohtaukset ovat tulleet pyöräillessä. Luovuin pyöräilystä kokonaan, joka harmittaa kun minulla ei ole autoa. Onko todennäköistä, että joskus tulevaisuudessa pystyisin jälleen ajamaan pyörällä? Pitääkö hölkkäharrastuksestakin luopua (ei ole tullut kohtauksia juostessa, vielä)? Onko niin, että astmaatikon ei kannata mennä pakkasella ulos?
Vastaukset 1
- Henna3
Jos sinulla todetaan astma ja saat asianmukaiset sinulle sopivat lääkkeet, ei astman pitäisi olla este liikkumiselle. Fyysisen rasituksen sieto saattaa olla alentunut eli et välttämättä kestä enää samalla tavalla fyysisesti kuormittavaa liikuntaa kuin aiemmin.
Astmaatikko voi mennä pakkasella ulos, kun suojaa suun ja nenän esim. kaulahuivilla, jotta raaka pakkasilma ei pääse suoraan keuhkoihin. Pakkanen aiheuttaa herkästi keuhkoputkissa ärtyvyyttä ja lisää näin astman oireiden ilmenemistä.
Onhan sinulle tulossa aika keuhkopuhallustesteihin ja lääkärille? Ventoline on vain kohtauslääke ei siis hoida millään tavalla keuhkojasi eikä voi olla ainut lääkkeesi, kun oireilet tuolla tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571480Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291170Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216869- 65791
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus62710- 46675
- 52670
- 76576
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187568