Uuden oppilashuoltolain mukaan koulun pitää tiedottaa huoltajille mm. seuraavista asioista. Koulun tulee lain vaatimalla tavalla kuulla tai tiedottaa huoltajaa/huoltajia mm. koulussa tai kokulumatkalla tapahtuneista häirintä-, kiusaamis- ja väkivaltatapauksista kaikille osapuolille.
Uudessa laissa korostetaan eritysesti yhteisöllisyyttä ja ennaltaehkäisyä. Tämän vuoksi kuraattorin, psykologin ja terveydenhoitajan palvelut pitää olla joka koulussa saatavilla. Samalla kuraattori tuo oppilashuollolle tietoa koulun tapahtumista - ennen päätöksiä tehtiin siten, että oppilashuollon jäsenet eivät edes tunteneet tapahtumia kunnolla.
Sitten vain marsmars tekemään rikosilmoitus poliisille jos lapsella vammoja yms. Vammat pitää kuvata, mutta onneksi kaikille on nykyisin puhelimessa kamera.
Koulussa on jokaisella oikeus hyvinvointiin ja vielä lopuksi, että oppilaalla on korvausvelvollisuus aiheuttamasta vahingosta eli lääkärikulut maksaa sitten lyöjä.
Kiusatuille tiedoksi - uusi oppilashuoltolaki LUE!!
asila123
0
89
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774592- 1801837
- 1241540
- 351016
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️16981- 103930
- 78913
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78842- 45807
- 4798