Erehdyin ostamaan järjestelmäkameran huuto.netistä, mutta se on aivan liian suuri pienille käsille, joissa on rannekanava-ahtauma ja fibro. Myin sen pian pois. Kuitenkin tahtoisin löytää hyvän ja kohtuuhintaisen kameran, jolla on nopea ottaa kuvia koirien agilitytreeneistä ulkona sekä valoisassa että hämärässä että lapsista vauhdissa.
Joskus tulee napsaistua auringonlaskukuvakin.
Edellisessä kamerassani sulkimen viive oli 200ms, joten se tai alle tuon riittää. Valitettavasti se kamera hajosi, eikä uusia enää saa mistään, vaikka se oli kolmisen vuotta vanha.
Minulle suositeltiin Canonin S100-kameraa sekä Panasonicin Dmc tz40-mallia. Panasonic voisi kiinnostaa, mutta sitä ei enää saa. Sen sijaan Canonissa on vain viisinkertainen zoomi, aiemmassa kamerassa oli 16X zoomi.
Osaisikos joku suositella nopeata ja hyvää kameraa pikkukätiselle rannevammaiselle?
Pienikätiselle nopea ja hyvä zoom-kamera
8
171
Vastaukset
- pieni hyvä
Panasonic Lumix DMC-LF1
optinen 7,1x-zoom (28–200mm/35 F2.0 LEICA DC VARIO-SUMMICRON) Havittelet mahdottomia. Ns. superzoomeilla tuo onnistuu auringonpaisteessa, mutta e hämärässä. Tarvitset järjestelmäkameran pitkällä valovoimaisella objektiivilla. Canon S100-sarja on ihan hyviä kameroita, mutta lyhyellä zoomilla ja telepäässä huonolla valovoimalla.
- Kanoninen
Olympuksen Pen-sarjasta varmasti löytyy mieluisa,on järkkäri mutta pieni ja kevyt.
- Kamerakännykällä kuv
Suosittelen sinulle Samsungin zoom-kännykkää. Sillä saa ihan älyttömän hyviä kuvia myös hämärässä. Itse en pysty reuman takia nostamaan mitään kahvikuppia painavampaa, joten oikea järkkäri saa jäädä. Kymyt sormissa estävät käsittelemästä mitään kovin hienomotoriikkaa vaativaa. Kännykällä ja tikulla onnistuu. Ymmärrän täysin tilanteesi. Yksikään noista suositelluista ei käyne sinulle, jos tilanteesi on se, että on vaikea pidellä mitään. Kaverilla on tuo rannekanavajuttu ja hällä pistelee sormia, eli se estänee sinuakin kuvaamasta painavilla jutuilla.
- OMD
Canonin S110 on meillä jäänyt vähälle käytölle hitauden vuoksi. Ei voi suositella vaikka kuvalaatu onkin kohtuullinen pieneksi kameraksi
- Ahkera kuvaaja
Aika uskomatonta, että tuota Canonin S110 myyjä suositteli minulle, kun etsin nopeata kameraa. Eli ne arvot on vain lukuja, todellisuus on sitten toinen juttu. Onneksi en ostanut! Kiitos muuten vinkeistä, en vieläkään ole päättänyt, mutta aion mennä verkkokauppaan kokeilemaan eri kameroiden istuvuutta käteen. Siitä se on aloitettava. Tämä puutuminen, pistely ja voimattomuus yhdistettynä tavallista pienempiin käsiin ja lyhyempiin sormiin aiheuttaa arjessa ihan omia ongelmiaan!
- 5+19
S110 tuskin on sen hitaampi kuin muut pokkarit. Pokkarihan on yleensä hidas esim. liikkuvan kohteen kuvaamiseen.
- OMD
Mitenkä olis Nikon V?
On kyllä järkkäri, mutta on pieni ja kait järkkärinä melko nopea.
Uskoakseni aika aliarvostettuna niitä saa kohtuullisen halpaan hintaan eikä kuvalaatukaan ihan heikko ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262143
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161454- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89924Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333873