Kuolkoon, vai pelastetaanko?

miettikääs tätä

Kerron erään keskustelun pätkän. Luin sen näiltä palstoilta ja myös Maaseudun Tulevaisuuden netti keskusteluista.

Lehtomäen puoluetoveri oli varoittanut jätevesiasetuksesta, hinnoista ja kansan reaktiosta.

" Se asetus pitää perua." Lehtomäki: Mutta kun niin moni on jo kerinnyt ottaa jätevesipuhdistamon!" Puoluetoveri: " Silloinhan jos tapahtuu haaksirikko merellä ja kymmeniä ihmisiä on jo kuollut niin pitäisi oikeudenmukaisuuden antaa loppujen hukkua koska se epäoikeuden mukaista jo kuolleita kohtaan." Vastauksena Lehtomäen ahdistunut katse.

"Tässäpä miettimistä !" Palstan aloittaja.

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takarivin taavi

      No johan sen sannoo järkikii että antoo hukkuu vuan se on oikeuvven mukasta niitä hukkunneita kohtaan, mittees mänivät hukkummaan.

      huumorvitsi vakavasta aeheesta anteeksi.

    • grahn-laasosenajatus

      "Haja asutusalueiden jätevesiasetus. Asetus, jota ei koskaan olisi pitänyt säätää.
      Maalaisjärjen vastainen jo syntyessään."

      Uuden ympäristöministerin mielipide, poimittu Ylen nettisivuilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      274
      4694
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2867
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2851
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe